Tez Hazırlama

Tezde Önsöz Nedir? Nereye ve Nasıl Yazılır?

Tezde Önsöz Nedir? Nereye ve Nasıl Yazılır?
Turnitin intihal raporu alma

Tezde önsöz, yazılan tezin süreçlerini anlatan, ne amaçla yazıldığı anlatan ve aynı zamanda da teşekkürlerin iletildiği tez bölümüdür. Önsözün asıl amacı, yazılan eserin hangi amaçla yazıldığının özet niteliğinde belirtilmesidir. Buna ek olarak teşekkür amacı ile oluşturulan önsözler de mevcuttur. Teşekkür amacı ile oluşturulan önsözlerde örneğin, tez sürecinde yardım edenler yer alabilir.

Türkiye Cumhuriyeti’nde ise; genellikle akademik çalışmaların önsözleri, teşekkür amaçlı yazılmaktadır. Sadece teşekkür amaçlı oluşturulan önsözlerde, tez yazarının, tezini tamamlama sürecinde yardımlaştığı kişi ve kurumlara teşekkürlerini belirtir. Bu açıdan aynı zamanda tezin danışmanına, bilgi ile birlikte kaynak sağladığı için de teşekkür edilir. Hatta tez yazım süresinde destek olan aileye, arkadaşlara kadar liste uzatılabilir. Tez önsöz örneği sunmak gerekirse;

Tezde Önsöz Nasıl Yazılır?

İçindekiler

Tezde önsöz yazma, öyle düşünüldüğü kadar karmaşık değildir. Birtakım kurallara uyulduğunda kolaylıkla yazılabilir. Genel anlamı ile ülkemizde teşekkür amaçlı da kullanıldığından çalışmalarda size yardımcı olan kişilerin adlarını bilmeniz ve onlara teşekkür etmeniz gerekmektedir. Önsöz yazabilmek için;

  • Kesinlikle maximum 2 sayfa olmalıdır. Fakat biz yine de 1 sayfayı geçirmemenizi öneriyoruz.
  • Tarihin sağa dayalı olarak verilmesi gerekmektedir.
  • Teşekkür ettiğiniz kişilerin soy isimlerini büyük harfle yazmanız gerekmektedir.
  • Tez önsöz yazma için en önemli şeylerden biri de kullanılan dildir. Kesinlikle resmi bir dille yazılması, samimi bir üsluptan uzak durulması gerekmektedir.
  • Yüksek lisans tezlerinde zorunlu olduğunu bilmek gerekmektedir. Yüksek lisans tezi yazıyorsanız kesinlikle önsözü yazmanız gerekmektedir.
  • Lisans tezinde önsöz, her üniversite için zorunlu değildir. Üniversitenizin sizden isteyip istemediğinize bakmanız yeterli olacaktır.
  • Görüşlerinizi bağımsız olarak yazmanız gerekmektedir. Doğrudan ilgili olduğunuz kişiler ve dolaylı olarak size yardım eden kişileri ayrıntılı bir şekilde yazmak gerekmektedir.
  • Eğer ismi geçen insanların bir unvanı bulunuyorsa bunu kesinlikle belirtmek gerekmektedir. Tezde önsöz yazarken oldukça önemli konulardan biridir bu durum.
  • Araştırma yaparken maddi ya da manevi yaşanılan zorluklardan ve bu zorlukların nasıl aşıldığından da bahsedilebilir.
  • Çalışmanın kısa ve öz bir şekilde ifade edilmesi gerekmektedir. Kesinlikle lafı uzatma ya da fazla sayfa olmasını sağlamak adına bir takım girişimlerde bulunulmamalıdır. Öz ifadelerle, olabildiğince az şekilde yazıya geçirilmelidir.

Tezde Önsöz Nereye Yazılır?

Tez önsöz, tezin ilk sayfası niteliğini kapsamaktadır. Bu yüzden bir sayfayı geçmeyecek şekilde yazılmaktadır. Bu yüzden de genellikle tezin “Giriş” bölümünden önce yazılmaktadır. Önsöz metni sonunda tez yazarının adı ve soyadının sağa dayalı bir şekilde yazılması gerekmektedir.

Hatta istendiği taktirde sola dayalı bir biçimde tarihle birlikte isim de aynı hizada gösterilebilir. Genellikle içindekiler bölümünden önce yazmak en makul seçenek olarak bilinir. Buraya yazılması uygundur.

Tezde Önsöz Zorunlu Mu?

Burada tezi yazdığınız üniversitenin tez önsözü yazmayı zorunlu kılıp kılmadığı önemlidir. Bazı üniversiteler tez yazımlarında buna oldukça dikkat ederken, bazıları ise bu konuda öğrenciye rahatlık tanımaktadır. Fakat bu söylediğimiz bitirme tezi için olandır. Yüksek lisans tezlerinde önsöz zorunludur ve kesinlikle yazılması gerekmektedir.

Maximum 2 sayfa olarak bilinen önsözün yine de 1 sayfadan fazla olmaması ideal olarak bilinir. Eğer üniversitenizin bu konuda ki tutumunu merak ediyorsanız bulunan okulun tez yazım kılavuzunu kesinlikle incelenmelidir.

Tezde Önsöz Neden Yazılır?

Yukarıda da belirtildiği üzere önsöz yazmanın genel amacı, tez yazımında kullanılan kaynaklardan, eserin hangi amaçla yazıldığına dair kısa kısa bilgiler vermektir. Fakat ülkemizde bu durum farklı işlemektedir.

 Teşekkür etme amaçlı yazılar bulunmaktadır. Yine de bilimsel içerik hakkında bilgi vermek önemli olacaktır. Kısacası yazarın çalışma raporunda bulunduramadığı fakat söylemek istediği şeylerden de bahsedilmek adına da yazılmaktadır. Kurallara uygun bir şekilde yazılması oldukça önemlidir.

Önsöz İçindekilerden Önce Mi Sonra Mı?

Genel olarak önsözler, içindekiler bölümünden önce yazılmaktadır. Tez yazım kurallarına ve okulların tez yazımı kılavuzlarına yine de bakmak gerekmektedir. Herhangi bir yer yanlışı olmaması adına bu durum oldukça önemlidir. Kurallara ve dil bilgisine uygun bir şekilde yazılmalıdır.

Bitirme Tezinde Önsöz Yazılır Mı?

Her üniversitenin tez yazım kılavuzu farklıdır bu nedenle de bazı üniversitelerde bitirme tezinde önsöz yazılırken bazı üniversitelerde önsöz yazılmamaktadır. Lisans tezlerinde zorunlu değildir ancak yüksek lisans derecesinde her üniversitede zorunludur.

Makalede Önsöz Olur Mu?

Makalede önsöz olur. Otoriter dergilerin makale yayınlama kılavuzu incelendiğinde önsöz bölümünün şart koşulduğu görülmektedir ancak bu durumunda dergiden dergiye göre değiştiğini söylememiz gereklidir.

Önsöz Formatı Nasıl Olmalı?

Aşağıda örneklerde de belirtildiği gibi kişilerin ad soyadları büyük yazılmalı, tez yazı formatına uyumlu olmalı, sağ alt tarafta tezi yazanın isim soyisminin bulunması gereklidir.

Tez Önsöz Uzunluğu Ne Kadar Olmalı?

Tez önsöz uzunluğu 1 sayfa olmalıdır. Kurallar uygun olarak 1 sayfa yazılan önsözler tezler için yeterlidir. Genel kanı böyle olsa da üniversitenizin tez yazım kılavuzunu incelemeyi ihmal etmeyiniz.

intihal dusurme hizmeti

Tezde Teşekkür Yazısı

Tezde teşekkür yazısı nasıl yazılır ve nereye yazılır buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Tezde Önsöz Örnekleri

Tezde önsöz örnekleri ile önsöz yazımında görmediğiniz detayları göreceksiniz. Böylelikle kolay bir şekilde yazabileceksiniz. Detaylı tezde önsöz örneklerini makale siteleri makalemizde yer alan makale sitelerinden inceleyebilir, örnek olarak aldığımız bir iki tezde önsöz içeriğini aşağıdan görebilirsiniz. Tez önsöz örnekleri aşağıdaki gibidir;

Örnek 1
Örnek 2
Örnek 3
tez önsöz örneği
ingilizce önsöz örneği

Yorum Yap