Doktora

100/2000 YÖK Doktora Bursu Nedir? Şartları Neler? Burs Ne Kadar?

100/2000 YÖK Doktora Bursu Nedir? Şartları Neler? Burs Ne Kadar?

100/2000 YÖK doktora bursu, ülkemizde öncelikli alanlarda nitelikli bilgileri üretme amacıyla doktoralı insan kaynağına olan ihtiyacın karşılanması için devlet üniversiteleri tarafından doktora programlarında öğrenimini sürdüren öğrencileri desteklemek ve onların ihtiyaçlarını karşılaması adına Yüksek Öğretim Kurulu tarafından verilen bir doktora bursu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu burs kapsamında eğitimine devam edenler için öncelikli alanlar ve belirli sayıda öğrenci alınmaktadır. Eğitime devam eden doktora öğrencilerine 4 sene boyunca, bütünleşik olarak öğrenim gören öğrencilere ise 5 sene boyunca yılda 12 ay olmak kaydı ile ödeme yapılmaktadır. Bu burstan doktora tez aşamasına geçmiş bir öğrenci de yararlanabilmektedir.

100/2000 YÖK Doktora Bursu Başvurusu Nasıl Yapılır?

İçindekiler

 • Adım1: 100/2000 YÖK doktora bursu başvurusu için, Yükseköğretim Kurumları içerisinde bulunan “YÖK 100/2000 bursu Doktora Burs Başvurusu Formu”nu berilerin girişini doğru ve etkili bir şekilde yapmak üzere YÖKSİS üzerinden yetkilendirme yaparak doldurmak gerekmektedir.
 • Bu aşama için en önemli şey, taleplere yönelik başvuruların alınarak öğrencilerin başvuruları değerlendirilecektir. Sonucunda ise kontenjan için hak kazananlar bu bursa ulaşabilecektir.
 • Adım 2: Başvuru üzerinde yapılan her programın buradan giriş yapılarak (Explorer üzerinden giriş yapılaması önerilmektedir) bulunan Başvuru Formu’nu eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir.
 • Adım 3: 100/2000 YÖK Doktora Bursu Başvuru için en fazla 10 en az 3 kontenjan olduğunu unutmamak gerekmektedir. Şimdi bekleme aşamasında olarak sonuçların açıklanacağı anın gelmesi için zaman geçirmeniz gerekmektedir.
 • Adım 4: Daha sonra açıklama yapıldığında giriş yaparak sonuçları görme imkânına sahip olmanız mümkündür.

100/2000 Doktora Bursu Ne Kadar?

100/2000 YÖK doktora bursu son olarak yapılan açıklamalara göre 2020 yılında alınan karar ile 2 bin 450 lira olarak belirlenmiştir. Bu para öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılaması adına verilmektedir. Aynı zamanda enflasyona göre bursun miktarında artış olması mümkündür. Öğrencilerin ihtiyaçlarının bir kısmını karşılayacak bu burs oldukça önemli görülmektedir.

YÖK 100/2000 Öncelikli Alanlar Nelerdir?

100/2000 YÖK doktora bursu öncelikli alanları genel olarak bilimsel verilerin ışığında çalışan bölümler için geçerli olmaktadır. Aşı, insan beyni, nörobeyin, moleküler biyoloji ve genetik gibi üst düzey bilimsel araştırmaları inceleyen doktora öğrencileri öncelikli olarak kabul edilmektedir. Bu tip çalışmaların ışığında geleceğe yön veren bilimler oldukça avantajlı konumdadır.

YÖK 100/2000 Doktora Bursu Şartları Neler?

YÖK 100/2000 Doktora Bursu Şartları Neler?
 • 100/2000 YÖK doktora bursu şartları arasında öncelikli olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekmektedir.
 • 35 yaşına gelmemiş olmak gerekmektedir.
 • Doktora yapabilecek yüksek lisans derecesine sahip olmak gerekmektedir.
 • Aynı zamanda devlet ya da vakıf üniversitesinde çalışıyor olmamak gerekmektedir.
 • Devlet üniversitesinde doktora eğitimine devam ediyorken tez aşamasına gelmemiş olmak gerekmektedir.
 • Hali hazırda bu bursu almıyor olmak gerekmektedir.
 • Sadece tek alan için burs başvuruş yapmak gerekmektedir.
 • YÖK tarafından belirlenen burslara ilişkin usul ve esaslara uymak gerekmektedir.
 • ESOGÜ şartlarını yönetmeliğin programına uygun bir şekilde olduğunu kabul etmek gerekmektedir.
 • Başvurunun yapıldığı anda tez çalışmasını yürütecek olmak ve tamamlayacak olmak gerekmektedir.
 • Aynı zamanda detaylı bilgi için buradan giriş yaparak genel şartları tüm yönleri ile görmek gerekmektedir. Aksi taktirde başvurunun kabul edilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Eksiksiz ve yerinde başvuru yapılmalıdır.

100/2000 YÖK Doktora Bursu İçin Kimler Başvurabilir?

100/2000 YÖK doktora bursu için doktora öğrencilerinin başvuru hakkı bulunmaktadır. Lisans ya da yüksek lisans öğrencilerinin başvuru yapma hakkı bulunmamaktadır. Doktora öğrencisi olduğunuzda başvuru yapmanız bursu kazanmak için yeterli olacaktır.


Yorum Yap