Tez Hazırlama

YÖK Tez Tarama Nasıl Yapılır?

YÖK Tez Tarama Nasıl Yapılır?

Lisansüstü eğitim alan öğrenciler için tez araştırma süreçleri tez yazım süreçleri kadar önemlidir. Tez süreçleri yüksek lisans ve doktora derken bir öğrencinin tüm akademik hayatında karşısına çıkabilmektedir. Bu konuyla alakalı olarak Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Ulusal Tez Merkezini kurmuş ve araştırmacılar için tez tarama süreçlerini kolaylaştırmıştır. YÖK tez tarama süreçlerinde istediğiniz kriterlerle aramalar yapabilir, izinli tez örneklerinin tam metinlerini indirebilirsiniz. YÖK tez merkezi kullanarak YÖK tez tarama ve arama işlemleriyle ilgili ayrıntıları hazırladık. İşte detaylar.

YÖK Tez Tarama Merkezi

İçindekiler

Yükseköğretim Kurulu tarafından hazırlanan Ulusal Tez Merkezi araştırmacılar için hazine niteliğinde bir veri kaynağıdır. Çevrimiçi olarak hizmet veren YÖK Ulusal Tez Merkezi’yle, üyelik gerekmeden veya hiçbir ücret ödemeden dev tez arşivinden faydalanabilirsiniz.

İnternet olan her yerden erişebileceğiniz Ulusal Tez Merkezi’nde, kapsamlı araştırmalar yapabilirsiniz. Tez adı, izin durumu, tez türü gibi oldukça fazla filtrenin yer aldığı arama ekranında yapacağınız aramalarla hem tez konusu araştırma hem de tez yazımı süreçlerinde fikir sahibi olabilirsiniz.

Unutmamanız gereken bir nokta ise, YÖK Ulusal Tez Merkezi’nde tüm tezlerin tam metin erişimleri bulunmamaktadır. Eğer ilgilendiğiniz tez örnekleri erişime kapalı ise tez yazarından tezin tam metnine ulaşmak için erişim izni isteyebilirsiniz. Eğer kendi yazmış olduğunuz tezi herkese açık bir hale getirmek isterseniz de, Tez Yayımlama İzin Belgesi’ni doldurarak tezinizi tam metin erişime açabilirsiniz.


Tez Tarama Üyelik

YÖK Ulusal Tez Merkezi girişleri sadece E-devlet kullanılarak yapılmaktadır. E-devlet dışında YÖK Tez Tarama sayfasına giriş yapamazsınız. Araştırma yapmak için ise üye girişi zorunlu olmadığından herhangi bir üyeliğe ihtiyaç duymadan tez tarama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Üyelik sadece Tez Veri Giriş Formu için gereklidir.

YÖK Tez Tarama Nasıl Kullanılır?

YÖK Tez Tarama Nasıl Kullanılır?

YÖK Ulusal Tez Merkezi kullanarak tez tarama işlemleri için aşağıdaki işlemleri yapmanız gerekmektedir.

  • https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/ adresine web tarayıcınızla giriniz.
  • Eğer bir anahtar kelimeyle arama yapmak isterseniz açılan sayfada Tarama terimi giriniz alanına anahtar kelimenizi yazınız.
  • Sadece anahtar kelime değil tez adı, yazar, danışman, dizin, konu gibi detaylı filtreleme yaparak arama yapmak isterseniz de Detaylı Tarama bağlantısına tıklayarak detaylı tez tarama sayfasına gidebilirsiniz.

YÖK Tez Tarama kullanırken ulaşabileceğiz tez türleri aşağıdaki gibidir.

  • Yüksek Lisans
  • Doktora
  • Tıpta Uzmanlık
  • Sanatta Yeterlilik
  • Diş Hekimliği Uzmanlığı
  • Tıpta Yan Dal Uzmanlık

YÖK Ulusal Tez Merkezi İletişim

Tezlerle ilgili sorun, şikayet, istek ve önerilerinizle ilgili olarak https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/bizeUlasin.jsp bağlantısından T.C. YÜKSEKÖĞRETİM KURULU Tez Merkezi Sorun Bildirim Formunu doldurarak Yükseköğretim Kurulu Doküman Daire Başkanlığı’na ulaşabilirsiniz.


Yorum Yap