Yüksek Lisans

Tezli Yüksek Lisans Yapan Uzman Öğretmen Olabilir Mi?

Tezli Yüksek Lisans Yapan Uzman Öğretmen Olabilir Mi?

Tezli yüksek lisans yapan uzman öğretmen olabilir mi? Sorusu uzmanlık sınavı ile birlikte sıkça gündeme gelmektedir. Bu sorunun doğru cevabı şu şekildedir; tezli yüksek lisans yapan öğretmenler, uzman öğretmen olabilir. Normal şartlara bakıldığında mesleki hayatında 10 seneyi doldurmuş öğretmenler özel bir sınavdan geçerek uzman öğretmen unvanı ile anılmaya hak kazanmaktadır. Yüksek lisans yapan öğretmenler, bu uzmanlık sınavından muaf tutulmaktadır. Üstelik yüksek lisans kriterinde tezli ya da tezsiz ayrımı yapılmamaktadır. Yalnızca yüksek lisans yapmış olma kriteri aranmaktadır. Uzman öğretmen unvanını hak eden öğretmenler hem bir derece alıyor hem de maaşlarına zam yapılmaktadır. Beraberinde çok sayıda avantajı da getirdiği için uzman öğretmenlik bugün pek çok öğretmenin hayallerini süslemektedir.

Tezsiz Yüksek Lisans Yapan Uzman Öğretmen Olabilir Mi?

Tezsiz yüksek lisans yapan öğretmenler uzman öğretmen olabilir. Bilindiği üzere öğretmenlikte 10 senesini dolduran tüm öğretmenler uzman öğretmen unvanı kazanmayı istedikleri takdirde, bir eğitimden geçip sonucunda da bir sınava tabi tutulup uzman öğretmen olabilmektedir. Uzman öğretmenliğin avantajlarından dolayı tüm öğretmenler uzman öğretmen olmayı hedef edinmektedir. Tezsiz yüksek lisans yapan öğretmenler de aynı tezli yüksek lisans yapan öğretmenler gibi uzman öğretmenlik sınavından muaf tutulmaktadır. Bu muafiyet için tamamlanan yüksek lisans programının tezli ya da tezsiz olması önem arz etmemektedir.

Uzman Öğretmenlik İçin Yüksek Lisans Tezli Mi Tezsiz Mi?

Uzman öğretmen olmak için yapılan sınavdan muaf olma ayrıcalığı tezli ve tezsiz olması fark etmeksizin yüksek lisans yapan ve programı başarıyla tamamlayan tüm öğretmenlere verilmektedir. Kariyer basamaklarında yükselmek isteyen öğretmenlerin girdiği ve beraberinde pek çok avantajı da getiren uzman öğretmenlik sınavı, yüksek lisansını tamamlamış öğretmenler için muafiyet durumu oluşturmaktadır. Bu nedenle çok sayıda öğretmen yüksek lisans yapmaya yönelmektedir.

Yüksek Lisans Mezunu Öğretmen Unvanı Kazanır Mı?

Yüksek lisans mezunu öğretmenler uzman öğretmen unvanı kazanmaktadır. Esasen mesleki hayatında 10 senesini doldurmuş öğretmenlerin, belirli eğitimler alıp sonrasında bir sınava tabi tutularak kazandıkları uzman öğretmen unvanı, yüksek lisans mezunu öğretmenlere sınav muafiyeti sağlanarak direkt verilmektedir. Üstelik yüksek lisansın tezli ya da tezsiz olması, kendi alanlarıyla ilgili olup olmaması da fark etmemektedir.

İlginizi Çekebilir: Yüksek Lisansta Yaş Sınırı Var Mı?