Genel

APA Nedir? APA Yazım Kuralları Nelerdir? Word APA Yapımı

APA Nedir? APA Yazım Kuralları Nelerdir? Word APA Yapımı
Turnitin intihal raporu alma

APA formatı, özellikle sosyal bilimlerin kullandığı yazı ve alıntı yapmada belirli kurallara yönelik oluşan yazı yazma biçimidir. Açılımı; American Psychological Association olarak bilinir. Sosyal bilimcilerin en sık kullandığı bu format bir rehber niteliği taşır. Özellikle doğru alıntılama yapmanın oldukça önemli olduğu bu günlerde APA kurallarına hakim olmak da önemli bir meziyettir.

Özellikle metinlerde yapılan, metin içi kaynak göstermelerde (parantez içerisinde yapılan alıntı ve atıflar) ve referans listesinde olmak üzere iki şekilde oluşur. Kısacası değerlendirdiğimizde, akademik anlamda yapılan çalışmalar APA sistemi üzerine oluşturulur.

APA ile birlikte hem literatür taramalarında hızlı sonuca ulaşma hem de ulaşılan kaynaklar üzerinde daha iyi ve verimli çalışmalar yapmanın yolu açılır. Bilim dünyasında bu stil sayesinde tek bir yazı dili oluşturulur ve okumalar bu dil üzerinden yapılır.

Word’de Apa Formatında Kaynakça Nasıl Yapılır?

İçindekiler

Apa Formatında Kaynakça Yazımı

Word APA kaynakça yazma zaten hali hazırda APA yazım kurallarını kullanan Office uygulaması olan Word için oldukça doğal ve kullanışlı bir özelliktir. Kaynakça ve normal bir şekilde yazılan her yazı APA çerçevesinde yazılır. Eğer değişiklik yapmak ya da değişim olmuş kuralı yeniden APA’ya çevirmek isteseniz;

 • Adım 1: Word sayfasını açın. “Giriş” panelini bulun. Yukarıda ilk gelen sayfa olacaktır.
 • Adım 2: Yukarıda bulunan sekmelerde “Başvurular” sekmesine girin.
 • Adım 3: APA stili ile yazı yazmak için “Still” yazını bulun ve yanında bulunan açılır panelde APA işaretlemesini yapın.
 • Adım 4: Artık Word üzerinde APA yazım kurallarını oluşturdunuz şimdi kaynakça yazımını göstereceğiz.
 • Adım 5: Buradan çıkış yapmayın. Ve “Still” panelinin yanında bulunan “Alıntı Ekle” sekmesine tıklayın.
 • Adım 6: Şimdi gelen bölümde “Yeni Kaynak Ekle” seçeneğine tıklayın.
 • Adım 7: Gelen panelde “Kaynak Türü” seçeneğine girin ve uygun olan bölümü seçin.
 • Adım 8: APA kaynakça yazımı için gerekli bilgileri doldurun.
 • Adım 9: Artık kaynakçayı oluşturmuş olacaksınız.
 • Adım 10: Eğer yine “Başvurular” sekmesine girerseniz orada bulunan “Kaynakça” panelinde de tam metin olarak kaynakçanızı oluşturabilirsiniz.

APA Formatında Ödev Hazırlama Nasıl Yapılır?

APA formatında ödev hazırlama, oldukça kapsamlı bir kurallar dizisine dayanır. Fakat teknik olarak birkaç püf noktası bulunur. Özellikle bazı sosyal bilimler bölümü akademisyenlerinin APA kurallarına karşı takıntılı olması sebebiyle de bu püf noktaları bilmek oldukça önemlidir. Genellikle;

 • Metin üzerinde satırlar arasında boşluk 2 satır kadar olmalıdır.
 • Paragrafın girintisi soldan olmalıdır.
 • İlk sayfa üzerinde kapan bulunmalıdır.
 • Makale üzerinde kitap, film ya da vb. içerikler italik şekilde hazırlanmalıdır.
 • Sayısal ifadeleri belirtirken sözcük biçiminde yazılmalıdır.
 • Dipnot bilgileri sayfa altında verilmelidir.
 • Makale içerisinde bulunan başlıklar uygun şekilde biçimlendirilmelidir.
 • Uzun ve karmaşıklık içermeyen makalelerde numaralandırmaya gerek yoktur.
 • İki yazar bulunuyorsa ikisi de belirtilmelidir.
 • Alıntılama yaparken Soyadı, yıl ve sayfa sayısı şeklinde oluşturulmalıdır.

APA Formatının Açılımı Nedir?

APA formatının açılımı, American Psychological Association (APA)  olarak bilinir. Yukarıda da belirtildiği gibi sosyal bilimlerde oldukça fazla kullanılan yazı yazma formatıdır. Sosyal bilimlerde özellikle tez ya da ödev oluşturma gibi durumlarda başvurulan en net yazım şeklidir.

APA ile birlikte bir takım yazım formatları da vardır. Bunlar;

 • Modern Language of America (MLA)
 • Chiago/Turabian

(IEEE) olarak bilinen Institute of Electrical and Electronics Engineers formatlarıdır. Fakat bu formatlar APA kadar geçerlilik bulundurmamaktadır.

APA 6 Nedir? Yazım Kuralları Nelerdir?

APA 6, APA sisteminin güncel olarak verilen yazım kurallarını temsil eder. APA6 ya da 7 değişen ve gelişen yeni yazım kuralları ya da güncellemelerle birlikte yeniye uygun biçimde oluşturulur. Genel manada kurallarını incelediğimizde metin içi kaynak gösterme ve referans listesine bakmak gerekir.

 • Metin içi kaynak gösterme; metinlerde verilen parantezlerin içerisine yazılan atıflar olarak bilinir. Bilginin verildiği cümle üzerinde bu işlem yapılmaktadır. Özellikle başka eserden alınan ya da bir açıklamadan sonra verilen yazar soyadını ve yazının yazım yılını içerir.
 • Referans listesi; APA 6 yazım kuralları için metinde kaynak olarak beslenilen tüm ayrıntıları içerir. Ana metnin ardından sonda verilir. Bu bölüm genellikle kaynakça olarak da adlandırılır. Burada verilen tüm bilgiler yapılan alıntıların kaynak olarak gösterimini işaret eder.

APA Kaynakça Gösterimi

APA kaynakça gösterimi sırasında APA yazım kuralları ve formatına uygun şekilde, yazarın adı ve araştırmanın yayın yılı metin içerisinde belirtilmeli ve metnin sonunda yer vereceğiniz kaynakça listesinde alfabetik sırayla sunulmalıdır. Bu şekilde bir kaynakça gösterimiyle orijinal içerik sahibinin hakları korunur ve metninizi okuyan kişiler ilgili materyallere daha kolay ulaşabilirler. APA kaynakça gösterimi veya diğer kaynakça gösterimlerinde yazım hatalarına karşı dikkatli olunarak, okuyuculara daha doğru bir içerik sağlayabilirsiniz.

Örnek: Vaccine has revolutionised healthcare (“New Child Vaccine,” 2001).

APA Kaynakça Gösterimi
https://guides.library.lincoln.ac.uk/c.php?g=110736&p=1344602

APA Referans Verme

Ana metnin sonunda yer alan, alfabetik olarak sıralı ve metin içinde yer alan alıntılarda ki tüm kaynakları detaylıca (Yazarların Adları, Eserin Yayın Tarihi, Eserin Adı vs.) içeren listeye referans listesi denilmektedir. Kaynakça veya bibliyografya olarak da adlandırılan referans listesi hazırlanırken bazı basit kurallara uymak gerekmektedir. APA referans verme kuralları;

 • Alfabetik olarak sıralanmalıdır.
 • APA formatında referans listesi, ana metin bitiminde ve yeni bir sayfadan başlayacak şekilde olmalıdır.
 • İlgili metin içerisinde kullanılan kaynakların tamamı gerekli olan en detaylı şekilde yazılmalıdır.
 • Eğer referans listesine eklenen yazarın birden fazla eseri varsa eserlerin sıralaması yayın yılına göre yapılmalıdır.
 • Aynı yazara ait eserlerin aynı yıla ait olması gibi bir durumla karşılaşırsanız, eserlerin sıralaması baş harflerine göre yapılır ve alfabetik sıraya göre yayın yılının sonuna bitişik olacak şekilde harf eklemeleri yapılır. (a, b, c …)

APA Referans Verme Genel Format

Yazarın Soyadı, Yazarın Adının İlk Harfi. Varsa Diğer Adlarının Baş Harfleri. (Yayın Yılı). Kitabın adı. Yayın Şirketi.

Tek Yazarlık Örnek: Cottrell, S. (2013). The study skills handbook (5th ed.). Basingstoke: Palgrave Macmillan.

İki Yazarlı Örnek: McQueen, R. A., & Knussen, C. (2006). An introduction to research methods and statistics in psychology. Harlow: Pearson Prentice Hall.

Web Sayfaları Örnek: Beard, M. (2006). The fall of the Roman Republic. Retrieved from http://www.bbc.co.uk /history/ancient/romans/fallofromanrepublic_article_01.shtml

Dergilerde Yayınlanmış Makale Örnek:

Middleton, J. (2011). The test of time: Neuropsychological approaches to children: Towards a developmental neuropsychology. Clinical Child Psychology and Psychiatry, 16(2), 247-51. https://doi:10.1177/1359104511404364

intihal dusurme hizmeti

APA Makale Örneği

APA formatında makale yazarken, örnekleri incelemek isteyebilirsiniz. Aşağıda yer alan bağlantılardan APA makale örneklerine ulaşabilirsiniz. Daha fazla APA Makale Örneği için buraya tıklayınız.

Açıklamalı Öğrenci APA Makale Örneği

Açıklamalı Profesyonel APA Makale Örneği


Yorum Yap