SPSS Veri Analizi ve Raporlama

SPSS Nedir? SPSS Ne işe Yarar? Kimler Kullanılır?

SPSS Nedir? SPSS Ne işe Yarar? Kimler Kullanılır?

SPSS programı birçok farklı alanda araştırma yapmak amacı ile kullanılan yetkin bir programdır. İlk kez 1968 yılında geliştirilmeye başlandığı bilinen analiz aracı oldukça detaylı sonuç elde etmenize olanak tanımaktadır. Sosyal Bilimler ve benzeri eğitim alanlarında da araştırma yapmak, veri analizi yapmak gibi amaçlar için tercih edilmektedir.

SPSS adı dilimizdeki karşılığı ile Sosyal Bilimler İçin İstatistik Programı olarak bilinmektedir. Sosyal Bilimler kapsamında gerçekleştirilen birçok araştırma ve değerlendirmede etkin olarak kullanılmaktadır.

Araştırma sırasında elde edilen verilerin işlenmesi ve bu verilerden sonuç elde edilmesi amatör yöntemlerle oldukça zor ve karmaşıktır. Araştırma verilerinden sonuç elde etme, verilerin değerlendirilmesi gibi amaçlar için Windows ve Mac işletim sistemci kullanan cihazlarda SPSS programı kullanılabilmektedir.

SPSS Ne İşe Yarar?

İçindekiler

SPSS programı araştırma faaliyetlerinin yürütülmesinde neredeyse her adımda başvurulan bir araçtır. Araştırma verilerinin işlenmesi, verilerden sonuç edilmesi, anket benzeri araştırmalarda detaylı matematiksel veriye ulaşılması gibi amaçlar için SPSS istatistik programı biçilmiş kaftan olabilir.

SPSS kullanım alanı hakkında daha detaylı bilgi vermek gerekirse, bir araç olarak SPSS aklınıza gelebilecek her türlü analizi saniyeler içerisinde gerçekleştirebilir. Örnekleminiz içerisinde elde ettiğiniz verileri birbiri ile kıyaslayabilir, parametrik değerleri göz önünde bulundurabilirsiniz.

IBM SPSS programı basit tanımlayıcı istatistiklerden çok daha fazlasını yapmanıza olanak tanır. Bilinen tanımlayıcı istatistiklerden bazıları medyan, mod benzeri hesaplamalardır. Bu hesaplamalar örneklem hakkında bilgi verir. Ancak SPSS bunlardan çok daha fazlasını yapabilecek bir araçtır.

SPSS ile birbirinden farklı ilişki analizleri yapabilirsiniz. Elinizde bulunan verilerin birbirleri ile ilişki düzeylerini oransal olarak elde etmek için SPSS üzerinde birkaç işlem yapmanız yeterli olacaktır.  


SPSS Nasıl İndirilir?

SPSS analiz programı indirmek için lisanslı bir kullanıcı olmanız gerekir. Lisanslı SPSS kullanımı için bireysel bağlamda uygulamayı satın alabilir ya bağlı bulunduğunuz işletme ya da kuruluşun mevcut ise çoklu lisans seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.

 Windows ya da MAC işletim sistemciye sahip cihazlara SPSS istatistik programı indirebilirsiniz. Programı indirmek için aşağıda yer alan adımları takip edebilirsiniz.

  • IBM Istatistics program indirme işlemini resmi web sitesi üzerinden (aşağıda yer alan linke tıklayabilirsiniz.) gerçekleştirin.
    https://www.ibm.com/tr-tr/analytics/spss-trials
  • Yukarıda yer alan linkten SPSS analiz aracını indirdikten sonra kurulumunu gerçekleştirin.
  • İndirdiğiniz dosyaya tıklayın ve açılan uygulama kurma yönergelerini next adımına tıklayarak takip edin.
  • Ekranda yer alan lisans anlaşmasını kabul ettiğimizi gösteren “I accept the terms in the license agreement” kutucuğunu işaretleyerek ilerlemeye devam edin.
  • Son adımda Install seçeneğini göreceksiniz. Tıklayın.
  • “Start SPSS STatistics 27 license Authorization Wizard Now” kutucuğunu işaretleyin.
  • Finish seçeneğine tıklayarak uygulamayı kurun.
  • Karşınıza gelen ekranda lisans yetkilendirme sayfası açılacaktır. Lisans bilgilerinizi ekrana girerek SPSS kullanmaya başlayabilirsiniz.

SPSS Açılımı Nedir?

SPSS açılımı, “Statistical Package fort he Social Siciences” olarak bilinmektedir. Türkçe karşılığı ise “Sosyal Bilimler için İstatistik Programı”dır.  SPSS analiz programı kullanımı birçok yönden araştırmacıların detaylı analiz sonuçlarına ulaşmasına olanak tanır.

Bir araştırma grubunuz olduğunu düşünün. Araştırma grubunuzdan elde ettiğiniz verilerin değerlendirilmesi sadece tanımlayıcı analizlerden ibaret değildir. Örneklem üzerinden elde edilen verilerin birbirleri ile ilişki düzeylerinin ölçülmesi, frekans analizlerinin yapılması, parametrik ve non parametrik sonuçlar elde edilmesi için de SPSS istatistik programı kullanılabilmektedir.

SPSS Programını Kimler Kullanır?

SPSS Programını Kimler Kullanır?

SPSS programı araştırma yapan, detaylı analiz yapmak isteyen kişiler tarafından kullanılır. Analiz gerçekleştirme nedeni farklı bağlamlara dayanabilir. Fakat araştırma kapsamında elde edilen verilerin analizi için SPSS programı kullanma beceresine sahip herkes programı aktif olarak kullanabilir. 

SPSS Programı Ücretli Mi?

Evet, SPSS programı ücretli bir programdır. Analiz aracı olarak kullanılan SPSS ücretini ödeyerek programı satın alabilir ve analizlerinizde aktif olarak kullanabilirsiniz.

Temel SPSS Eğitimi Nedir?

Temel SPSS eğitimi, SPSS analiz aracının nasıl kullanılacağına dair verilen kapsamlı eğitimdir. Tıpkı MS Office programları gibi SPSS de kendine has  bir araç çubuğu ve menü ile kullanıcı deneyimine sunulur.

Temel SPSS eğitimi kapsamında bu aracın nasıl kullanılacağı, analiz yapmak için hangi adımların takip edilmesi gerektiği hakkında detaylı bir öğreti söz konusudur.

SPSS Deneme Sürümü Kaç Gün?

IBM SPSS analiz programını bilgisayarınıza indirdikten sonra resmi olarak ücretsiz kullanım süresi 30 gündür.  SPSS deneme sürümü 30 gün sonrasında son bulmaktadır. Bununla birlikte yılda sadece bir kez SPSS deneme sürümü kullanabilirsiniz.

SPSS Analizleri Nelerdir?

SPSS analiz programı kapsamında normal dağılıma uygun olan verilerin araştırma ve analiz işlemleri gerçekleştirilmektedir. Verilerin analiz edilmesi kapsamında en çok kullanılan araç “descriptive statistics” olarak bilinmektedir.

Descriptive Statistics dilimizdeki ifade edilişi ile tanımlayıcı istatistiklerdir. Tanımlayıcı istatistikler ise standart sapma, mod, medyan gibi analizlerdir. Bu örneklem hakkında araştırmacıya ciddi anlamda bilgi veren bir araçtır. SPSS ile tanımlayıcı istatistiklerden çok daha fazlasını da yapabilirsiniz. Bu araç ile yapılabilen bazı analizler regresyon, hipotez testi gibi analizlerdir.

SPSS Analizi ve Raporlama Nedir? Nasıl Yapılır? makalemizi okumak isteyebilirsiniz.


Yorum Yap