Makale

DOI Numarası Ne Demek? Nasıl Alınır?

doi numarasi ne demek

DOI, Digital Object Identifier yani Dijital Nesne Tanımlayıcı anlamına sahip olan ve internet üzerinde yayınlanmış olan içeriğe erişimi kolaylaştıran numaralandırma sisteminin adıdır. DOI numaraları bir makaleye, kitaba, bildiriye veya ait olabilmektedir. DOI numarası aynı zamanda bunların yanı sıra bir görsel veya grafik gibi her türlü dijital materyale alınabilmektedir. Okuyuculara istedikleri zaman o içeriğe erişim imkanı sunan Doi numaraları çeşitli arama motorlarındaki DOI numarası sorgulama ekranlarından kolaylıkla aranabilmekte ve okuyuculara arttıkları materyali sunmaktadır.

DOI Numarası Nasıl Alınır?

İçindekiler

DOI  numaralarını bireysel olarak almak yorucu ve masraflı olabilmektedir bu nedenle yazarlen genellikle köklü dergilerin DOI numarası alma imkanlarından yararlanmaktadır. Yine de bireysel olarak DOI numarası almak isteyenler öncelikle Uluslararası DOI vakfına üye olmalıdır. Üyelik işleminden sonra ise kullanıcılar vakıf tarafından istenilen evrakları doldurup vakfa göndermeli ve vakfın kullanıcılara sunduğu üyelik bilgileri ile sisteme girmelidir.

DOI Numarası Nasıl Alınır Dergipark?

DOI numarası Dergipark platformunda bulunan ve bazı özellikleri sağlayan dergilere doğrudan sağlanmaktadır. Örneğin dergi platformda açık erişim ile yer alıyorsa veya editoryal süreçlerini Dergipark üzerinden yürütüyorsa DOI numarası alabilmektedir. Bu kriterleri sağlayan yayıncıların DOI başvurusunda bulunmak için yalnızca editör panelinden DOI başvuru formunu doldurması gerekmektedir. Bu formu dolduran adaylar onay alırsa ücretsiz bir şekilde DOI numarası alabilmektedir.

DOI Numarası Bulma Nasıl Yapılır?

DOI numarası bulma amacı ile kullanıcıların yapabilecekleri en doğru yol numara çözümleme sistemini kullanmaktır. DOI makale sorgulama veya diğer materyallerin sorgulanması gibi amaçlarla kullanılabilen DOI sitesi  veya  CrossRef.org üzerinden yapılabilmektedir. Bu tarz DOI numarası bulma siteleri kullanıcılara kaynak ismi ile bir kitapların veya makalelerin DOI numarası bulma imkanı sunmaktadır.

DOI Numarası Örneği

DOI numarası bir sayı dizisi veya  bir WEB sayfası URL’si olarak görünebilmektedir. Örneğin:

DOI Numarası Almanın Ücreti Nedir?

DOI numarası veren bir kuruluştan doğrudan  numara alabilmek için kullanıcıların ödemesi gereken ücret yaklaşık 250 dolardır. Özel olarak çalışan bu kurumlara numara alındıktan sonra tanımlama işlemi yapıldıktan sonra parası ödenen DOI numarası kullanılabilmektedir.

İlgili Yayın: Etki Faktörü