Tez Hazırlama

4 Adımda Tez Konusu Belirleme Rehberi

4 Adımda Tez Konusu Belirleme Rehberi

Tez konusu belirleme, başarılı bir tezin ilk adımı olarak düşünülebilir. Birey, tez konusu seçerken ilgi alanı ve merakı çerçevesinde hareket etmelidir. Bir probleme çözüm bulma isteği ile başlayan bu süreç içerisinde belirlenen konu çerçevesinde literatür taranmalı, görüşmeler yapılmalı, hipotezler düşünülmeli ve uygun bir biçimde Word dosyasına aktarılmalıdır. Bitirme tezi konusu belirleme konusundaki detaylar ise şu şekilde;

Tez Konusu Nasıl Belirlenir?

İçindekiler

Bitirme ödevi konusu belirleme sürecinde dikkat etmeniz gereken 4 husus bulunur. Dört hususa dikkat ederek bitirme ödevlerinizde başarıya ulaşmanız mümkün. Sizi başarıya götürecek dört madde şu şekildedir;

 1. Makale tez konusu belirleme için olgu, bakış açısı ve bağlama odaklanın.
 2. Size uygun olduğunu düşündüğünüz konuyu seçin.
 3. Danışmanınızdan yardım isteyin.
 4. Konunun iyi olup olmadığını anlamak için doğru sorular sorun.

1.Olgu, Bakış Açısı Ve Bağlama Odaklanın

Tezin odağı olarak belli bir olguyu ele almalısınız. Örneğin “Psikanalitik yaklaşım”, “Medeni Kanun” gibi. Hangi olguya odaklanmanız gerektiğiniz sizden iyi bilemez. Daha sonra da o konuya bakış açınızı genişletin. Olguyu görmeniz gereken bakış açısını seçin. Doktora tez konusu belirleme bile bu başlıklara odaklanarak ortaya çıkar.

Araştırmalar yapın ve o araştırmaların üzerine gidin. Mesela “Psikanalitik yaklaşımın 2000’li dönemlere etkisi” gibi. Daha sonra kendinize bu ikisini bir bağlam da birleştirecek örnek tez konuları bulun.


2.İlgi Alanınız Çerçevesinde Konu Seçimi Yapın

Tez konusu belirleme aşamasında ilgi ve yeteneklerinizin hangi yönde olduğunuzu bulmanız gerekiyor. Sevmediğiniz, istemediğiniz ya da zorlandığınız bir konu üzerinde çalışmak sizi gerçekten çok yıpratabilir. Çalışmanıza başlamadan önce kendinize bir takım sorular sorun. Bu sorular;

 • Hangi alanda çalışmak ilgimi çekiyor?
 • İlgi çekici olduğunu düşündüğünüz bir tartışmada nelerden bahsedildi?
 • Size hitap ettiğini düşündüğünüz düşünce ya da teori hakkında neleri okudunuz? Nasıl araştırma yaptınız.
Tez Konusu Nasıl Belirlenir?

Lisans tez konusu belirleme ya da yüksek lisans için belirleme aşamalarında hiç fark etmez. Kendinize bu soruları sormanız çok önemli. Zihninizin içinde bir maceraya atılın. Merak ettiğiniz, sevdiğiniz, ilgi duyduğunuz her şeyi iyice düşünün. Fakat sadece size iyi gelen konuyu değil aynı zamanda da ilerlemenize yardımcı olacak konuyu seçin. Alandan farklı bir çalışmayı kimse istemez değil mi?

3.Danışmanınızdan Yardım İsteyin

Konunuz halen tam şekillenmedi ya da birkaç başlık arasında kaldıysanız kesinlikle bu bölüm size göre. Danışmanınızdan size rehber olmasını isteyin ve merak ettiğiniz soruları sorun. Çekinmenize ya da kaygılanmanıza hiç gerek yok.

Yüksek lisans tez konu belirleme aşamasında bu durumun önemi biraz daha artıyor. Konunuz çerçevesinde çalışma yapan bir danışman ile görüşün. Sizinle aynı konularda çalışma yapmış bir danışmandan ciddi oranda faydalanabileceğinizi unutmayın.

4.Soru Sorarak Konuyu Temellendirin

Bitirme Tezi Konusu Belirleme

Tez konusu belirleme aşamalarının sonuncusu ise temellendirmedir. Araştırmaya başlamadan önce kafanızda iyice şekillendirdiğinizden emin olmanız gerekiyor. Bunun için de bir takım sorulara ihtiyaç var.

 • Konu amacım net mi?

Konunun amacının ve içeriğinin yeterince açık olduğundan emin olmalısınız. Kelimelerinizin ve planlamanızın etkili olduğunu anlayana kadar durmadan bu soruyu kendinize sormalısınız.

 • Konu araştırmaya uygun mu?

Seçilen konular maalesef bazen ismi güzel duruyor diye seçiliyor. Fakat sonra araştırmaya başlandığında “Allah’ım hiçbir bilgi yok” diye sitem ediliyor. Özellikle sosyoloji tez konusu belirleme gibi soyut kavramlar üzerinde çalışacaksanız kesinlikle konuları önceden araştırın.

 • Konunun Orijinal Mi?

Akademisyenler konunun özgünlüğüne çok dikkat ederler. İntihal oranınız sakın %20’den fazla olmasın. Ayrıca seçtiğiniz konu da daha önce çalışılmış bir konu olmasın.

 • Nasıl bir Metodoloji İle Çalışmalıyım?

Tez konusu bulmaya çalışırken kesinlikle bir metodoloji oluşturmalısınız.

 • Konuyu bulması kolay mı?
 • Konu güncel mi?
 • Mezuniyetten sonra getirisi ne olacak? Gibi sorulara odaklanmalısınız.

Yüksek Lisans Tez Konusu Nasıl Belirlenir?

Psikoloji tez konusu belirleme gibi daha çok kuram üzerinden yaklaşımları inceleyecekseniz bu alanda çalışmaları incelemeniz gerekebilir. Aynı şekilde diğer lisans programları için de durum aynıdır. Programınızın yoğunluğu ve derslerin şekline göre konu seçimi yapmanız gerekir.

Fakat yine de yukarıda ki 4 adımı uygulamanız gerekecektir. Araştırmalarınızı iyi yapmalı ve özellikle YÖK Tez’den faydalanmalısınız.  Adım adım ilerleyerek istediğiniz konuyu bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Tez Konusu Bulmaya Yardımcı Web Siteleri


Yorum Yap