Makale

Akademik Yazılarda Hangi Yazı Tipi Kullanılır? Hangi Font?

Akademik Yazılarda Hangi Yazı Tipi Kullanılır

Akademik yazılarda Times New Roman yazı tipi kullanılmaktadır. Bazı üniversitelerde hocaların özel olarak isteğe bağlı bir şekilde Arial yazı tipi istediği de olur.  İki yazı tipi arasında seçim tamamen öğretmenin elindedir. Yazı tipinin ile birlikte akademik yazılarda sayfa şekli, tablo içi yazı tiplerinin de yazının tamamı ile uyumluluk göstermesi gerekir.

Yazı tipi ile birlikte kenarlıkları da ayarlamak oldukça önemlidir. Kenarlıklar genellikle soldan 4 cm, üstten 3 cm, sağ kenarlardan ise 2.5 cm şeklinde yazılması önemlidir. Ek olarak yazarın metin bloğunun dışına kesinlikle çıkmaması gerekir. Yazı tipi kadar Türkçe yazım kurallarına dikkat etmek de çok önemlidir. İmla hatalarından arındırılmış bir şekilde yazının teslim edilmesi gerekir.

Akademik Yazım Kaç Punto Olur?

Akademik yazımlarda Times New Roman yazı tipi kullanılıyorsa 12 olarak kullanılır. Arial yazı tipinin kullanıldığı durumlarda ise sizden 11 puntoda yazmanız istenebilir. Bu farklılık yazı tipinin kapladığı alana göre değişiklik göstermiştir. Belirlenmiş puntoların dışında hocanızın isteğine bağlı olarak farklı boyutlarda yazmanız gerekir. Hocanız sizden 12 punto yerine 14 isterse yazmanız gereken punto 14’dür.

Yazı tipinin farklılığına göre minimum 10 maksimum 14 ile yazmanız gerekebilir. Alt ve üst indisler normal metin fontundan düşük olabileceği gibi başlıklar da normal metin formundan yüksek olur. Ek olarak kaynakça yazımında ve tablo içi yazılarda ise 8-9 punto seçimi yapılmalıdır. Makale yazı tipi puntosu genel olarak bu şekillerde kullanılıyor olsa da sizden akademik yazıyı isteyen hocanızın isteklerine de dikkat etmeniz gerekir.

Tez Kaç Punto İle Yazılır?

Tez, Times New Roman yazı tipi ile 12 punto kullanılarak yazılır. Kural olarak genellikle bu punto kullanılır. Hocanızın ya da sizden tezi isteyen kurumun isteğine göre punto değişim gösterebilir. Genellikle makale ve tez gibi ciddi yazıların şablonu bellidir fakat belirlenmiş şablonun dışına çıkan birçok akademisyen de bulunur. Bu yüzden sizden istenilen sayılarda yazı yazmanız önerilir.

Tezinizde Arial yazı tipi kullanmanız istenildiğinde ise genelde 11 punto ile yazmanız beklenir. Bu yazı tipinin kalınlığı ile ilgilidir. Ek olarak başlıkları 14 punto ve küçük ayrıntıları, tablo içi yazıları ise 8-9 punto ile yazmanız önerilir. Tez yazımında aksi söylenmediği takdirde bu önerilere uymanız yazının kabul edilmesi için en önemli etkendir.

Farklı fontlar için font bulma yazısına göz atabilirsiniz.

Word Satır Aralığı Kaç Olmalı?

Word üzerinde satır aralığı 1,15 olarak belirlenmiştir. Bu standart aralık olarak size verilir. Herhangi bir makalede ekstra bir şey belirtilmemişse sizin de satır aralığını 1,15 ile yazmanız gerekir. Tez ya da makale yazımında ise sizden istenilen aralığı kullanmanız önemlidir. Aksi bir durumda yazınızın kabul edilmemesine kadar süreç gidebilir.

Keşfedin: Makale Okuma Siteleri

Satır aralığı çok kolay bir şekilde değişebilir. Satır aralığını değiştirdiğinizde yazınızın arasındaki boşlukları değiştireceğiniz için çok önemlidir. En doğru aralığı bulmak ve okuma kolaylığını sağlamak makale ya da tez için olmazsa olmazdır. Tez ve makale gibi önemli yazıların her ayrıntısının titizlikle ayarlanması gerektiğini de unutmamalısınız. Satır aralığını değiştirmek için;

  • Adım 1: Bilgisayarınızdan Word uygulamasına giriş yapın.
  • Adım 2: Uygulama içerisinde boş ekranı seçmek için “CTRL” ve “A” tuşuna basın. Bu bütün ekranı seçerek işlem yapmanız için gereklidir.
  • Adım 3: Şimdi yukarıda bulunan  simgeye tıklayın.
  • Adım 4: Simge açıldığında karşınıza çıkan rakamlardan ayarlamak istediğiniz rakama basın.
  • Adım 5: İşlem gerçekleşmiş olacaktır. Bu şekilde kolaylıkla yazılarınızın satır aralıklarını ayarlamanız mümkündür.

Kaynak: https://dijitekno.com/