Lisansüstü Eğitim Yüksek Lisans

Yüksek Lisans Formasyon Yerine Geçer Mi?

Yüksek Lisans Formasyon Yerine Geçer Mi?

Yüksek lisans formasyon yerine geçmez. Halihazırda formasyon yani öğretmenlik yeterlilik belgesi almak için tezsiz yüksek lisans programı bitirmiş olmak gerekmektedir. Ancak her yüksek lisans öğretmenlik ile ilgili olmadığından yüksek lisans mezunları doğrudan formasyon belgesi sahibi olmazlar. Örneğin Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde yüksek lisans yapmakta olan kişinin alacağı yüksek lisans derecesi formasyon olarak kabul edilmez. Bu kişinin eğitim fakültesine bağlı olan Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık Programı Tezsiz Yüksek Lisans programına kayıt olması gerekmektedir.

Tezli Yüksek Lisans Formasyon Yerine Geçer Mi?

İçindekiler

Tezli yüksek lisans formasyon yerine geçmemektedir. Yüksek lisans akademik kariyer isteyenler tarafından tercihe bağlı olarak yapılmaktadır. 2 yıl süresi olan yüksek lisansın ilk yılı örgün şekilde derslere katılım, diğer kalan yılı ise tez hazırlamakla geçmektedir. Pek çok bölümde yüksek lisans açılmaktadır. Bu kapsamda örneğin mimarlık alanında yüksek lisans yapmış olan birisi formasyon yeterliliğine sahip olamayacağı gibi Tarih gibi öğretmenliğe dönük bölümlerde de yapılan yüksek lisanslar formasyon olarak kabul edilmemektedir. Formasyon, adaylara öğretmenlik için yeterli duruma gelmeleri için verilen eğitimdir. Eğer eğitim öğretmenlik ve eğitim bilimlerine yönelik değilse formasyon olarak kabul edilmez.


Tezsiz Yüksek Lisans Formasyon Yerine Geçer Mi?

Tezsiz yüksek lisans formasyon yerine ancak eğitim fakültesinde açılan Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık Programı çerçevesinde geçmektedir. Bunun dışında diğer bölümlerde tezsiz yüksek lisans yapmak formasyon yeterliliği vermemektedir. Tezsiz yüksek lisans hem devlet hem de vakıf üniversitelerinde belirli ücret karşılığında yapılan ve süreç sonunda tez yazılmadan yüksek lisans derecesi almayı sağlayan bir uygulamadır.

Formasyon Yerine Ne Geçer?

Formasyon yerine eğitim fakültelerinde başlatılan – başlatılacak Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık Programı geçmektedir. Bu program iki yıllık tezsiz yüksek lisans programıdır. Başarılı olan öğrencilere öğretmenlik yeterlilik belgesi verilmektedir.

Formasyon Kalktı Mı?

Formasyon Haziran 2020 tarihli karar kapsamında kaldırılmıştır. Bunun yerine iki yıllık Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık Programı getirilmiştir. Ancak bu programın henüz uygulanmaya başlanmaması çeşitli sorunlar yarattığından MEB tarafından tekrar formasyon programı gündeme getirilmiştir. Bununla ilgili 2022 yılında çalışmaların yapılması beklenmektedir.


Yorum Yap