İntihal Programları Makale Tez Hazırlama

Turnitin Benzerlik Oranı Düşürme | Destek Merkezi

Turnitin Benzerlik Oranı Düşürme Rehberi
intihal dusurme hizmeti

Turnitin benzerlik oranı düşürme, küçük cümle ve kelime değişiklikleri ile mümkün hale gelebilir. Çalışmalarınızda intihal çıktıysa ve azami oran olan %20 aşıldıysa, aşağıdaki tüyolarımız işinize yarayacaktır. Dilerseniz, Turnitin’de intihal oranı düşürme tüyolarımıza geçelim;

Turnitin İntihal Nasıl Düşürülür?

İçindekiler

Turnitin intihal düşürme, intihal programlarının çoğunda kullanılan adımların Turnitin üzerinde kullanılması ile de rahatlıkla yapılabilmektedir. Bu yöntem oldukça basit birkaç adıma dayanmaktadır. Benzerlik oranını düşürmek ve özgün bir yazı elde edebilmek için yapılması gerekenler aşağıda anlatılmaktadır.

 • Adım 1: ilk olarak düzenli, planlı ve programlı bir şekilde yazının yazılması gerekmektedir. Burada alıntı yapılacak ya da direkt aldığınız yerleri farklı bir işaretle belirleyin ve sakın karıştırmayın.
 • Adım 2: Daha sonra yazı bittiğinde Turnitin programına yazının özgünlük kontrolünü gerçekleştirin. Turnitin raporu alarak yazınızda benzerlik oranının yüksek olduğu cümleleri belirleyin.
 • Adım 3: Turnitin intihal azaltma bu saatten sonra başlamaktadır. Bu cümleleri artık anlam bütünlüğünü bozmayacak şekilde yeniden düzeltmeye başlayın. Aynı anlama gelen eş anlamlı sözcükleri dahi kullanabilirsiniz. Burada önemli olan yazının bire bir aynı olmamasıdır.
 • Adım 4: Yazıları yeniden düzenledikten sonra bazı cümlelerin bulundukları yerleri değiştirin. Cümlenin anlam akışının bozulmamasına da ekstra özen gösterin.
 • Adım 5: Şimdi bu adımlar gerçekleştikten sonra yapılması gereken şey, yazıyı yeniden Turnitine sokmaktır. Eğer belirtilen sınırlar içerisinde benzerlik oranı düşmüşse işlem başarılı olmuştur. Fakat halen fazla gözüküyorsa rapora göre cümleler üzerinde aynı şekilde değişiklikler yapmak gerekmektedir.

İntihal raporu almak için şu bağlantıya tıklayabilirsiniz; Turnitin İntihal Raporu

Neler yapmalısınız?

 • Aynı anlama gelen farklı cümleler kurun.
 • Eş anlamlı kelimeler ile metin yazın.
 • Cümlelerin yerlerini değiştirin.
 • Kelimelerin yerlerini değiştirin.
 • İntihal tespit edilen cümleleri yeniden tasarlayın.
 • Atıf yaptığınız şeyleri yorumlayarak aktarın.

Turnitin Benzerlik Oranı Kaç Olmalı?

Turnitin benzerlik oranı, genellikle üniversitelerin belirlediği limitler üzerinden bakılmaktadır. Üniversiteler çoğunlukla bir yazıda benzerlik oranının %20 olmasını öngörür. Fakat bazı fakültelerde bu oran artabilir de azalabilir de. Bu yüzden okulun size verdiği yönergeyi iyi değerlendirmek gerekmektedir.

Ayrıca benzerlik oranının %0 olması da komisyon adına şüphe teşkil etmektedir. Çünkü burada bilerek bir oynama yapıldığı açıkça göze çarpmaktadır. Bizim önerimiz kesinlikle benzerlik oranını %4-5 seviyelerinde tutmaktadır. Fakat hocanız yine de 0 istiyorsa o zaman bunu baz almak oldukça önemlidir.

Turnitin nedir? Ana başlığı ile kaleme aldığımız içerikte; benzerlik oranı, çalışma prensibi gibi detayları bulabilirsiniz.

Neler İntihale Girer?

Turnitin intihale giren şeyler arasında kesinlikle aşırma biçimleri bulunmaktadır. Fakat Turnitin oldukça kapsamlı bir program olduğundan dolayı bazı durumlarda başlıklar dahi intihal yaratmaktadır. Buna dikkat etmek gerekmektedir. Bunlar dışında intihal oluşturan şeyleri açıklamak gerekirse;

 1. Aşırma: Bu başkasının düşüncelerini alıntılama yapmadan kendi sözünüzmüş gibi almaktır. Suç teşkil ettiğini de bilmekte oldukça yarar vardır. Kesinlikle buna dikkat edilmelidir. Özellikle kopyala – yapıştır yapmak çük büyük bir yanlıştır kesinlikle denenmemelidir. Aynı zamanda başkasının fikirlerini kendinize aitmiş gibi göstermemek de önemlidir.
 • Kullanılan kaynaklarda bilinmeden de olsa aynı yazılan yazılar Turnitin de benzerlik oranını göstermektedir. Turnitin benzerlik düşürme işlemlerini burada da uygulamak gerekmektedir. Siz bilmeden de olsa kendi düşüncelerinizi yazarken başkasının düşüncesini almış gibi görünürsünüz bu oldukça sorunlu bir durumdur. Fakat dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Düşünceler de intihal yaratmaktadır. Bu durum oldukça karıştırılabilir bir durumdur. Fakat bir başkasının yazılı olmayan düşüncesi herhangi bir web sitesinde ya da makale de yazılı hale dönüştürülmüşse bu durum da intihal oluşturmaktadır. Kesinlikle düzeltilmesi gerekmektedir.
 • Normalde ülkemizde kendi makalenizden aldığınız yazılar intihal teşkil etmemektedir. Fakat Bu durum yabancı ülkelerde farklılık göstermektedir o yüzden dikkat etmek gerekmektedir. Kendi yazılarınızı vereceğiniz kurumun isteklerini iyi bilmek gerekmektedir.

Genellikle intihal oluşturan durumlar bu şekildedir. Her şeyden önce intihalin bir suç olduğu ve yakalanıldığında kapsamlı bir cezasının olduğu unutulmamalıdır. Özgün ve kendinize has yazılar yazmak bu açıdan oldukça mantıklı ve makul bir seçenek olacaktır. Aksi takdirde yazınız kabul edilse bile ilerleyen süreçte fark edilirse yine büyük problemler yaşanma olasılığı bulunmaktadır.

Turnitin’e Yüklemeden Önce Bu Başlığı Okuyun

Bir çalışmayı Turnitin’e yüklemeden önce mutlaka ücretsiz intihal kontrol programları ile test etmeniz gerekir. Bu durumda Turnitin’de yakalanmadan intihal kontrolü yapmanız mümkündür. Direkt yüklediğiniz taktirde bu işin dönüşü olmayabilir.

intihal dusurme hizmeti

Yorum Yap