Makale Yüksek Lisans

Yüksek Lisans Tezinden Makale Çıkarmak Mümkün Mü? Nasıl?

Yüksek Lisans Tezinden Makale Çıkarmak Mümkün Mü? Nasıl?

Yüksek lisans tezinden makale çıkarmak mümkündür. Akademik anlamda makale yazım kuralları ile aynı güzergâh izlenerek tezinizden makale çıkarmanız gerekmektedir.

Normal bir akademik makale yazar gibi tezin konusuna uygun ve bağlamı anlaşılır bir şekilde makale çıkarılması mümkündür. Tez binlerce kelimeden oluştuğu için kelime sayısını 5-10 bin ile sınırlayarak anlaşılır ve akıcı bir makale çıkarmanız önerilmektedir.

Yüksek Lisans Tezinden Makale Nasıl Çıkartılır?

İçindekiler

Yüksek lisans tezinden makale çıkarmak için daha önce tezden türetilmiş makale örneklerine bakarak kendinize bir çalışma çizelgesi oluşturmanız mümkündür. Akademik bir makale yazarken nelere dikkat ediliyorsa onlara dikkat ederek işe başlamanız önemlidir.

Öncelikle yönteminiz, konunuz ve kuramsal çerçeveniz nasıl bir perspektif sunuyorsa o şekilde bir şablon oluşturarak yazmaya başlamanız tavsiye edilmektedir. Detaylandırmak gerekirse şunlardan bahsetmek mümkündür;

  1. Tezinizin Yaklaşımına Göre Bir Çizelge Oluşturun.
  2. Akademik Makale Yazım Kurallarını Dikkate Alın.
  3. Bilimsel Araştırma Ve Yayın Etiğine Uygun Bir Çalışma Olmasına Dikkat Edin.

1.Tezinizin Yaklaşımına Göre Bir Çizelge Oluşturun

Teziniz teorik mi yoksa yöntemsel açıdan saha çalışması mı bunu göz önüne alarak makalede öne çıkaracağınız hatları belirlemeniz önemlidir. Makalenizi yazarken kelime sınırlamaları yaparak 5-10 bin kelime civarında bir makale planlamanız uygun olabilmektedir.


2.Akademik Makale Yazım Kurallarını Dikkate Alın

Apa formatına uygun bir makale yazmanız gerekeceği için hangi dergiye gönderecekseniz o derginin kullandığı Apa sürümünü baz alarak makalenizi yazmanız gerekmektedir. Bunun yanında yazım kuralları ve Word sayfa düzenine dikkat etmeniz önemlidir.

3.Bilimsel Araştırma Ve Yayın Etiğine Uygun Bir Çalışma Olmasına Dikkat Edin

Danışman hocanız makalenize katkıda bulunmak istiyorsa ikinci yazar olarak kendisine yer vermeniz önerilmektedir. Tamamen hocanızla sizin aranızda bir anlaşma sonucunda yazar sıralamasını belirlemeniz de uygun ancak tez size ait olduğu için danışman her zaman ikinci sırada yazılmalıdır. Çalışmada intihal yapmamaya ve bilimsel metodlar izleyerek tutarlı olmaya dikkat etmek önemlidir.

İlginizi Çekebilir: Makale Nereden Okunur?

Yüksek Lisans Tezini Yayınlama Zorunluluğu Var Mı?

Yüksek lisans tezini Yök Akademik’te yayınlamanız mümkündür ancak üniversitenize ve hocanıza bağlı olarak veri tabanında gizli biçimde tutulma imkânı da vardır. Bu durum tamamen size, hocanıza ve okulunuza bağlı bir durumdur.

Yüksek lisans tezinizi yayınlamanız akademik camiada kendinizi gösterebilmeniz açısından bir gerekliliktir. Tezinizi yayınlamadığınız takdirde kimse çalışmanızdan haberdar olmamakta ve daha sonra yapılacak çalışmalarda faydalanılması mümkün olmamaktadır.

Bir Tezden Kaç Makale Çıkar?

Bir tezden bir tane makale çıkarılmaktadır. Aksi takdirde bir tezden birden fazla yayın türetmeye kalkarsanız bilimsel araştırma ve yayın etiğine aykırı bir davranışta bulunmanız muhtemeldir.

Bilimsel etik ilkeler ve yayın etiğinde tez çalışmalarından sadece bir tane makale veya kitap üretilmesi önerilmektedir. Birden fazla yayın yapmak etik dışı bir davranış olduğu için akademik camiada itibarınızın zedeleneceğini söylemek mümkündür.


Yorum Yap