İntihal Programları Makale Tez Hazırlama

Turnitin Nedir ve Nasıl Çalışır? Ücretsiz Mi?

Turnitin Nedir ve Nasıl Çalışır? Ücretsiz Mi?

Turnitin, en basit tanımı ile bir intihal programıdır. Yazılarda kopyala yapıştır ya da çalıntı olup olmadığını kontrol etmektedir. Genellikle benzerlik oranı hesaplama işlemini yapmak adına kullanılmaktadır. Çoğunlukla akademisyenlerin ya da öğretmenlerin kullandığı bir programdır. Zaten giriş için bir yetki istemektedir.

İntihal programı olarak nitelendirdikten sonra intihalin ne olduğunu da biraz açmak gerekmektedir. İntihal, genellikle yazılan tezlerde bir başkasının sözlerini ya da cümlelerini kendi sözünüzmüş gibi anlatmaya verilen isimdir. Bit nevi hırsızlıktır ve suç teşkil etmektedir. Bu sebeple kesinlikle intihal yapmaktan kaçınmak gerekmektedir.

Turnitin Nasıl Çalışır?

İçindekiler

Turnitin programı ile işte bu intihaller hesaplanmaktadır. Kesinlikle bu programın gözünden herhangi bir kopyanın kaçması imkânsızdır. Bunun için kesinlikle yazıların özgün olması gerekmektedir. Bu noktada özgün içerikler hem programın hem de akademisyenlerin istediği tek şeydir. Şimdi dilerseniz nasıl kullanılır birlikte inceleyelim.

 • Adım 1: İlk olarak yapılması gereken herhangi bir web tarayıcısından turnitin.com adresine giriş yapmak gerekmektedir.
 • Adım 2: Daha sonra buradan üyelik almak gerekmektir. Üyelik alabilmek eğer öğrenciyseniz biraz daha zordur. Fakat yukarıda da bahsettiğimiz gibi turnitin kullanımı daha çok akademisyenler için uygundur.
 • Adım 3: Burada gerekli belgeleri doldurduğumuzu düşünelim. Gerekli belgeleri girerek giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Adım 4: Giriş yaptıktan sonra sistemde bulunan “Yükle” butonuna tıklamak gerekmektedir. Buradan istediğiniz zaman metinlerin girişi sağlanabilmektedir.
 • Adım 5: Yükle dedikten sonra metnin yüklenmesi biraz zaman alabilmektedir. Yüklendiği andan itibaren yönergeleri takip ederek işlemini tamamlayın ve özgünlük sonucunu görün.
 • Adım 6: Rapor alabileceğinizi de unutmayın.
Turnitin Nasıl Çalışır?

Turnitin Programı Ne İşe Yarar?

Turnitin programı, kesinlikle intihalleri yakalamak için kullanılan bir programdır. Yazınızın başka yazılarla olan benzerlik oranını hesaplamaktadır. Bu oran sizin ne kadar özgün çalıştığınızı göstermektedir. Bu konunun oldukça önemli olduğunu düşündüğümüzde kesinlikle Turnitin de oldukça önemli bir konuma gelmiştir.

Keşfet: Turnitin İntihal Raporu Alma

Turnitin Raporunda Renkler Ne Anlama Gelir?

Turnitin üzerinden bulunan renkler, benzerlik oranının ne kadar olduğunu temsil etmektedir. Bir kısım yazının ne kadar değerli olduğunu gösterirken bir diğer kısım da ne kadar özgünlük olduğunu göstermektedir. Turnitin benzeri siteler için de bir takım renklendirmeler de bulunmaktadır. Özellikle Duplichecker intihal programı üzerinde de renklendirmeler mevcuttur.

Turnitin İntihal Raporu Nasıl Alınır?

İntihal raporu istemek için ilk önce “Turnitin Nasıl Çalışır?” başlığı içerisinde geçen adımları takip etmek gerekmektedir. Bu şekilde yazınızı yükleyebilir ve sonuç almak için il adımı gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonra belirli yönergeleri takip ederek “Rapor Al” bölümüne gelin ve yazının özgünlük raporunu alın.


Turnitin’de İntihal Yüzde Kaç Olmalı?

İntihal oranı aslında çok istenmeyen bir orandır. Fakat yine de bir takım benzerlikler diğer yazılarla olabilir. Bu gayet normal bir durumdur. Bu yüzden yasal olarak %20’ye kadar benzerlik oranı kabul edilmektedir. Fakat fazlası kesinlikle suç teşkil etmektedir. Bu oranı program kendisi hesaplasa da genel olarak bakıldığında 100 kelimelik bir yazınızın bulunduğunu düşünürsek kesinlikle 20 kelimeden fazlasında intihal bulunmamalıdır.

Bu arada %0 gibi bir intihal değeri de oldukça risk teşkil etmektedir. Bir yazının yüzde sıfır olması demek o yazı üzerinde oynamalar olduğunun belirtisidir. Kesinlikle bilerek düzenlenmiş ve intihal vermemesi için çabalanmıştır. Eğer bu duruma takmış bir akademisyen ile çalışıyorsa kesinlikle dikkat edilmelidir.

Turnitin İntihal Nerde Yazar?

Turnitin ile benzerlik oranı hesapladıktan sonra, benzerlik oranı düşürmek için ilgili oranları görmek isteyebilirsiniz. Turnitin intihal programı üzerinde intihal oranını “Similarity” alanında yüzde olarak görebilir ve intihal oranı düşürme işlemlerinizi ilgili alandaki intihal oranına göre yapabilirsiniz.

Turnitin İntihal Oranı Nerde Yazar?

Turnitin Ödev Yükleme Nasıl Yapılır?

Turnitin ödev yükleme, öyle sanılanın aksine zor değildir. Çok basit adımlara dayanmaktadır. Bu adımlar sayesinde kolaylıkla yapılabilmektedir.

 • Adım 1: Turnitin’e giriş yapın ve sınıf adına tıklayın (bunun için hocanızın kesinlikle sınıf açıp size giriş bilgilerini vermesi gerekmektedir).
 • Adım 2:Ödev adının sağında bulunan “Gönder” butonuna tıklayın.
 • Adım 3: Ödev gönderme metodu seçerek açılan pencerede ödevi gönderin.
 • Adım 4: “Göz at” sekmesine tıklayın. Turnitin programı içinde yüklemek istediğiniz dosyayı seçiniz. Ödev adını ve başlığını gerektiği gibi doldurun.
 • Adım 5: Dosyayı yüklemek adına “yükle” seçeneğine tıklayın. Yükleme biraz sürecektir. Bu yüzden bekleyin.
 • Adım 6: Daha sonra gelen bildiğim panelinde dosyanın doruluğunu kabul edin.
 • Adım 7: Son olarak “Gönder” butonuna tıklayın.

Turnitin Sınıf Numarası Nedir? Nerede Yazıyor?

Burada bir eğitmenin öğrenciye giriş bilgilerini vermek kaydı ile programda yer açmasıyla sınıf numarası oluşmaktadır. Bu yüzden bir öğrenci bunu tek başına açamaz. Bu durum zordur ve sadece eğitimciler üzerinde bu özellik çalışmaktadır. Ayrıca buradan Turnitin ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Turnitin Ödev Nasıl Silinir?

Turnitin ödev silme İçin bir kılavuz bulunmaktadır. Bu kılavuz içerisinde belge silme talebi verilerek işlem gerçekleşmektedir. Ödev silmek için;

Adım 1: İlk olarak yapılması gereken buraya tıklamak.

Adım 2: Burada bulunan bölümde aşağıdaki gibi doldurun.

Turnitin Ödev Nasıl Silinir?

Adım 3: Açılan form alanında gerekli yerleri doldururken “Could you please remove the following dish from Turnitin database?”  yazısının altında ki rakamlara kendi dosya numaralarınızı girin. Böylece tamam dediğinizde ödev silinecektir.


Yorum Yap