Formasyon

Pedagojik Formasyon Nedir? Kimler Alabilir? Ücreti Ne Kadar?

Pedagojik Formasyon Nedir? Kimler Alabilir? Ücreti Ne Kadar?

Pedagojik formasyon, eğitim fakültesinden mezun olmayan kişilerin öğretmen olmak için almaları gereken bir belgedir. Fen Edebiyat fakültesi öğrencileri öğretmen olmak için bu belgeyi alabilmekte, bunun dışında öğretmenliğe elveren bir bölüm okunuyorsa da bu belge alınabilmektedir.

Formasyon ilanlarını YÖK’ten veya üniversitenizden takip ederek başvuru yapabilmeniz mümkündür. Öğretmen olmak istiyorsanız istenen belgeler ile başvuru yaparak ilgili dönem verilen dersleri geçmeniz gerekmektedir.

Pedagojik Formasyonu Kimler Alabilir?

İçindekiler

Üniversitelerin formasyona uygun fakültelerinden mezun veya ilgili şartlara göre eğitime devam eden kişiler formasyon alabilmektedir. Eğitim bilimlerine bağlı olarak açılan pedagojik formasyon eğitiminden faydalanmak için istenen belgelerle başvuru yapmak gerekmektedir.

Formasyon ilanları her yıl değişebildiği için YÖK’ün duyurularını takip etmek önemlidir. Eğer sosyoloji mezunuysanız felsefe grubu öğretmenliği yapabilmeniz için pedagojik formasyon almanız gerekmektedir.

Pedagojik Formasyon Ücreti Ne Kadar?

YÖK’ün belirlediği ücret 3678’dir ancak her üniversitede belli oranda bu rakamlar oynayabilmektedir. Üniversiteler eğitim ücretini taksit yapma şansı sunduğu için ilk taksiti kaydolurken ödeyip ikincisini bahar döneminde ödemeniz mümkündür.

Formasyon eğitiminden başarılı olduğunuz takdirde üniversite onaylı sertifikanızı alabilmeniz olasıdır. Formasyon eğitiminden sonra özel okullarda öğretmenlik yapmaya hak kazanacağınız için başarılı olmanız önemlidir. Formasyon ilanları her yıl değiştiği için ilgili üniversitelerin ve YÖK’ün formasyon ilanlarına bakmanız istediğiniz mesleği yapabilmeniz açısından önemlidir.

Formasyon Kaç Ay Sürecek?

Formasyon eğitiminin süresi en az 2 yarıyıl olarak belirlenmektedir. Bu süre zarfında başarılı olduğunuz takdirde sertifika almaya hak kazanmanız mümkündür.

Eğitimden sonra özel okullarda öğretmenlik yapmaya başlayarak bilgilerinizi genç nesillere aktarmanız sizin açınızdan olumlu bir gelişmedir. Üniversitelerin formasyon için başvuru aldığı dönemde istenen belgeleri hazırlayarak başvuru yapıp formasyon programına kaydolmanız önerilmektedir. Eğitimi tamamladıktan sonra özel okullarda öğretmenlik yapabileceğiniz sertifikanızı alarak öğretmenliğinizi tasdiklemiş olmanız muhtemeldir.

Hangi Bölümlerden Mezun Olanlar Öğretmen Olacak?

Hangi Bölümlerden Mezun Olanlar Öğretmen Olacak?

İlgili lisans programlarından mezun olan tüm eğitim fakültesi öğrencileri öğretmen olabilmektedir. İlköğretim Türkçe, sosyal bilgiler, fen ve teknoloji, kimya, matematik vb. alanlardan mezun olanlar öğretmen olabilmektedir.

Bunun yanında pedagojik formasyon alarak öğretmen olabilen bireyler arasında felsefe ve sosyoloji mezunları da bulunmaktadır. Ayrıca, PDR bölümünün de formasyon ile rehber öğretmen olduğu bilinmektedir. Bazen duyurusu yapılan ilgili tezsiz yüksek lisans programlarından mezun olan bireylere de öğretmenlik hakkı tanınabilmektedir. Formasyon almak isteyen bireyler ilgili bölümlerin şartlarını karşıladıkları takdirde istenen belgeler ile üniversiteye başvurabilmektedir.

Okumak İsteyebilirsiniz: Kimler Formasyon Alabilir? Formasyon Dersleri Neler?

Pedagojik Formasyon Hangi Bölümler Alabilir?

Fen edebiyat fakültesi bölümlerinin birçoğu formasyon alabilmektedir. Felsefe, sosyoloji, pdr, coğrafya vb. alanlar en bilinenleridir. Bunun yanı sıra Fen-Edebiyat Fakültesinde eğitim almış bireyler de formasyon eğitimi alabilir.

Formasyon alabilmek için YÖK’ün açtığı ilanları takip etmeniz önerilmekte çünkü her sene formasyon alabilen bölümler değişebilmektedir. Her yıl formasyonun da başvuru şartları değiştiği için sıkıca ilanları takip etmek faydanıza olmaktadır. Formasyon eğitimini başarı ile tamamladıktan sonra özel okullarda öğretmenlik yapabilmeniz mümkündür. Formasyona başvurabilmek için istenen belgeleri hazırlayarak istenen ücreti üniversiteye yatırmanız gerekmektedir.

Eğitim Fakültesi Mezunlarının Formasyon Almasına Gerek Var Mı?

Eğitim fakültesi mezunlarının formasyon almasına gerek yoktur. Eğitim fakültesi okuyan bireyler halihazırda mezun olduktan sonra KPSS’ye girerek öğretmenliğe atanabilmektedir.

Eğitim fakültelerinin amacı yeni nesil öğretmenler yetiştirmek olduğundan dolayı bu alanda ekstra herhangi bir formasyon eğitimi almaya gerek duyulmamaktadır. Fen edebiyat fakültesinde okuyorsanız ve öğretmen olmak istiyorsanız formasyona uygun bölüm okumanız kaydıyla formasyona başvurabilmeniz mümkündür. Her yıl formasyon alma şartları değiştiği için ilgili üniversitelerin ve YÖK’ün formasyon duyurularını takip etmeniz önemlidir.


Yorum Yap