Makale Tez Hazırlama

Word Dipnot Ekleme Nasıl Yapılır? Görselli Anlatım

Word Dipnot Ekleme Nasıl Yapılır? Görselli Anlatım

Word dipnot ekleme, Word programlarında oldukça kullanılan ve önemli görülen bir programdır. Genellikle tezlerde, iş belgelerinde ya da ödevlerde kullanılmaktadır. Özellikle yazıların belirli bir kısmına not eklemek için kullanılır.

Belgede bahsedilecek ekstra bir durum olduğunda ya da yazı içerisinde geçmeyen küçük parçalar olduğunda dip notlar eklenebilir. Word programı içerisinde kullanımı ve eklenmesi oldukça kolaydır. Word içerisinde birkaç hamlede küçük dip notlar oluşturulabilir.


6 Adımda Word Dipnot Ekleme

Word dipnot ekleme, çok basit birkaç adıma dayanmaktadır. Yukarıda da belirtildiği gibi çok kolay bir işlemdir ve ekstradan uzun işlemler yapmaya gerek yoktur. Özellikle ödevlerde, kitaplarda ya da iş yazılarında kullanılan dip notu oluşturmak için;

Adım 1: Öncelikli olarak bir Word dosyası açılması gerekmektedir. Word dosyasına giriş yapın.

Word Dipnot Ekleme Adım 1

Adım 2: Burada dipnot eklemek için yukarıda verilen paneller kullanılacaktır. İlk etapta sizi “Giriş” paneli karşılayacak.

Word Dipnot Ekleme Adım 2

Adım 3: Dipnot eklemesi yapabilmek için “Başvurular” bölümüne gelmeniz gerekiyor. “Başvurular” paneline gelin. Tabi dipnotu eklemeden önce ayazı içerisinde eklemek istediğiniz yere gelmeniz gerekiyor. Word dipnot yapma için bu durum oldukça önemlidir.

Word Dipnot Ekleme Adım 3

Adım 4: Burada dip not eklemek için “AB1” logosunun altında bulunan “Dipnot Ekle” kısmına tıklayın.

Word Dipnot Ekleme Adım 4

Adım 5: Siz ona tıkladığınız anda; tıkladığınız yerde kelimenin üzerinde ve sayfanın altında bulunan yerde “1” rakamı çıkacaktır. Bunu devam ettiğinizde sırayla rakamlar gelmeye devam edecektir.

Word Dipnot Ekleme Adım 5

Adım 6: Aşağıda dipnot için açılan yere rahatlıkla dip notu yazın ve işleminizi tamamlayın.

Word Dipnot Hizalama Nasıl Yapılır?

Word dipnot hizalama için giriş panelinde bulunan kısa yolları kullanmak yeterli olacaktır. Öyle karmaşık bir şekilde hizalama yapmak için uğraşmaya gerek yoktur. Şimdi dip notları hizalamak için;

Adım 1: İlk olarak Word dosyası açın.

Word Dipnot Hizalama Adım 1

Adım 2: Şimdi yukarıda bulunan işlemleri gerçekleştirin ve dipnot oluşturun.

Word Dipnot Hizalama Adım 2

Adım 3: Şimdi dipnotun tamamını seçin ve  “Giriş” panelinde bulunan hizalama seçeneklerinden birini seçin. En solda olursa sola hizalama, onun yanında ortaya hizalama, baştan üçüncü sıradaki sağa hizalama ve son olarak iki yana hizalama olarak bulunan seçeneklerden birini seçin.

Word Dipnot Hizalama Adım 3

Adım 4: Hizalama işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.

Dipnot Nedir?

Dipnot, bir metnin içerisinde ya da bir sayfada belirli bir oranda yazıyı yazdıktan sonra yazı içerisinde bulunmasını istemediğiniz fakat yazmanız gereken kısımları sayfanın altında küçük bir şekilde belirttiğiniz yazılardır. Özellikle kitaplarda sıklıkla karşınıza çıkmaktadır. Sayfanın sonunda ekstra bilgi vermek amacıyla kullanılmaktadır.


Yorum Yap