Formasyon

Kimler Formasyon Alabilir? 2023 Formasyon Dersleri Neler?

Kimler Formasyon Alabilir? Formasyon Dersleri Neler?

Eğitim fakültesinden mezun olmamış, üniversite mezunu ve öğretmen olmak isteyen kişiler pedagojik formasyon alabilirler. Formasyon, eğitim fakültesi olan üniversitelerde alınabilen ve öğretmenlik yapabilmek için alacağınız eğitimleri kapsamaktadır.

2023 Formasyon Dersleri Neler?

İçindekiler

Meb’in yayınladığı usul ve esaslar metninde formasyon dersleri şu şekildedir;

1.Dönem Formasyon Dersleri: Toplam 30 AKTS

 • Eğitime giriş
 • Öğretim ilke ve yöntemleri
 • Sınıf yönetimi
 • Öğretmenlik uygulaması 1
 • Özel öğretim yöntemleri

2.Dönem Formasyon Dersleri: Toplam 30 AKTS

 • Eğitim psikolojisi
 • Eğitimde ölçme ve değerlendirme
 • Rehberlik ve özel eğitim
 • Öğretim teknolojileri
 • Öğretmenlik uygulaması

Toplam 60 AKTS’yi tamamlayan kişiler formasyon belgesi almaya hak kazanacaklardır.

2023’de Formasyon Verilecek Mi?

Formasyon 2021 yılında tekrar gelmiştir. Bu nedenle de eğitim fakültesi olan bütün üniversitelerde formasyon eğitiminin başarılı olması sonucunda formasyon belgesi verilecektir. Formasyon eğitimi 2023 yılında da kaldığı yerden devam edecektir. Şartlar için yazının son bölümündeki usul ve esaslar yönlendirmesine tıklayınız.

Formasyon Almak İçin Ortalama Kaç Olmalı?

Formasyon almak için not ortalaması 4 üzerinden 2.5 ve üzeri olmalıdır. 100’lük not sisteminde ise not ortalaması 75+ olmalıdır. Bazı üniversitelerde ise formasyon için not ortalaması 2.75 olarak belirlenmiştir. Bu nedenle başvuru yapmadan önce şartlara göz atınız.

Formasyon Kaçıncı Sınıfta Alınır?

Açıklanan usul ve esaslara göre formasyon almak için mezun olmak gerekmektedir. Eski formasyon programı gibi okurken almak mümkün değil.  Yeni programda mezuniyet şartı aranmaktadır. Formasyon almak için şartlara uygunluğu sağlamanız gerekmektedir.

Sosyal Hizmet Bölümü Formasyon Alabilir Mi?

Sosyal hizmet bölümü formasyon alamaz. Çünkü, formasyon eğitiminde alınacak bütün eğitimleri lisans hayatında görmüşlerdir. Formasyon programlarına bakıldığında sosyal hizmet ile ilgili herhangi bir bölüm görünmemektedir.

Çocuk Gelişimi Bölümü Formasyon Alabilir Mi?

Çocuk gelişimi bölümü mezunlarının okul öncesi öğretmenliği yapabilmesi için formasyon alması gerekmektedir. Son gelişmeler ile birlikte formasyon tekrar gelmiştir. Sonuç olarak çocuk gelişimi bölümü formasyon alabilir. Peki, hangi bölüm mezunları çocuk gelişimi formasyon alabilir?

Çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü, çocuk gelişimi bölümü mezunları ”Çocuk gelişimi ve eğitimi” alanında formasyon alabilmektedir. Gerekli şartları sağlayanlar aldıkları eğitim sonucunda çocuk gelişimi alanında istihdam edilebilecekler.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Formasyon Kimler Alabilir?

Din kültürü ve ahlak bilgisi formasyon alabilecek bölümler şu şekildedir;

 • İlahiyat bilimleri fakültesi
 • İlahiyat fakültesi
 • Dini ilimler fakültesi
 • İslami ilimler fakültesi
 • Uluslararası İslam ve din bilimleri fakültesi

Harita-Tapu-Kadastro Formasyon Hangi Bölümler Alabilir?

 • Harita mühendisliği
 • Şehir ve bölge planlama
 • Jeodezi ve fotogrametri mühendisliği
 • Hukuk fakültesi
 • Geomatik mühendisliği

Hasta ve Yaşlı Hizmetleri Formasyonu Hangi Bölümler Alabilir?

 • Hasta ve yaşlı hizmetleri formasyon alabilecek bölümler;
 • Hemşirelik bölümü
 • Ebelik bölümü
 • Hemşirelik ve sağlık hizmetleri
 • Hemşirelik yüksekokulu
 • Sağlık memurluğu bölümü
 • Fizik tedavi ve rehabilatasyon
 • Ergoterapi bölümü

Önlisans Mezunları Formasyon Alabilir Mi?

Meb’in sunduğu formasyona dair usul ve esaslara göre önlisans mezunları da formasyon alabilmektedir. 2 senelik bir üniversite okuyan birey, bölümü ile bağlantılı bir bölümde şartları sağladığı taktirde formasyon eğitimi alabilir. Örneğin, çocuk gelişimi okuyanların, okul öncesi öğretmen olabilmesi için formasyon alması.

Daha Fazla Bilgi İçin: Pedagojik Formasyon Usul ve Esaslar

İşletme Mezunu Formasyon Alabilir Mi?

İşletme bölümü mezunlarının formasyon alamaz. İşletme Bölümü mezunları öğretmenlik yapabilmek için gerekli uzmanlık gerektiren dersleri görmedikleri için formasyon alabilme gibi bir durumları söz konusu değildir.

Bir işletme mezunu formasyon alıp Öğretmenlik yapmak istiyorsa kesinlikle eğitim fakültesinden mezun olması gerekir. Eğitim fakülteleri genellikle lisans eğitimi boyunca formasyonlu bir şekilde verilir.

Sağlık Yönetimi Mezunu Formasyon Alabilir Mi?

Sağlık yönetimi mezunlarının formasyon alabilir. Sağlık yönetimi mezunları hasta ve yaşlı hizmetleri alanında öğretmenlik yapar. Formasyon hakkı 2014 yılında Talim Terbiye Kurulu tarafından çıkarılan karar kapsamında sağlık yönetimi mezunlarının öğretmenliği hakkı olduğunu söyler. Karar kapsamında hasta ve yaşlı hizmetleri alanında öğretmenlik yapma yetkisi bulunur ve bu yetki dışında öğretmenlik yapamaz.

Sağlık bilgisini kapsamayan herhangi bir alanda öğretmenlik yapma yetkisi yoktur. Yetkinin olmamasından dolayı formasyon alırken dikkat edilmesi gerekir. Alanla ilgili çalışmaları yürütmek isteyen ve alanına hakim kişilerin formasyon olarak öğretmen olmaları önemlidir.

Egzersiz Ve Spor Bilimleri Formasyon Alabilir Mi?

Egzersiz ve spor bölümü mezunları formasyon alabilir. Pedagojik formasyon alan öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda spor öğretmeni ya da beden eğitimi öğretmeni olarak görev yapma hakkına sahiptir.

Pedagojik formasyonu alındığında egzersiz ve spor Bölümü mezunları aynı zamanda dışarıdaki spor kurslarında ve çeşitli spor okullarında öğretmenlik yapma hakkına da sahip olurlar. Pedagojik formasyonla birlikte birçok alanda iş imkânı bulunur.

Sosyoloji Mezunu Formasyon Alabilir Mi?

Sosyoloji mezunlarının formasyon alabilir. Felsefe grubu öğretmenliği, felsefe eğitimi, sosyoloji eğitimi… Gibi alanlarda kontenjan açıldığı takdirde formasyonu alan her öğretmen adayı başvuru yaparak atanma şansına sahiptir.

Formasyonu bulunan Sosyoloji mezunları aynı zamanda özel okullarda da yine yukarıda verilen felsefe grubu öğretmenliği sosyoloji eğitimi gibi alanlarda öğretmenlik yapma hakkına sahip olurlar. Sosyoloji bölümümün formasyonu bazı özel kurumlarda “rehber öğretmen” olarak çalışmaya da olanak sağlar.

Kamu Yönetimi Mezunu Formasyon Alabilir Mi?

Kamu Yönetimi bölümü mezunları pedagojik formasyon alabilir. Adalet öğretmenliği yapma hakkına sahip olan kamu yönetimi mezunları bu bölüm dışında herhangi bir alanda öğretmenlik hakkı yoktur. Adalet öğretmenliğine ek olarak ücretli öğretmenlik yapmak isteyen bir kamu yönetimi mezunu ücretli öğretmen olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nda çalışma hakkına sahip olur.

Mütercim Tercümanlık Formasyon Alabilir Mi?

Mütercim tercümanlık bölümü öğrencileri formasyon alabilir. Mütercim tercümanlık bölümü mezunları; İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça… Gibi dillerde öğretmenlik yapma imkanları vardır. Mütercim tercümanlar müfredat kapsamındaki derslerin içerisinden 2 yıllık tezsiz yüksek lisans eğitimi ile tamamladığı takdirde öğretmenlik yeterlilik belgesine sahip olurlar.

İktisat Mezunu Formasyon Alabilir Mi?

İktisat Bölümü mezunlarının pedagojik formasyon alabilir. İstatistik, matematik, ekonometri, Finans… Gibi alanlarda öğretmenlik yapma hakkına sahip olan istatistik mezunları, ücretli öğretmen olarak da çalışma hakkına sahiptir. İktisat bölümü mezunları, mezun oldukları bölüm kapsamını içerecek ekonomi ile ilgili dersleri verme hakkına sahiptir.


Yorum Yap