İndeksler

Etki Faktörü (Impact Factor) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Etki faktörü ne demek

Etki faktörü, akademik dergilerde yayımlanan makalelere gelen atıfların ortalamasına göre belirlenen bir ölçme kriteridir. Bir derginin kendi benzerleri ile arasındaki farkı belirlemek için impact factor önemlidir. Etki faktörü dergide önemlidir çünkü bir dergide yayımlanan makalelere ne kadar çok atıf gelmişse bu faktör yükselir ve dergiye prestij sağlar. Atıf yapılan makalelerin de yine iyi bir dergide yayımlanması bu faktörü yükselten sebeplerdendir.

Dergide Impact Factor Ne Demek?

İçindekiler

Dergide impact factorün anlamı, bir derginin Web of Science tarafından endekslenen, son iki yılda yayımlanan makalelerinin diğer yayınlar tarafından ne kadar atıf aldığının ortalamasıdır. Yani makalelerin yıllık atıf sayısının dergiye ne kadar saygınlık kazandırdığını bu indekse bakarak anlayabilirsiniz. Akademik dergi etki faktörü, diğer dergilerden yüksekse kendi alanında daha fazla önem kazanır.


Etki Faktörü Nasıl Hesaplanır?

Etki faktörü hesaplama için dikkat edilecek en önemli husus; dergide iki yıl içerisinde yayımlanan makalelerin o yılki atıf sayıları ve dergide yayımlanan toplam atıf yapılabilen makale sayısı arasındaki oranı hesaplamaktır. Yani şöyle, önceki iki senede yayımlanan makalelerin önceki iki yıldaki toplam makale sayısına bölünmesi şeklinde bir hesaplama yapılmalıdır.

#image_title

Buna örnek olarak hesaplama yaparsak önceki yıllarda makaleler 200 atıf aldı ve önceki 2 sene 20 makale yayınlandı.

Etki değeri hesaplamak için: 200/20=10, buradan da görülüyor ki etki değeri 10’muş.

Etki Faktörü Yüksek Dergiler Hangileridir?

Etki faktörü yüksek dergiler şunlardır;

  • CA- A Cancer Journal for Clinicians (435,4 etki faktörüne sahip)
  • Natural Review Materials (123,7 etki faktörü var)
  • Nature Reviews Genetics (73,5 etki faktörü mevcut)
  • Cell (Etki faktörü = 58,7)
  • Quarterly Journal of Economics (Etki faktörü 22,7’dir)
  • New England Journal of Medicine (66,1 etki faktörü mevcut)
  • Journal of Political Economy (Etki faktörü 12,1’dir)
  • Econometrica (8,1 oranda etki faktörü var)

Bu dergiler uluslararası anlamda etki faktörü yüksek olan dergilerdir. Çoğu araştırmacı bu dergilerde makale yayımlatabilmek adına emek sarf etmektedir.

Dergi Etki Faktörü Kaç Olmalı?

Dergi etki faktörü 10 veya daha üzerinde olmalıdır, bu etki oranına sahip dergilerin popülaritesi yüksektir. Ancak bazen 3’de iyi bir impact faktör olarak kabul görmektedir. Her akademik alanın kendine göre iyi kabul ettiği bir etki faktörü vardır. Mesela 2 olan bir puan fizik dergisinde rağbet gören bir dereceyken, başka bir alanda kötü bir derecedir. Daha deneysel araştırmalar yapan dergiler, 10 ve üzerini iyi bir etki faktörü olarak görmektedir.

Derginin Etki Faktörü Nasıl Öğrenilir?

Derginin etki faktörünü öğrenmek için Web of Science’da indekslenen dergilerin bir önceki yılki etkileri baz alınır. 2022 haziran ayında yayımlanan bir derginin 2019 ve 2020’de yayımladığı toplam makale sayısı ile 2021’de yayımladığı makalelerden kaç atıf aldığı bölünerek sonuca ulaşılır. Diyelim ki 2019 ve 2020’de 60 makale yayımlanmış ve 2021’de de 60 atıf alınmış, o halde etki faktörü 1’dir. 

H Index Impact Factor Nedir?

H index impact factor, bir kişinin veya bir derginin kaç tane atıf aldığı ve kaç tane makale yayımladığı arasındaki orandır. Yani diyelim 5 atıf aldınız 5 tane de makaleniz var. O zaman h index impact factor puanınız 1 olacaktır.

İlgili İçerik: H Endeks Ne Demek?