Genel

Aynı Anda İki Tane Açık Öğretim Bölümü Okunur Mu?

ayni anda iki tane acik ogretim bolumu okunur mu

Aynı anda iki tane açık öğretim bölümü okunur fakat girdiğiniz açık öğretim bölümünün üniversitesinin farklı olması gerekir. Aynı üniversitede açık öğretim bölümü okunmaz. Bu duruma örnek vermek gerekirse bir aday, YKS sınavına girmiş ve barajı geçmiş bir aday Anadolu Üniversitesinde açık öğretim okumaya hak kazanmış olsun. Eğer ikinci üniversite olarak İstanbul üniversitesi ya da Erzurum Atatürk üniversitesinde ikinci üniversite okumaya hak kazanır.

Ülkemizde ikinci üniversite olarak ülkemizde Erzurum Atatürk Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi olmak üzere üç üniversite açık öğretim hizmeti verir. Bu üniversiteler sayesinde uzaktan okuma imkânız olur. Birinden birini tercihlerde seçtiğinizde ikinci üniversite olarak diğer üniversitelerden birini seçme hakkınız olur. İkinci üniversite normal bir üniversite diploması ile mezun olmanıza ve mezuniyette 2 diploma almanıza olanak sağlar.

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim İki Bölüm Okunur Mu?

İçindekiler

Anadolu üniversitesinde açık öğretim okunmaz. Anadolu üniversitesinde bir bölüm okuyan bir öğrenci ikinci üniversiteyi okumak için farklı bir üniversiteden kayıt yaptırmak zorundadır.

Keşfet: Aöf Mezunu Yüksek Lisans Yapabilir Mi?

Aynı Anda Kaç Açık Öğretim Okunabilir?

Aynı anda en fazla 2 bölüm okunur. İkiden fazla bölüm okumak için örgün olarak gittiğiniz bir bölümde yan dal ya da çift ana dal yapmanızla mümkün olur. Eğer girdiğiniz lisans bölümü dışında bir ana dal yaparsanız ve bir de ikinci üniversite fırsatını değerlendirirseniz daha fazla bölümden mezun olma şansınız olur.

İkiden fazla bölümden mezun olmak sanıldığının aksine çok zordur. Bu yüzden çok iyi bir planlama yapmak ve günü gününe uymak gerekir. Aksi takdirde içinden çıkamayacağınız olumsuz durumlar olabilir. Yaptığınız tercihler doğru olur ve planlama ise etkili olursa lisans döneminiz bittiğinde en az 2 diplomanızın olması mümkün olur.

Aynı Anda İki Açık Ön lisans Okunur Mu?

Aynı anda iki açık ön lisans okunur. Fakat farklı üniversitelerde okumanız gerekir. Aynı üniversitede farklı ön lisans bölümlerini açık öğretim fakültesinde okumanız mümkün değildir. Bu duruma üniversitelerin izin vermediği bilinir. Ek olarak sınav tarih ve saatlerinin de çakışacağı düşünüldüğünde içinden çıkılmaz bir planlamaya neden olabilir. Bundan dolayı farklı bir üniversitede okumanıza izin verilir.

AUZEF Ve AÖF Aynı Anda Okunur Mu?

AUZEF ve AÖF  aynı anda okunabilir. Fakat bir üniversitede sadece tek bir açık öğretim bölümü okumanıza izin verilir. Aynı anda aynı üniversitede iki açık öğretim bölümü okumanıza izin verilmez. Eğer biri AUZEF diğeri de AÖF olmak üzere okumak isterseniz bu durum mümkün olur. Böylece iki farklı üniversiteden mezun olma ve diploma alma imkânınız bulunur.

Aynı Anda Açıktan 3 Üniversite Okunur Mu?

Aynı anda 3 üniversite okunmaz. En fazla iki üniversiteye izin verilir. Fakat lisans döneminizin sonunda en az 3 farklı üniversite diplomanız olması bir ihtimaldir. Bu ihtimalin gerçek olması için yapmanız gereken lisans okurken diğer bir yandan da ön lisans bölümü okumak. Eğer 2 sene sonra mezun olduğunuzda bir kere daha başvuru yaparsanız lisans döneminizin 3. Senesinde yeniden bir üniversite başlangıcı yapmış olmanız mümkün olur.

Lisans bölümü bitmeden üniversitelerin 2. Üniversite imkanına başvuru yapmanız mümkün olur. Bu şekilde çok kolay bir şekilde en az 3 diploma sahibi olmanız mümkündür. Fakat bu süreç özellikle sınav zamanlarında çok büyük karışıklıklara ve derslerden kalma gibi sıkıntılara neden olabilir. Bu yüzden doğru planlama yapmak çok önemlidir.

İlginizi Çekebilir: DGS ile Özel Üniversiteye Geçiş