Lisansüstü Eğitim Tez Hazırlama

Tez Nedir? Kaç Sayfa Olmalı? Tüm Detaylar

Tez Nedir? Neden ve Ne Zaman Yazılır? Kaç Sayfa Olmalı?

Tez, bir öğrencinin literatür taraması, araştırma yapması gibi yeteneklerin kazanması ve ayrıca yaptığı araştırma ile bilime katkı sağlamasıdır. Kişiler lisansta yazdıkları tez ile temel anlamda araştırma yapmayı öğrenmektedir. Yüksek lisans ve doktorada yazılan tezlerde ise daha çok bilime katkı sağlanmaktadır. Çünkü, yüksek lisans ve doktora aşamalarında bilimsel etik ve yöntem daha iyi kavranmıştır.

Tez Neden Yazılır?

İçindekiler

Tez, bilimsel yöntemi ve bilimsel etiği kavramak amacı ile yazılmaktadır. Yüksek lisans ve doktora seviyesinde ise bilime katkı sağlamak amacı ile yazılmaktadır. Bir kişi ortaya attığı tezi araştırıp, kanıtlayıp savunmak zorundadır. Bunu yaparken bir danışman ile yola çıkılır ve tez yazılır.

Tez Ne Zaman Yazılır?

Tez, lisans döneminde 4.sınıfta yazılmaktadır. Lisans döneminizin sonlarına doğru tezi, teslim etmeniz gerekmektedir. Yüksek lisansta ise 3. 4. Yarıyılda tez yazılmaktadır. Doktora da ise çok daha uzun bir süreçte yazılmaktadır.

Mutlaka Bakılmalı: Tez Nasıl Yazılır

Yüksek Lisans Tezi Ne Zaman Yazılır?

Yüksek lisans tezi 3.yarıyıl başlangıcında yazılmaya başlanmaktadır. Kişinin bilgisine göre bu süreç daha önce de başlayabilmektedir.


Tez Kaç Sayfa Olmalı?

Lisansta tez sayfası 40 – 50 civarında olması yetecektir. Yüksek lisans ve doktoradaysa 100 sayfayı geçmelidir. Bazı durumlara göre 150 – 200 sayfada da anlatılabilmektedir. Tez için net bir sayfa sayısı verilememektedir.

Önerilen:

Yüksek lisans tezi: 20.000 kelime

Doktora tezi: 70.000 kelime.

Bu sayılar %20 aşağı veya yukarı olabilir.

Yüksek Lisans Tezi Kaç Sayfa Olmalı?

Yüksek lisans tezi ortalama olarak 90 – 120 sayfa olmaktadır. Bunun yanı sıra 70 sayfa tez olacağı gibi 250 sayfa tez de olabilmektedir. Bu durum tezin kapsam durumuna göre değişmektedir. Kesin olarak tez şu kadar sayfa olmalıdır diye bir söylem olamaz. Ancak, yüksek lisans tezi sayfa sayısı ortalama 100 – 120 dir.

Yüksek Lisans Tez Önerisi Kaç Sayfa Olmalı?

Yüksek lisans tez önerisi sayfa adeti 5 – 10 arası olmalıdır. Doktora tez önerisi sayfa adeti ise 15 – 25 arasında olabilmektedir.

Tez Önerisi Ne Zaman Verilir?

Tez önerisi, danışman seçtikten sonra 3 ay içinde verilmelidir. Doktora programında ise yeterlilik sınavı yapıldıktan sonra 6 ay içerisinde verilmelidir. Lisans derecesinde ise danışman atandıktan kısa süre sonra verebilirsiniz (Eğer isteniyorsa).

Tez Yazmak Ne Kadar Sürer?

Tez yazmak en az 1 yıl sürmektedir. Kişinin araştırma hızı, çalışma hızı, yüksek lisans veya doktora durumuna göre yıl sayısı değiştirmektedir. Yüksek lisansta ve doktorada daha uzun sürelerde tez yazılabilmektedir. Yüksek lisansta 1 – 2 sene tez süresi varken doktorada bu süre çoğu zaman 2 seneyi geçmektedir.

Yüksek Lisans Tezi Yazmak Ne Kadar Sürer?

Yüksek lisans tezi yazmanın süresi kişiden kişiye göre değişebilmektedir ancak yazılması gereken süre 1 yıldır. 1 yıl içerisinde yüksek lisans tezinin bitmiş olması gerekmektedir. Eğer, bitmezse yüksek lisansı 1 sene daha uzatma hakkınız vardır.

Yüksek Lisansta Tez Hangi Ayda Teslim Edilir?

Yüksek lisansta tez sınavından sonra 1 ay içerisinde ilgili enstitüye teslim edilmelidir. Eğer, teziniz yetişmediyse Enstitü Yönetim Kurulu, eşlim süresini 1 aya kadar uzatabilmektedir.

Lisansta Tez Hangi Ayda Teslim Edilir?

Lisansta tez teslim süresi, finallerin başladığı tarih olarak kabul edilmektedir. Lisansta yazılan tez, ‘’Bitirme Projesi’’ ders adı ile final döneminde teslim edilmelidir?

Tez Kabul Edilmezse Ne Olur?

Tez kabul edilmezse sizden revize istenir ve 3 ay içerisinde hataları noktaları düzeltmeniz gerekir. 3. Ayın sonunda tekrar jüri önüne çıkarsınız. Eğer, jüri önünde tekrar kabul görmezseniz yükseköğretim kurumu ile ilişkiniz biter.

Tez Yazmak Zor Mu?

Gerekli literatür taraması yapıldığında ve araştırmanın yöntemi belirlendiğinde tez yazmak sanıldığı kadar zor değildir. Tez yazılacak konu ile alakalı bilgilerin yetersiz olması ve tembellik tez yazımını zorlaştırmaktadır.


Yorum Yap