Genel

Üniversitede Şartlı veya Koşullu Geçme Ne Demek?

kosullu gecme ne demek

Üniversitede şartlı diğer bir adı ile koşullu geçmek, DC, DD gibi notlarla, genel not ortalamanızın 2.0 üzerinde olması durumunda geçebileceğinizi ifade eder. Normal şartlarda 50,55 gibi notlarla geçilemezken genel ortalamanız 2.0 üzerindeyse şartlı olarak geçebilirsiniz. Üniversite sonuna kadar genel ortalamanızı 2’nin altına düşürmediğiniz sürece bu koşullu derslerinizden geçmiş sayılırsınız. Genel ortalamanız 2’nin altına düşerse bu dersleri tekrar almak zorunda kalırsınız.

Normal şartlarda öğrencinin aldığı puanlar, harf sistemine dönüştürülür ve öğrencilerin üniversitesine bağlı olarak genellikle 2.50 notunun altına tekabül eden harfler şartlı geçme notu olur.

Genel ortalamanız 2 üzeriyse DD aldıysanız şartlı geçersiniz, bütünlemeye girmenize gerek kalmaz. CD ve DC için de bu durum geçerlidir. Genel olarak 2 ortalama üzerinde şartlı geçilir. Genel ortalamanız 2 altına düşerse bu derslerden sorumlu olarak sınavlara girmek zorunda kalırsınız. Bu nedenle genel ortalamanızı yüksek tutmanızda fayda var.

Şartlı Geçme Notu Kaç?

İçindekiler

Şartlı geçme notu 2.00 ile 2.50 arasında değişkenlik göstermektedir. Bu üniversitenin belirleyeceği bir ortalamadır ve kişi şartlı dersten geçmek için okulunun belirlediği ortalamaya ulaşmış olmalıdır. Genel olarak koşullu geçme notu 2.00 olarak belirlenmiştir.

Dersten Şartlı Ya Da Koşullu Geçince Ne Oluyor?

Dersten şartlı geçilmesi okul hayatı boyunca bir sorun teşkil etmez fakat mezun olunurken şartlı geçilen derslere tekrar bakılır ve mezun olabilmek için yeterli ortalama yoksa şartlı geçilen derslerin sınavına tekrar girilmesi gerekebilir.

Şartlı Geçmek İçin Not Ortalaması Kaç Olmalı?

Dersten şartlı geçmek için not ortalaması 2.00 ile 2.50 arasında olmalıdır. 2.50 ve üzeri ortalama da sorumsuz olarak geçilir ancak 2.00 ortalamanın altında bir puan alındıysa şartlı geçilen dersler tekrar alınmalıdır. 2 ortalama üzerinde bitirirseniz ek olarak sınava girmenize gerek kalmaz.

İlginizi Çekebilir: İntihal Programları

Kaç Dersten Şartlı Geçilir?

Üniversiteye göre değişkenlik gösterebilmekle birlikte en fazla 3 dersten şartlı geçilebilir. Üç dersten sorumlu geçilmesi bireyin mezuniyetini etkilemez fakat daha fazla ders olması halinde birey büte kalır.

Şartlı Geçme De Büte Girilir Mi?

Şartlı geçme de büte girilebilir. Birey, şartlı geçme de üniversitesinin istediği ortalamayı sağlarsa büte girmesine gerek yoktur fakat o ortalamaya erişemediyse büte girerek not ortalamasını yükseltebilir.

DD İle Nasıl Geçilir?

DD notu ile koşullu geçilir. Ortalamanız üniversitenizin istediği şartları sağladığı sürece bu durum bir sorun teşkil etmez.

DD İle Geçmek İçin Ortalama Kaç Olmalı?

DD ile geçmek için ortalama 60 ile 64 puanları arasında olmalıdır. Dersten sorumlu geçme de DD notu, 1.00 ortalamaya tekabül eder ve dersten geçmiş sayılırsınız.

CC, CD ve DD Dersim Var Bursum Kesilir Mi?

Hayır, genel ortalamanız 2 üzerindeyse ders harflerine bakılmaz ve bursunuz da kesilmez. Eskiden kesiliyordu ancak yeni sistemle 2 ortalama üzerinde kesilmiyor.