Ankara Çeviri Hizmeti

Diploma Tercümesi Nedir? Denklik Belgesi Ne Demek?

Diploma tercume
ceviri

Diploma tercümesi, adayın sahip olduğu eğitim düzeyini gösteren belgenin başvurduğu ülkede denklik işlemlerini sağlamak için istenen ve adayın diplomasının ülke sınırları içerisinde geçerli olup olmadığını gösteren belgedir. Diploma çevirisi yaptırmak isteyenlerin esas amacı başvuracağı okula mezuniyet durumunu gösteren belgeyi ispat etmektir. Doktor diploması, lise diploması, yüksek lisans diploması, avukat diploması, lisans diploması, ön lisans diploması, sınav sonuç belgesi gibi diplomaların veya belgelerin çevirilerini yaptırmak mümkündür. Çeviri yapacak kurum çevireceği diplomanın orijinal ya da aslı gibidir haline yetkili kurumlardan ulaşabilmekte ve çeviri işleri için gerekli kontrolleri sağlayabilmektedir.

Noter Onaylı Diploma Çevirisi Nedir?

İçindekiler

Noter onaylı diploma çevirisi yetkili ve yeminli tercümanlar tarafından resmi bir kurumdan onaylı bir şekilde diplomanızın başka bir dile çevrilmesidir. Noter onaylı diploma çevirileri yurt dışında eğitim almak isteyen bireylerden talep edilmektedir ve çevrilen diploma tercümesi üzerinde bulunan noter onayı ile belgenin gerçekliği doğrudan ispatlanmaktadır.

Diploma Çevirisi Denklik Belgesi Nedir?

Diploma çevirisi denklik belgesi tercümesi yapılan belgenin Türk yükseköğretim sisteminde hangi alan ya da bölüme denk geldiğini gösteren belgedir. Yurt dışından alınan diplomaların noter onaylı diploma tercümesi ile denklik belgesinin alınarak Türkiye’de üniversite mezunu kabul edilmesi sağlanmaktadır.

Diploma Denklik Belgesi Nasıl Alınır?

Diploma denklik belgesi alabilmek için takip edilmesi gereken bazı süreçler vardır. İlk olarak e-devlet ya da YÖK platformuna başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru sonrası kurumlar ön inceleme ile diplomaları teyit ederek inceleme aşamasına geçmektedir. Hem yurtdışı diploması hem yerel üniversitelerdeki ilerleyiş incelendikten sonra diplomanız uyum sağlıyorsa kabul sağlamıyorsa ret belgesi verilmektedir.

Diploma Çevirisi Hangi Dilde Yapılır?

Diploma tercüme işlemi tüm dillerde yapılabilmektedir ama genellikle İngilizce ve Almanca diploma çevirileri popülerdir. Yurtdışında eğitim görmek isteyen öğrencilerin birçoğu lisans diploma tercümesi yaptırmak için diploma İngilizce çeviri veya Almanca çeviri yaptırması gerekmektedir ve bu sebeple noter onayına başvurmaktadır.

Transkript Çevirisi Nedir?

Transkript çevirisi öğrencilerin not durumlarını gösteren belgelerin yeminli tercümanlar tarafından tercüme edilmesi işlemine denmektedir. Yapılacak olan başvuruya göre istenilen dilde yapılabilmekte ve içerik ve konu bütünlüğü korunarak aktarılmaktadır.

Diploma Eki Tercüme Nedir?

Diploma eki Yükseköğretim Kurulu’nun diploma denkliği yapabilmesi için Avrupa Birliği’ne üye ülkelerden talep ettiği belgedir ve bunu çevirisine diploma eki tercümesi denmektedir. Diploma eki tercümesinde diplomanız orijinal dilinden Türkçe ’ye çevrilir ve bu çeviri sürecine Avrupa Birliği ülkelerinin yanı sıra Bologna sürecine katılmış ülkeler de dahil edilmiştir

intihal dusurme hizmeti

Keşfedin: Tıbbi Tercüme Hizmeti