Uncategorized

En İyi Akademik Çeviri Siteleri – 7 Çeviri Sitesi

En İyi Akademik Çeviri Siteleri - 7 Çeviri Sitesi

Akademik çeviri siteleri ile akademik anlamda kolayca çeviri yapabileceksiniz. Makale çeviri siteleri sizler için derlendi. Detaylar şu şekilde;

 1. Google Çeviri
 2. Translate Dict
 3. Reverso Translation
 4. SYSTRAN
 5. Translate.com
 6. Bing Translator
 7. Yandex Translate

1.Google Çeviri

Google dosya yükle, çeviri siteleri arasından neredeyse en bilindik site olarak karşımıza çıkmaktadır. Google’ın özellikle son zamanlarda yaptığı atılımlar sayesinde de yaptığı çevirilerin güvenirliği artmıştır. Oldukça iyi ve etkili bir doğruluk oranına sahiptir. Bu yüzden dünyanın çoğu yerinde kullanılmaktadır.

Google üzerinde akademik bir çeviri yapabilmek için de bir takım adımları sırasıyla yapmak gerekmektedir. Sırayı takip ettiğinizde kolaylıkla istediğiniz çeviriyi almanız mümkündür. Şimdi incelediğimizde;

 • Adım 1: İlk olarak “Google Çeviri” programını Google üzerinden açın.
 • Adım 2: Burada “Dokümanlar” paneline tıklayın ve ekranı bekleyin. Bu belgeler, makale çeviri siteleri arasında çevirisini yapmak istediğiniz doküman olmalıdır.
 • Adım 3: “Bilgisayara Göz At” seçeneğine giriş yapın. Burada kendi ekranınız ile karşılamanız mümkündür.
 • Adım 4: Şimdi çevirisini yapmak istediğiniz dokümanı seçin.
 • Adım 5: Hangi dilde çeviri yapacaksanız o dili seçin.
 • Adım 6: Son olarak “Tercüme Et” seçeneğine tıklayın. Bu şekilde istediğiniz dilde makaleyi çevirmeniz mümkün olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Literatür Taraması Nereden Yapılır?

2.Translate Dict

Ücretsiz makale çeviri siteleri arasında oldukça kullanışlı bir web sitesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu site içerisinde kelime sınırı olmadan ücretsiz bir şekilde metninizi çevirmeniz için size imkân tanımaktadır. Kullanımı da oldukça kolaydır.

 • Adım 1: Bir web tarayıcısını başlatın.
 • Adım 2: Şimdi buraya giriş yaparak sitenin açılmasını sağlayın.
 • Adım 3: “Translate From” bölümünden çevirmek istediğiniz dili seçin.
 • Adım 4: Daha sonra ilgili bölüme yazınızı ekleyin ve çeviri yapın.

3.Reverso Translation

Makale çeviri siteleri arasında hatırı sayılı bir yeri bulunmaktadır. İçerisinde yazım kontrolü, sesli dinleme özelliği bulunan etkili çeviriler gerçekleştiren bir sitedir. Ancak en büyük sorun site içerisinde 800 kelime kadar ücretsiz çeviri imkânı sağlamaktadır.

 • Adım 1: Bir web tarayıcısına giriş yapın.
 • Adım 2: Buradan giriş gerçekleştirin ve gelen ekranda ilgili yerleri doldurun.
 • Adım 3: Son olarak “Translate” tuşuna basın ve çevirmesini bekleyin. Ancak Kesinlikle 800 kelimeden fazla yazınız için ücretsiz bir hizmet beklemeyin.

4.SYSTRAN

Akademik makale çeviri yapmanın yanında bu program size doküman yükleyerek çeviri yapma imkânı da sunmaktadır. Ayrıca çevirisi yapılan metnin istediğiniz formatta alınması adına da size yardımcı olmaktadır. Kendi içerisinde de bir sözlük bulunmaktadır. 2000 kelimeye kadar bir sınır bulunmaktadır. İçerisinde 55 dil seçeneği ve 140 dil kombinasyonu bulunmaktadır.

 • Adım 1: Tarayıcınızı açın.
 • Adım 2: Buraya tıklayarak siteye giriş yapın.
 • Adım 3: Gelen panelde dil seçeneklerini belirleyin.
 • Adım 4: Yazınızı kopyalayıp yapıştırarak çeviriyi gerçekleştirin.

5.Translate.com

En iyi çeviri programları arasında sayılmasa da oldukça etkili bir programdır. Google’ın tam tersi çeviri odaklı bir program olarak karşımıza gelmektedir. Özellikle İngilizce çeviri noktasında iyi sayılabilecek bir potansiyele sahip web sitesidir. Ayrıca yüksek oranda hatasız çeviri yapma potansiyeli bulunmaktadır.

6.Bing Translator

Microsoft’un entegreli bir şekilde çalışmasını sağladığı Bing, başarılı bir çeviri sitesidir. Ancak yukarıdaki gibi çeşitli dil seçenekleri mevcut değildir. Bunda rağmen 45’e yakın dil seçeneğini içerisinde barındırmaktadır.

7.Yandex Translate

Yandex En iyi çeviri sitesi olarak karşımıza gelmese de oldukça kullanışlı bir site olarak kullanıma uygundur. İyi sonuçlar veren ve çoğunlukla arama motorlarının rekabet etmesi sonucunda ortaya çıkan bu site kullanmaya değer bir programdır.

İlginizi Çekebilir: Google Akademik Nasıl Kullanılır?

Makale çeviri programı olarak kullanılan bu programların genel olarak tatmin edici bir sonucu vermesi mümkün değildir. Dili bilen birinden çeviri isteyemiyorsanız bunları kullanmaktan başka çareniz de bulunmamaktadır. Ancak bu programlar kesinlikle işinizi kolaylaştırmak adına bulunmaktadır.

En İyi Türkçe İngilizce Çeviri Sözlüğü Hangisi?

En iyi Türkçe – İngilizce sözlük Tureng sözlüğüdür. Dijital platformda var olan bu sözlük ile bir kelimenin İngilizce karşılığını rahatlıkla bulabilirsiniz. Buna ek olarak o cümle ile ilgili örnek cümleleri de görmeniz mümkündür.

Online sözlük olan Tureng, arama yaptığınız kelimenin varyasyonlarını da size gösterir. Üstelik, bu hizmet ücretsizdir. Sözlüğün paneli aşağıdaki gibidir;


Yorum Yap