Tez Hazırlama

İlgi Çekici Bir Tez Konusu Nasıl Bulunur? Uzman Rehber

İlgi Çekici Bir Tez Konusu Nasıl Bulunur? Uzman Rehber

Tez konusu bulma, tez sürecinin belki de en zor bölümüdür. Bir tez konusu ararken ilk olarak ilgi alanınız olmasına dikkat etmeniz gerekir. Çünkü, ilgi alanınız olmayan bir konuyu seçtiğinizde masaya oturmak dahi istemeyeceksiniz. Konu bulma sürecini detayları ile aldık. Dilerseniz, ayrıntılara geçelim;

Tez Konusu Nasıl Bulunur?

İçindekiler

Tez konusu bulma, tez yazacak öğrencilerin ortak bir problemidir. Konu belirlemek sürecin ilk ve en önemli basamağıdır demek yanlış olmaz çünkü seçilen tez konusu bütün çalışmanın belirleyicisi olacaktır. Bu nedenle tez konusu seçimi doğru yapılmalıdır. Tez konusunun ilgi çekici olması olumlu bir sonuca katkı sağlamaktadır. Peki ilgi çekici bir tez konusu nasıl bulunur? Şimdi bu sorunun cevabını adım adım öğrenelim.

Adım 1: Konu belirlerken ilk yapılması gereken hocalarınızın uzmanlık alanlarını, yazdıkları makaleleri ve yaptıkları çalışmaları incelemektir. Öğrenciler kendi belirledikleri konuda ve istedikleri şekilde çalışmak isteyebilmektedir ancak bu ilerleyen süreçte sıkıntılara neden olabilmektedir. Çünkü çalışma hazırlanırken danışman hocanın ve komite üyelerinin yardımına ihtiyaç duyulabilmektedir. Daha önce çalıştıkları bir konu üzerinden ilerlemek bu nedenle önemlidir.

Adım 2: Tez konusu belirleme sürecinde ikinci adım çalışılabilecek konuların bir listesinin oluşturulmasıdır.  Hocalarınızın yaptıkları çalışmalara göre seçebileceğiniz konuları belirlemeye başlayabilirsiniz. Bu adımda hocalarla görüşüp katılabileceğiniz bir projeleri olup olmadığı sorulabilir.

Adım 3: Potansiyel tez konularının bir listesi hazırlandıktan sonra sıra konuyu seçmeye gelmektedir. Bu adımda önemli nokta tez konunuzu çalışmanızı yürüteceğiniz hoca ile birlikte seçmenizdir. Bütün süreç boyunca destek alacağınız ve çalışmanızı birlikte oluşturacağınız için konuyu hoca ile birlikte belirlemek önemlidir. Konu seçimi yapıldıktan sonra geriye çalışmaya başlamak kalmaktadır.

Tez konusu seçme, doğru bir şekilde yapılmadığında başarısızlığa yol açacak kadar önemli bir olaydır. Ancak bahsettiğimiz adımlar takip edildiğinde işler kolaylaşmaktadır. Konuyu belirlerken takip edilmesi gereken adımların yanında bir de dikkat edilmesi gereken durumlar bulunmaktadır. Dilerseniz şimdi birlikte bu durumları inceleyelim.

Tez Konusu Nasıl Bulunur?

Tez Konusu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tez konusu seçerken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Kaynak yönünden zengin konular üzerinde durmak:

Her çalışmada olduğu gibi tez çalışmalarında da kaynak zenginliği büyük bir önem taşımaktadır. Konu seçilirken literatürde en azından çalışmanıza rehberlik etmeye yetecek kadar kaynak olup olmadığına dikkat edilmelidir.

  • Kaynakların yerli mi yabancı mı olduğunu kontrol etmek:

Yabancı dili olmayan bir öğrenci, kaynak taraması yaparken yabancı kaynakları ayırmalıdır. Böyle bir durumda yabancı kaynaklara bağlı bir tez konusu belirlemek mantıklı olmayacaktır.

  • Daha önce çalışılmamış bir konu belirlemek:

Tez konusu belirleme aşamaları, hazırlanan çalışmanın ilgi çekici ve özgün olmasını hedeflemektedir. Bir çalışmanın ilgi çekici ve özgün olması ise daha önce çalışılmamış olmasından geçmektedir.

  • Genel başlıklardan ve geniş zaman aralıklarından kaçınmak:

Konu belirlerken dikkat edilmesi gereken başka bir nokta da genel başlıklardan kaçınmaktır. Örneğin; “Sosyal psikoloji” bir tez konusu olamazken “Sosyal psikoloji teorilere açısından inancın incelenmesi.” iyi bir tez konusu olabilmektedir.

  • Çalışmayı yapacak kişinin alanına uygun konu seçmek:

Konu seçiminde en önemli noktalardan biri branşınıza ve çalışma alanınıza uygun bir konu belirlemektir. Aksi taktirde çalışmayı yürütmek ve ortaya güzel bir çalışma koymak çok zor olacaktır.

  • Süreye ve ekonomik koşullara dikkat etmek:

Tez konusu değişikliği hem öğrenciyi hem de birlikte çalıştığı hocayı zora sokan bir durumdur. Bu durumdan kaçınmak için dikkat edilmesi gereken başka bir nokta çalışmanın verilen sürede tamamlanıp tamamlanmayacağı ve maddi boyutudur.

Tez Konusu Ne Zaman Belirlenir?

Tez konusu belirleme süresi, üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterebilmektedir. Hazırlanan tezin yüksek lisans tezi ya da doktora tezi olması gibi durumlara göre de bu süre farklılaşabilmektedir. Bu sürenin net olarak öğrenilebilmesi için üniversitenin hazırladığı akademik takvimi kontrol etmek doğru olacaktır.

Tez Konusu Ne Olabilir?

Tez konusunun ne olacağı, çalışma yapılan alan ve kişilere göre belirlenmektedir. Tez konusu ne olabilir sorusunun genel ve net bir cevabı yoktur. Bu soru kişilerin alanlarına göre araştırılması ve belirlenmesi gereken bir durumdur.


Yorum Yap