Formasyon

Formasyon Ne İşe Yarar? Ne Zaman ve Nasıl Alınır?

Formasyon Ne İşe Yarar? Ne Zaman ve Nasıl Alınır?

Formasyon eğitim fakültesinden mezun olmayan kişilerin öğretmenlik yapabilmesi için işe yarayan bir belgedir. Formasyon almak için formasyon alınabilen bölümlerden birinde okumak gerekmekte ve okul döneminin en az 2 yılını tamamlamış olmak gerekmektedir. Formasyon ilgili bölümlerin formasyon eğitimine başvurarak alınmaktadır.

Formasyon almak için ilgili üniversitelerin fakültelerine istenen belgelerle başvurmanız gerekmektedir. Lisans mezunları kendi alanlarında öğretmenlik yapabilmek için bu belgeye ihtiyaç duymaktadır.

Formasyon Ne Zaman Alınır?

İçindekiler

Formasyon, yeni usul ve esaslara göre üniversiteden mezun olduktan sonra alınmaktadır. Formasyon eğitimine kabul görebilmek için üniversitelerin sınırlı kontenjanına girebilmek önemlidir.

Her üniversitede formasyon verilmediği için YÖK’ün sayfasından ilgili ilanları takip etmeniz önerilmektedir. Kendi üniversitenizde bu eğitim veriliyorsa okulunuzdan almanız sizin açınızdan faydalıdır.

Formasyon Nasıl Alınır?

Formasyon alabilmek için formasyon veren üniversitelerin ilgili ilanlarını takip etmek gerekmektedir. Ardından, kayıt başvuru dilekçesi, vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdan fotokopisi, okula devam edenler için öğrenci belgesi, lisans mezunları için onaylı not durum belgesi, formasyon ücretinin hesaba yatırıldığına dair dekont bilgisi ile başvuru yaparak formasyon almak için ilgili adımları izlemeniz gerekmektedir.

Formasyon eğitimini tamamlayıp sertifika aldığınız takdirde özel okullarda öğretmenliğe başlamanız olasıdır. Bu eğitimi almak kendi alanında öğretmenlik yapmak isteyenler için önemlidir.

Formasyon Ücreti Ne Kadar?

YÖK’ün belirlediği formasyon ücreti 3678 TL’dir, ancak üniversiteden üniversiteye fiyatlarda oynama olabilmektedir.  Üniversiteler bu eğitim ücretini takside bölme imkânı tanımaktadır.

İlk taksit, kesin kayıt olduğunuz zaman alınmakta diğeri de bahar döneminde alınmaktadır. Ders kayıtlarınızı yaparken bahar dönemi için ikinci taksiti ödeyerek kaydınızı kesinleştirmeniz beklenmektedir. Formasyon ile kendi alanınızda öğretmenlik yapmaya hak kazanacağınız için eğitim sürecinde başarılı olmaya dikkat etmeniz önemlidir.

Formasyon Ne Kadar Sürer?

Formasyon eğitiminin süresi en az 2 yarıyıl olarak belirlenmiştir. Dersler iki yarıyıla bölünür ve 1 eğitim döneminde bitecek şekilde hazırlanmaktadır.

Formasyon eğitimi almak için ilgili üniversitelerin ilanlarını takip etmek önemlidir. YÖK’ün ilanları 2022 formasyon dönemi hakkında bilgi vermektedir. Öğretmen olmak istiyorsanız bunun için alanınıza uygun pedagojik formasyon eğitimini almanız gerekmektedir.

Yorum Yap