İntihal Tez Hazırlama

İntihal Oranı Hesaplama Nasıl Yapılır? 5 Program

İntihal Oranı Hesaplama Nasıl Yapılır? 5 Program

İntihal oranı hesaplama, çeşitli ücretli ve ücretsiz programlar aracılığı ile kolay bir şekilde yapılabilir. Dünya üzerinde en fazla kullanılan araç Turnitin’dir ancak bunun alternatifleri vardır. Bu yazımızda benzerlik oranı hesaplama yapmanıza olanak sağlayan programları ve bunun nasıl yapıldığına değineceğiz.

İntihal Oranı Hesaplama

İçindekiler

İntihal benzerlik oranı hesaplama için iki seçenek bulunmaktadır. Bunlardan birincisi ve daha basit olanı intihal programı ile benzerlik hesabı olurken diğeri el ile yapılan işlemlere dayanır.  El ile yapılan işleme örnek verecek olursak;

  • Toplam Benzeyen Kelime Sayısı için diyelim ki 10.000 kelime olsun (A Sayısı),
  • Bilimsel çalışma da bulunan kelime sayısı da diyelim ki 60.000 kelime olsun (B Sayısı),
  • Kelime intihal oranı= (A/B)*100 olarak hesaplanır. Bu da örneğimizde; 16,66 olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu noktada benzerlik oranının yazılan makale ve benzeyen kelime sayısına göre çeşitlilik gösterdiği aşikârdır. Fakat bilinmelidir ki tez intihal oranı hesaplama için daha basit bir yol bulunmaktadır: intihal programları.

İntihal Oranı Nedir?

İntihal oranı, en kısa tanımıyla bir kişinin tezinde ya da herhangi bir makalesinde başka makalelerden kopyala-yapıştır yapıp alıntı olduğunu belirtmeden kendi kelimesi gibi göstermesidir. İntihal yapmak, özellikle tez seviyesinde bir suçtur ve akademik kariyerin bitmesine bile sebep olabilir. %20’lik izin verilen intihal oranının üzerine çıkılmaması gerekmektedir. İntihal hesaplama bu sağlam alt yapıda bir akademik kariyer için şarttır.

İntihal Oranı Hesaplama Programları

Ücretsiz intihal programları tez yazarken internete yazı yazarken, resmi kurumlara yazı gönderirken kesinlikle çok işinize yarayacaktır. Bu programlar sayesinde kısa zamanda yazınızda bulunan benzerlik oranı hesaplama işlemlerinizi yapabilirsiniz. En çok kullanılan ücretsiz intihal programları;

  1. DupliChecker
  2. PlagiarismChecker 
  3. Plaguim
  4. PlagTracker
  5. Plagiarisma

1. DupliChecker

Tamamen ücretsizdir ve çalışmanız hakkında size bir PDF raporu oluşturur. Kayıtlı üyelerde günde 50 kez kullanıma açıktır. Kullanımı da oldukça kolaydır.

Copy-paste işlemi yapmanız yeterli olacaktır. Sonra “Check Plagiarism” dediğiniz anda yazınız incelemeye alınacaktır. Ücretli versiyonu bulunmayan uygulamanın oldukça kullanışlı ve işinizi görebilecek seviyede olduğunu söylememiz gerekiyor. Güvenle kullanabilirsiniz.

Genel olarak kullanım aşağıdaki gibidir;

DupliChecker

DupliChecker kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.
DupliChecker uygulamasına gitmek için tıklayınız.
DupliChecker Nedir? Nasıl Kullanılır? Güvenilir Mi?

2. PlagiarismChecker

DupliChecker gibi %100 ücretsiz bir programdır. Kolay ve detaylı bilgilendirmesi sayesinde kullanımı kolaylaştırır. Özellikle intihal oranı hesaplama nokrasında eğitimcilerin sıkça kullandığı ve ödevlerin intihal oranlarına bakıldığı bir program diyebiliriz. Hatta yazar optimizasyonu sayesinde sizin yazılarınızı birinin kullanıp kullanmadığını bile anlayabilirsiniz. İndirme ve kuruluma kesinlikle ihtiyaç duymaz. Eğer böyle bir oran hesabı yapmanız gerekiyorsa bu program sizin için bulunmaz bir nimet.

Plagiarism Checker kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.
Plagiarism Checker uygulamasına gitmek için tıklayınız.

3. Plagium

Kullanımı aşırı kolay bu programın en büyük avantajlarından biri bir kerede 5000’e kadar olan kelimeleri arayabilmekte. Web tarayıcıları üzerinde ve sosyal medyada hızlı aramalar için oldukça ideal bir program. İntihal oranı öğrenme için ise tek sıkıntılı yanı ise ücretsiz özellikleri oldukça sınırlı.

Ücretli versiyonda daha rahat ve etkili araştırmalar yapabiliyorsunuz. Genellikle 1000 karakter için; 0.004 dolar ile 0.008 dolar arasında bir ücret ödemeniz gerekiyor. Eğer, ücretli program kullanmak istiyorum diyorsanız kesinlikle güvenle kullanabilirsiniz.

Kullanımı ise şu şekilde;

Plaguim

Plagium kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.
Plagium uygulamasına gitmek için tıklayınız.

4. PlagTracker

20 Milyondan fazla akademik çalışma üzerinde tarama ve intihal bulma konusunda oldukça iyi program. İçerisinde nasıl kullanılacağına dair açıklayıcı ve bilgilendirici bir kılavuz bulunuyor. Üstüne üstlük yaptığınız çalışma sonucunda da size ayrıntılı bir rapor sunar.

En büyük eksisi %100 doğruluk ile sonuç vermediğidir. Kontrol etmek için kesinlikle diğer programları kullanmanız önerilir. Ücretli versiyonunda özellikle Gramer kontrolü ve büyük veri tabanı veriyor olsa da 14.99 dolarlık intihal oranı öğrenme fiyatı için değer mi o da sizin takdirinizde.

PlagTracker kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.
PlagTracker uygulamasına gitmek için tıklayınız.

5. Plagiarisma

Windows tabanlı olan benzerlik oranı hesaplama programı için bilgisayara indirme seçeneği de mevcut. Özellikle 190 üzerinde dilde kullanıyor olması da büyük bir avantaj.  Tek sıkıntısı eş anlamlı kelimeler için raporu veremiyor. Yani tam olarak intihali belirtiyor. Fakat eş anlamların da intihale neden olduğunu da unutmamanız gerekiyor.

Kayıtlı kullanıcılar ücretsiz versiyonda günde 3 kez yapılabiliyorken ücretli sürümünde böyle bir sınır bulunmuyor. Aylık 5 dolar gibi bir fiyatı bulunuyor.

Plagiarisma kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.
Plagiarisma uygulamasına gitmek için tıklayınız.
Plagiarisma Nedir? Nasıl Kullanılır? Güvenilir Mi?

Birden Fazla Programdan Yararlanın

İntihal oranı hesaplama işlemi için kullandığınız programlar bazen doğru sonucu vermeyebilir. Bu problemleri yaşamamak için birden fazla programda intihal testi yapmanız sağlıklı olur. Bir programda çıkan intihal, diğer programda görünmeyebilir. İntihal Oranı Nasıl Düşürülür? öğrenmek isterseniz yazımızı okuyabilirsiniz.

Alternatif İntihal Oranı Hesaplama Programları

Alternatif uygulamaların kullanımlarını öğrenmek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.


Yorum Yap