Ankara Çeviri Hizmeti

Pasaport Tercümesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Pasaport ceviri
ceviri

Pasaport tercümesi,  yeminli tercümanlar tarafından resmi işlemler için var olan pasaportun istenen dile çevrilmesidir. Pasaport tercümesi genellikle evlilik işlemlerinde veya Büyükelçiliklere sunulan belgelerde gerekli olmaktadır. Yurt dışına eğitim amaçlı gitmek isteyenler veya çalışma ile seyahat amaçlı yurt dışına çıkacak kişilere de pasaport tercümesi gerekebilmektedir. Pasaport tercümesi kısaca resmi işlerde beyan edilmesi gereken bir belge niteliğindedir.

Noter Onaylı Pasaport Tercümesi Nedir?

İçindekiler

Noter onaylı pasaport tercümesi yeminli tercümanlar tarafından çevrilen pasaportun resmi bir kurum tarafından onaylanmış haline denmektedir. Resmi kurumlar genellikle noter onaylı pasaport tercümesi yaptırılmasını tercih etmektedir. Bu tarz belgelerin üzerinde  tercümanın ad-soyadı, imzası, tercüme bürosu kaşesi gibi nitelikler bulunarak tercümenin resmiliğini kanıtlamaktadır. Noter onaylı tercüme geçerlilik süresi arttırılması için ise belgelerin aslı gibidir olarak alınması gerekmektedir çünkü aslı gibidir ibaresi olan belgelerin geçerlilik sürelerinde kısıtlama yoktur.

Pasaport Tercümesi Ne İşe Yarar?

Pasaport Tercümesi Ne İşe Yarar?
Pasaport Tercume

Pasaportunuzu tercüme ettirerek kimliğinizi belgelemeniz ve vatandaşı olduğunuz ülkenin hükümeti tarafından verilen resmi bir belgeyi ispat etmeniz diğer ülkelere seyahat etmenizi ve o ülkedeki resmi işlerinizi kolaylaşmaktadır. Bu nedenle seyahat, konut alım satımı, evlilik, eğitim, vatandaşlık gibi birçok işlemde pasaport tercümesi yaptırmak fayda sağlayacaktır.

Pasaport Hizmeti Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Tercüme edilen pasaportun nerede kullanılacağını dikkat edin
  • Çeviri yapılacak dili belirleyin
  • Tercümenizin editörlerce kontrolünün sağlandığından emin olun
  • En kısa sürede tercümeyi tespit edecek ofisleri tercih edin
  • Fiyatlandırma konusunda uygun yerleri araştırın

Pasaport Tercümesi Ne kadar?

Pasaport tercümesi fiyat bakımından yıllara ve ekonomik koşullara göre değişim göstermektedir. Örneğin, 2021 yılında yarım sayfa noter onaylı belge çevirisinin fiyatı 158 ile 202 TL arasında değişmektedir. 

Pasaport Tercümesi Geçerlilik Süre Ne Kadar?

Pasaport tercümesi geçerlilik süresi için eğer ki belge aslı gibidir şekliyle alındıysa bir sınırlandırma bulunmamaktadır. Apostil tasdikli çeviri yapıldıysa bu belgelerin geçerlilik süresi için belli bir sınır belirlenmemiştir fakat alınan belgenin süresi olduğu belirtilirse belgenin geçerlilik süresi hakkında bilgi edinilebilmektedir.

Ülkelere Göre Pasaport Çevirisi Örnekleri

  • Libya vize başvurusu sürecinde Türk vatandaşlarının pasaportları yeminli olarak Arapça ’ya tercüme edilmesini ve geçerli birimlerden onay almasını beklemektedir.
  • Almanya ise vize için gerekli belgelerin yeminli tercüman tarafından Almanca ’ya çevrilip kopyalarının teslim edilmesini beklemektedir.
ceviri

Pasaport Tercümesi Nerede Yapılır?

Pasaport tercümesi, yeminli tercümanların bulunduğu tercüme ofislerinde yapılabilmektedir. Bunun için bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir. Pasaport tercume, çeviri hizmeti veren ofislerden alınabilmektedir.

Pasaport Tercümesi Ne Kadar Sürer?

Pasaport tercümesi yapmak isteyen kişi, eksiksiz bir şekilde belgesini tercüme bürosuna götürdüğü taktirde yaklaşık olarak 1 saat içerisinde işlemi tamamlanacaktır. Yoğunluk durumlarına göre bu süre 30 dakika kadar da sürebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Yök Tez Merkezi