Tez Hazırlama

YÖK Ulusal Tez Merkezi Nedir, Detaylı Nasıl Kullanılır?

YÖK Ulusal Tez Merkezi Nedir ve Ne İşe Yarar?

YÖK Ulusal Tez Merkezi, Türkiye’de bulunan üniversitelerde hazırlanmış olan yüksek lisans ve doktora tez örneklerinin internet üzerinden erişilebilecek şekilde yayınlandığı bir platformdur. Bu platformu kullanarak tez sahipleri tarafından yayımlanma izni verilen tezlerin tam metinlerine arama yaparak ulaşabilir, tez örneklerini inceleyebilir ve gerektiğinde kendi tezinize konu bulmak için bir ilham kaynağı olarak kullanabilirsiniz.

Ulusal Tez Merkezi Nasıl Kullanılır?

İçindekiler

  • Adım 1: Yök Tez Merkezi’ni kullanmak için ilk olarak https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/giris.jsp adresine giriş yapılmalıdır.
  • Adım 2: Daha sonra literatür tarama ve tez örneklerini incelemek isteyen araştırmacılar ”Tarama terimi giriniz” yazan alana diledikleri anahtar kelimeyi veya konuyu yazabilirler.
  • Adım 3: İlgili arama arama terimi yazıldığında sağ tarafta yer alan filtreleme özelliği de kullanarak daha olumlu sonuçlar elde edilebilir. Bu ayarları yaptıktan sonra Ulusal Tez Merkezi’ni kullanabilirsiniz.
  • Adım 4: Literatür taraması için muhteşem bir kaynak olan Yök Ulusal Tez Merkezi, araştırmacılar tarafından zaman ve mekan fark etmeksizin kullanılabilir.

Detaylı arama yapmak ve son eklenen tezleri görmek için şu linke tıklayabilirsiniz: Yök Tez Tarama

YÖK Ulusal Tez Merkezi’nde Tez Örnekleri Nasıl Bulunur?

Web tarayıcınızı kullanarak tez merkezi ana sayfasına girin ve arama kısmına anahtar kelimenizi yazınız. Sadece anahtar kelime değil, daha spesifik bir arama yapmak isterseniz detaylı arama kısmına girerek ilgili arama filtrelerini kullanınız.

Yaptığınız arama sonucunda listelenen tez örneklerinin tez numaralarına tıklayarak açılan tez künyesi sayfasında yer alan PDF simgesine tıklayarak tez örneğinin tam metnini bilgisayarınıza indiriniz. Tez künyesi sayfasında PDF simgesi aktif değilse, tez sahibi tarafından tezin tam metni paylaşılmamıştır. İlgili tez örneğinin tam metnine ulaşmak için erişim formunu doldurarak tez sahibinden tam metine erişim hakkı isteyebilirsiniz.

Ulusal Tez Merkezine Nasıl Üye Olunur?

Üye olmak için E-Devlet şifresi gereklidir. Şifre edindikten sonra tez tarama için aşağıdaki adımları takip ediniz;

  1. Ulusal Tez Merkezi’ne üye olmak için ilk olarak platforma giriş yapın.
  2. Daha sonra sağ üst tarafta yer alan ”Üye girişi” seçeneğine tıklayın.
  3. Üye girişi seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza ”E Devlet İle Giriş” butonu çıkacaktır. Tıklayın ve E-Devlet bilgilerinizle giriş yapın. Bu adımdan sonra üye olup bütün olanaklarına erişmiş olacaksınız.

Ulusal Tez Merkezi’nden Tez İndirme

Ulusal Tez Merkezi'nden Tez Örneği İndirme

Tez merkezi arama filtreleri kullanarak ulaştığınız tez listesinde sol kısımda bulunan renkli tez numarasına tıklayınız. Tıkladığınız tez numarasına ait tezin kısa künyesi karşınıza gelecektir. Künye içerisinde yer alan PDF simgesine tıklayın. İnternet hızınız ve dosyanın büyüklüğüne göre tez örneğine ait tam metin içeren tez dosyası kısa sürede bilgisayarınıza inecektir.

YÖK Ulusal Tez Merkezi arama motoru araştırmalarınız için çok önemlidir. Aradığınız anahtar kelimenizi iyi belirleyerek, ilgili alanda bulunan filtreleri doğru kullanırsanız istediğiniz anahtar kelimeye sahip tez dosyasına rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Ulusal Tez Merkezi’ni kullanırken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise, aradığınız tezlerin hepsinin tam metinlerine ulaşamayabilirsiniz. Tez sahibi tarafından tam metni paylaşıma açık olmayan tezlerin sadece künyesini görürsünüz. Bu tezlerin tam metnine ulaşmak için izin formu doldurarak tez sahibinden tez örneğinin tam metnine ulaşmak için izin isteyebilirsiniz.

Ulusal Tez Merkezi Kullanarak Tez Konusu Nasıl Bulunur?

Tez yazımı süreçlerinde en büyük sorunlardan bir tanesi de tez konusu bulmaktır. Bu sorunun çözümü olarak Ulusal Tez Merkezi yardımımıza yetişiyor. Tez merkezi yardımıyla tez konusu nasıl bulunur?

Tez merkezi arama sayfasından belirleyeceğiniz anahtar kelimelere ve arama kriterlerine göre yukarıda anlatıldığı gibi tez örneklerini indiriniz. İndirdiğiniz tezleri açıp abstract, sonuç ve öneriler kısmını iyice analiz ediniz. Tez yazarları sonuç ve öneriler kısımlarında kendilerinden sonraki araştırmacılar için hangi konularda çalışmalarını gerektiğini belirtirler. Belirtilen kısımların analizlerini detaylıca yaparak çok güzel tez konuları belirleyebilirsiniz.

Akademisyenler için YÖK Ulusal Tez Merkezi Kullanımı

Ulusal Tez Merkezi kullanarak araştırma yapmak isteyen akademisyenler Yükseköğretim Kurumu Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından verilen kullanıcı adı ve parolaları ile Ulusal Tez Merkezi’ne giriş yaparak araştırmalarını yapabilirler. Tez merkezine giriş için kullanıcı adı ve parolası olmayan akademisyenler Yükseköğretim Kurumu Dokümantasyon Daire Başkanlığı’na başvuru yaparak kullanıcı adı ve parolalarını alabilirler.

Ulusal Tez Merkezi Nerede? İletişim Bilgileri

  • Yükseköğretim Kurulu Yayın ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Ulusal Tez Merkezi / 06539 Bilkent – Ankara
  • Ulusal Tez Merkezi Telefon Numarası: 0 312 298 73 81/ Faks: 0 312 298 74 53
  • Yök Tez E-Posta: dokuman@yok.gov.tr

Yorum Yap