İntihal Programları

Plagiarisma Nedir? Nasıl Kullanılır? Güvenilir Mi?

Plagiarisma Nedir? Nasıl Kullanılır? Güvenilir Mi?
turnitin intihal raporu al

Plagiarisma intihal oranı hesaplayan bir benzerlik tarama programıdır. Öğretmenler ve öğrenciler için oldukça iyi ve kullanışlı bir site olarak karşımıza çıkmaktadır. Site Word tabanlı olarak çalışmaktadır. 190’dann fazla dil seçeneği bulunmaktadır. En büyük problemi ise eş anlam üreten aracı intihal oluşumuna neden olmaktadır.

Kayıtlı kullanıcıların günde 3 kereden fazla arama yapmasına imkan tanımaktadır. Ara yüzü ile birlikte içerisinde kullanılan tema sadelik ve kolaylık açısından oldukça iyidir. Benzersiz yazılara ulaşmanız için size destek olmaktadır.

Plagiarisma Nasıl Kullanılır?

İçindekiler

  • Adım 1: Plagiarisma kullanımı için yapılması ilk adım web tarama programlarından birini açmak.
  • Adım 2: http://plagiarisma.net/ adresine giriş yaparak programı açmanız gerekmektedir.
  • Adım 3: Burada karşınıza gelen panelde doc, docx, xls, xslx, epub, fb2 dosyaları üzerinde arama yapmanız mümkündür. Burada hazırladığınız ekrana bu dosyalarınızdan birini yükleyebilirsiniz.
  • Adım 4: Ya da kopyala yapıştır ile yazınızı ekleme işlemini gerçekleştirmeniz de mümkündür.
  • Adım 5: Yazı yükledikten sonra “İntihal Raporu” butonuna tıklamanız gerekmektedir.
  • Adım 6: Burada yapılacak olan taramadan sonra karşınıza benzerlik oranı yüzdeli bir şekilde verilecektir. Raporu da PDF şeklinde almanız mümkündür.
Plagiarisma Nasıl Kullanılır?

Plagiarisma Güvenilir Mi?

Plagiarisma rahatlıkla kullanıcıların güvenebileceği bir uygulamadır. Bu şekilde olan yazılımlar zayıflık ve yüksek hata oranına sahip programlar olabilmektedir. Ancak bu program bu açıdan oldukça kullanışlı ve güvenilirdir. Aynı zamanda intihal tespitinde de oldukça başarılı bir programdır. Yine de yapay zeka ürünü olduğu kesinlikle unutulmamalıdır. Bazı durumlarda ufak problemler çıkabilmektedir.

turnitin intihal raporu al

Plagiarisma Ücretsiz Mi?

Plagiarisma ücretsiz bir programdır. Gün içerisinde üye olduğunuzda 3 defa belge taraması yapmanız mümkündür. Ayrıca her denetleme 2000 kelime ile sınırlandırılmıştır. Ancak belirli bir sayıda tarama yapmak ve 2000 kelimenin üzerinde arama yapmak için ücretli programı kullanmanız gerekmektedir.

Plagiarisma İntihal Azaltma Nasıl Yapılır?

Adım 1: http://plagiarisma.net/ adresine giriş yaparak burada intihal raporu almanız gerekmektedir.

Adım 2:  Size gelecek olan raporda sarı renkli yerler benzersiz olarak karşımıza gelmektedir. Gri renkli alan ise kopyalanmış bölümler olarak karşımıza gelmektedir. Bu şekilde intihali tespit etmeniz mümkündür.

Adım 3: Şimdi doküman üzerinde intihal yaratan cümleleri bularak değiştirin.

  • Eş anlamıyla kelimelerin değişimini sağlamak,
  • Yakın anlam ile kelimeleri değiştirmek,
  • Cümle sıralarını değiştirmek,
  • Cümleyi yeniden yazmak gibi seçenekler sayesinde cümleleri yeniden düzenlemeniz mümkün olacaktır.

Adım 4: Son olarak yeniden intihali hesaplayın ve %100 özgün olduğundan emin olun. Eğer olmazsa 4. Adımdaki seçenekleri yeniden yapın.

Plagiarisma Turnitin Kadar İyi Mi?

Plagiarisma programı Turnitin programına kıyasla kapsamı biraz daha az bir programdır. Turnitin hali hazırda akademisyenlerin dahi kullandığı bir program olduğundan oldukça kapsamlı ve içeriği iyi bir programdır. Ancak yine de işinizi rahat bir şekilde bu program içerisinde görmeniz mümkündür. Turnitin özellikle akademik durumlarda sizin için daha kullanışlıdır.