Ankara Çeviri Hizmeti

Paraphrase Nedir? Nasıl Yapılır? Püf Noktalar

Paraphrase nedir

Paraphrase, bir metnin genel anlamının bozulmadan farklı ifadelerle tekrar yazılması işlemine verilen isimdir. Orijinalinden alıntılanan metinlerde özgünlüğü korumak maksadıyla farklı cümleler ve ifadelere yer verilmesi söz konusudur. Bu gibi durumlarda asıl eser sahibine metin içinde atıf yapılmasına gerek bulunmaz. Akademik metin ekinde belirtilen kaynakçada ise orijinal metinlere yer verilmelidir.

Akademik, bilimsel veya teknik yazılarda sıkça başvurulan paraphrase tekniğinin bir başka kullanım amacı ise ödev, tez gibi projelerdir. Hazır hali bulunan bir metnin farklı ifadelerle yeniden yazılması yöntemiyle özgün bir proje hazırlanması mümkündür. Bunun için yapay zekalı paraphrase uygulamaları sıkça kullanılsa da devrik ve anlamsız cümleler sık olduğundan mutlaka bir insan kontrolünden geçirilmesi ve düzenlenmesi gerekir.

Paraphrase Hizmeti Nedir?

İçindekiler

Paraphrase hizmeti, akademik ve diğer tarzda metinlerin anlamlarının bozulmadan yeniden yazılmasını (özgünleştirilmesi) kapsayan hizmettir. Bu doğrultuda metnin komple yeniden yazımı söz konusu olabildiği gibi belirli bölüm ya da bölümleri için de uygulanabilirliği mümkündür. Bu sayede özellike tırnak içerisindeki ifadeler ortadan kaldırılarak daha akıcı bir okuma sağlanır. Metnin son bölümündeki kaynakçada ise yeniden yazılan metnin orijinalinin belirtilmesi önemlidir.

Paraphrase hizmetinin amaçlarından birisi de ödev, proje gibi çalışmalarda kolaylık sağlamasıdır. Hazır bir proje üzerinde düzenlemeler yapılarak yeni bir proje niteliğinde sunulabilir. Özellikle bu nedenle öğrenciler tarafından sıkça başvurulan bir hizmettir.

Avantaj: Bu hizmetin asıl amacı yapılan çalışmanın intihal programlarına yakalanmamasını sağlamaktır. Referans yükünün kaldırdığı için de sıkça kullanılır. Aynı şekilde İngilizce paraphrase hizmeti ile de özgünleştirme yapılır.

Paraphrasing Nasıl Yapılır?

paraphrase
#image_title

Paraphrasing için kelimelerin ve cümlelerin farklı kullanılması gerekir. Kelimelerin eş anlamlıları, aynı anlamı veren cümleler kurulmalıdır. Asıl önemli olan nokta; anlamın ve akıcılığın bozulmamasını sağlamaktır. Bir metni farklı bir metne aynı anlam ile yazmanız gerekir. İşlem yapılacak metnin ifadesi tam anlamı ile korunmalıdır. Ne eksik ne de fazla ifade kullanılmamalıdır. Püf nokta, anlamı aynı şekilde vermek olduğu için kendinizce eklemeler yapmamalısınız. Dikkat etmeniz gereken noktalar;

  • Anlamı bozmamak
  • Farklı kelimeler kullanmak
  • Farklı cümleler kullanmak
  • Ek olarak anlam eklememek
  • Anlamsal karmaşa olmadan yazmak

Metin içerisinde alıntı yapılması gereken durumlarda paraphrase yapılarak hem tırnak işareti kullanımının önüne geçilir hem de metin içerisinde referans belirtilmesi gerekmez.

Keşfet: İntihal Raporu Alma

Paraphrase Örnekleri

Tüm metin paraphrase örneğİ verilemeyeceği için cümle bazında yapılan paraphrase örnekleri sunulabilir.

-Goethe: “Yeni bir mahalleye taşınacağınız zaman, sokak hayvanlarına bakın. Sizden kaçmıyorlarsa, komşularınız iyi insanlardır.” Cümlesinin paraphrase yapılmış hali şöyle yazılabilir:

+Goethe’nin ünlü sözünde olduğu gibi bir muhitteki insanların ne düzeyde iyi olduğunu sokak hayvanlarının davranışları belirler. Eğer sokak hayvanları insanlardan kaçmıyor aksine yaklaşıyorsa, insanların o hayvanları beslediği anlaşılır ve buradan da mahallede iyi insanların yaşadığı tespit edilebilir.

-Cemal Süreyya: “Beklentin ne kadar çok olursa, o kadar kırılıyorsun” sözünü paraphrase edelim.

+Ünlü şair ve yazar Cemal Süreyya’nın bir eserinde belirttiği üzere, bir insanın diğer insanlardan ve olaylardan beklentisi arttığı ölçüde o kişinin daha çok incinmesi muhtemeldir.

Paraphrasing Neden Yapılır?

Paraphrasing yapılma nedeni, intihal programlarına yakalanmamak ve referans gösterme zorunluluğundan kurtulmaktır. Metin içerisinde tırnak ve parantez içlerinde gösterilen referanslar en sonda belirtilerek daha okunaklı düz bir metin elde edilmesi amacıyla paraphrasing yapılır. Bununla birlikte hazır bir metinden yola çıkılarak yeni ve özgün bir metin oluşturulabilmesi amacıyla da paraphrasing uygulamasına başvurulur.

İlginizi Çekebilir: Redaksiyon Hizmeti