Yüksek Lisans

Birden Fazla Yüksek Lisans Başvurusu Yapılabilir Mi?

Birden Fazla Yüksek Lisans Başvurusu Yapılabilir Mi?

Evet, aynı anda birden fazla üniversitede ve bölümde farklı yüksek lisans bölümlerine başvuru yapabilirsiniz fakat aynı anda birden fazla bölüme kaydolabilmeniz için Yükseköğretim Kurulu yönetmeliğine gereğince yayımlanan tezli-tezsiz yüksek lisans ayrımına dikkat etmeniz gerekmektedir. Aynı anda iki tezli yüksek lisans bölümü kazanmanız halinde yalnızca birine kaydolabilseniz de dilediğiniz kadar başvuru yapma şansınız bulunmaktadır. Tezsiz bölümlerde ise bu durum değişmektedir. Tezsiz bölüm için sınırlandırma yoktur, istenildiği kadar tezsiz bölüm okunabilir ama tezsiz bölümle birlikte yalnız bir tezli yüksek lisans yapılabilmektedir.

Aynı Anda İki Tane Yüksek Lisans Yapılabilir Mi?

İçindekiler

Yükseköğretim Kurulu  20 Nisan 2016 tarihinde yayımladığı lisansüstü eğitim yönetmeliğine göre tezsiz yüksek lisans programları hariç aynı anda iki yüksek lisansa başvuru yapılsa dahi aynı anda iki programa kayıt yaptırılıp devam edilemez. Aynı anda iki yüksek lisans yapmak istiyorsanız bir yüksek lisansınızın tezli diğerinin ise tezsiz olması gerekmektedir. Yani aynı anda iki tezli yüksek lisans programına başvuru yapılamaz fakat tezsiz programa devam ediyorsanız tezli bir bölüme veya tezsiz diğer bölümlere başvuru yapabilirsiniz.

Yüksek Lisansa Yılda Kaç Kez Başvurulabilir?

Yüksek lisans başvuruları yıl içerisinde güz ve bahar dönemi olmak üzere iki kere alınmaktadır. Başvurular ve kontenjanlar üniversitelerin kendi web sitelerinde yayınlanır ve adaylar bireysel ya da internet üzerinden başvuru gerçekleştirebilir.

Hem Tezli Hem Tezsiz Yüksek Lisans Yapılabilir Mi?

Hali hazırda bir tezli yüksek lisans bölümü okuyorsanız tezli diğer bir bölüm için yüksek lisansa başvuramazsınız fakat bu durum tezsiz bölümler için geçerli değildir. Tezli bir yüksek lisans bölümü okuyan bir öğrenci tezsiz başka bir yüksek lisans bölümüne başvurabilir. Tezsiz yüksek lisans programında okumak isteyenler birden fazla tezsiz yüksek lisans programına da kaydolabilir.

Kaç Kere Yüksek Lisans Yapılır?

Kaç tane yüksek lisans yapabileceğinize dair bir sınırlandırma bulunmamaktadır. Sadece aynı anda yapılmak istenmesi halinde eğer tezli yüksek lisans yapıyorsanız yalnızca tezsiz bir yüksek lisans bölümüne, tezsiz yüksek lisans bölümü okumaktaysanız birden fazla tezsiz diğer yüksek lisans bölümlerine veya tezli bir yüksek lisans bölümüne başvurabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Yüksek Lisans Formasyon Yerine Geçer Mi?