SPSS Veri Analizi ve Raporlama

SPSS Ne İçin Kullanılır? Ne İşe Yarar? SPSS Açılımı

SPSS Ne İçin Kullanılır? Ne İşe Yarar? SPSS Açılımı

SPSS programı, Sosyal Bilimler, Eğitim Bilimleri gibi birçok farklı alan tarafından veri analizi amacı ile kullanılır. SPSS programı kullanımı itibari ile de eğitim gerektiren bir programdır. 1968 yılından beri geliştirilen bir analiz aracı olarak SPSS menü ve araç çubuğu yönünden ilk bakışta biraz karmaşık görünebilir.

SPSS analiz programını sıklıkla kullanan bazı firmalar da bulunmaktadır. Bu firmalar genellikle araştırma üzerine hizmet veren işletmelerdir. Veri analizi yapmak için detaylı ve kapsamlı bir araç gerekliliği bu alanda birçoklarını SPSS’ e yönlendirmektedir.

SPSS Ne İşe Yarar?

İçindekiler

SPSS veri analiz programı, elde edilen normal dağılım gösteren verilerin belirli standartlarda farklı ölçümlerine izin veren bir programdır. Örneklem kapsamında elde edilen veriler işlenerek araştırma sonuca kavuşturulur.

Örneklem verilerinin işlenmesi ise sadece basit tanımlayıcı istatistikler için el ile kolayca gerçekleştirilebilir. Bu durum da küçük örneklemler için geçerlidir. Bir örnek ile açıklamak gerekirse 30 kişiden oluşan bir örneklem için basit tanımlayıcı istatistikleri el ile bulmak mümkündür. Ancak 3000 kişiden oluşan bir örneklem için sonuç çıkarmak günlerinizi alabilir.

SPSS örneklemin boyutu fark etmeksizin saniyeler içerisinde istediğiniz analiz aracı ile verilerinizden sonuç çıkarabilen profesyonel bir analiz aracıdır.

SPSS Açılımı Nedir?

SPSS Açılımı “Statistical Package fort he Social Sciences” olarak bilinmektedir. SPSS programının dilimizdeki ifadesi ise “Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi”dir.

SPSS açılımı itibari ile bir analiz programıdır. İstatistiksel verilerin elde edilmesi, örneklemden sonuç çıkarılması, el ile yapılması çok güç olan birçok analizin yapılması SPSS aracı ile sadece birkaç saniyenizi alacaktır.

Frekans Analizi Ne İşe Yarar?

Frekans analizi bir çeşit istatiksel analiz olarak bilinmektedir. Bu analiz yöntemi ile verilere ait olan gözlem sıklığı ve yüzdelik dağılımlar tek bir tabloda incelenebilmektedir. Sıkça kullanılan anket yöntemi gibi yöntemler için frekans analizi önem taşıyan araçlardan biridir.

Frekans analizi yaparak örnekleriminiz için tanımlayıcı istatistikleri tek bir tabloda görebilirsiniz.

SPSS Programı Neden Kullanılır?

SPSS programı veri analizi yapmak amacı ile kullanılan işlevsel bir araçtır. İlk kez 1968 yılında kullanılmış ve günümüze kadar sürekli geliştirilmiştir. Doğru yöntemler ile gerçekleştirilen bir SPSS analizi beraberinde örnekleminizden net sonuç almanızı mümkün kılar.

SPSS analiz programını kullanarak kısa sürede çok geniş örneklemler için dahi analiz işlemi yapabilirsiniz. Birbirinden farklı onlarca analiz aracı ile aradığınız tüm analiz yöntemlerini tek bir program olan SPSS içerisinde bulmanız mümkündür.

SPSS Programını Kimler Kullanır?

SPSS programı araştırma yapan kişi ya da kuruluşlar, sosyal bilimler, eğitim bilimleri, fen bilimleri gibi farklı alanlar tarafından kullanılan bir programdır. Kimi zaman ticari amaçlar ile kimi zaman akademik amaçlar ile SPSS kullanıldığı da bilinmektedir. Etkili bir araştırma için doğru SPSS kullanımı araştırmacının net sonuç almasını mümkün kılar.

SPSS Nedir? SPSS Ne işe Yarar? Kimler Kullanılır? ve SPSS Analizi ve Raporlama Nedir? Nasıl Yapılır? yazılarımızı okumak isteyebilirsiniz.


Yorum Yap