İntihal Programları

iThenticate Nedir? Nasıl Kullanılır? Güvenilir Mi?

iThenticate Nedir? Nasıl Kullanılır? Güvenilir Mi?
turnitin intihal raporu al

iThenticate benzerlik oranı tespiti yapan bir intihal programıdır. Program oldukça kapsamlı ve kullanışlıdır. İntihalin ortaya çıkarılması ve düzeltilmesinde oldukça etkilidir. Sistem içerisinde oldukça geniş bir arama bandı bulunmaktadır. Kullanışı kolay ve yazarlar için kolaylık sağlamaktadır. Benzerlik raporunun alınması ve özgünlük için problem yaratan cümlelerin net görülmesi de işinizi kolaylaştırmaktadır.

Program diğer programlar ile benzer yapıda çalışmaktadır. Verilen rapor yazdığınız yazının özgünlük derecesini size vermektedir. Özellikle tez gibi önemli makaleleri yazarken bu programdan faydalanmanız mümkündür.


iThenticate Nasıl Kullanılır?

İçindekiler

 • Adım 1: iThenticate kullanımı etkinleştirmek için ilk olarak buradan internet sitesine gidilmesi gerekmektedir.
 • Adım 2: Kullanıcı adı ve şifrenizin olması gereklidir. Bu şifreyi öğretim üyelerinin veya öğrencilerin kendi kütüphanelerinden temin etmesi mümkündür. 
 • Adım 3: Daha sonra “Login” diyerek sisteme giriş yapılması gerekmektedir. Program açıldığında basit bir ekran karşınıza gelecektir.
 • Adım 4: İntihali yapmak için sağ panelde bulunan “Upload A File” bölümüne giriş gerçekleştirin. Burada karşınıza doldurmanız gereken bölümler gelecektir. “Dosya Adı” gibi kısımları doldurun.
 • Adım 5: Doldurduktan sonra “Choose File” diyerek yazdığınız makalenin ya da yazının seçilmesi gerekmektedir.
 • Adım 6: “Upload” dedikten sonra menüye geri dönülecektir. Daha sonra “Prossesing” bölümü karşınıza gelecektir. Beklemeniz gerekmektedir. Sonrasında da karşınıza bir oran gelecektir.
 • Adım 7: Gelen oran intihal oranını kapsamaktadır. Rapora tıkladığınızda detayları görebilirsiniz. Rapor üzerinde size cümle cümle hangi cümlelerin intihal yarattığını görmeniz mümkündür.
iThenticate Nasıl Kullanılır?

iThenticate Güvenilir Mi?

iThenticate güvenilir ve kullanılması önerilen bir intihal programıdır. Ücretsiz intihal programları arasında karşılaşabileceğiniz en etkin ve kullanışlı sisteme sahip programlardan biridir. Detaylı arama yapma özelliği sayesinde sizin işinize oldukça yararlı raporları hazırlamaktadır. Özellikle güven noktasında akademisyenlerin ve tez öğrencilerinin kullandığını bilmek ne kadar güvenilir olduğunu göstermektedir.

iThenticate Ücretsiz Mi?

iThenticate programı Türkiye’de tüm üniversitelerde ULABİM tarafından ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Sadece üniversitelerin kota durumundan dolayı belli oranda kota bulunmaktadır. Bu durum ULABİM ile üniversiteler arasında yapılan lisans anlaşmasından kaynaklanmaktadır. Özellikle akademik düzeyde çok kullanılan ve Turnitin’e en yakın olan bu programı ücretsiz olarak kullanmak için okul kütüphanesine başvurmanız gerekmektedir.

iThenticate Ücretsiz Mi? iThenticate Ücretleri

iThenticate İntihal Azaltma Nasıl Yapılır?

intihal dusurme hizmeti

Adım1:  iThenticate intihal raporunda gösterilen intihal oluşturan bölümleri düzeltmek için bir takım adımlar bulunmaktadır. Ancak özellikle bu program da kaynakça bölümünü de intihale kattığından dolayı biraz daha dikkatli davranmak gerekmektedir.

Adım 2: Yazıyı tamamladıktan sonra program içerisinde intihal raporu almanız gerekiyor. Daha sonra intihal oluşturan cümleleri belirleyin.

Adım 3:  Şimdi karşınıza gelen cümlelerde özellikle uzun cümleleri yeniden okuyarak kendi cümlelerinizle özetlemeniz gerekmektedir. Aynı kaynaktan alınan cümlelerin aynı renk olduğunu dikkate alarak özetleme yapmanız gerekmektedir.

Adım 4: İntihal oranını düşürmek için özetlemeden sonra yapılacak diğer adımlar aşağıdaki gibi özetlenmektedir;

 • Cümle cümle okumalar yaparak cümlelerin sıralarını değiştirin ya da cümleyi yeniden yazın,
 • Aynı anlama gelecek cümleleri farklı şekillerde kullanın,
 • Eş anlamlı sözcükleri birlikte değerlendirin. Bazı kelimeleri eş anlamlıları ile değiştirin,
 • Yan ve mecaz anlamlı sözcükleri kullanın.

Adım 5: Yazıları yeniden düzenledikten sonra yeniden intihale sokun. Eğer istediğiniz düzeyde intihali tuttuysanız başarılı oldunuz demektir. Ancak fazla intihal veriyorsa yukarıdaki adımları yeniden düzenleyin.

iThenticate Turnitin Kadar İyi Mi?

iThenticate programı Turnitin kadar iyi bir programdır. Hatta bazı özellikleri ile daha iyi bile olduğu durumlar bulunmaktadır. Özellikle akademik makalelerde bu program sizin işinize yaramaktadır. Ödev kontrolü konusunda size yardımcı olmaktadır. Kullanım itibariyle kolay ve intihal hesaplamaya elverişli bir programdır.

iThenticate Kimler Kullanabilir?

iThenticate programını üniversite öğrencileri ve o üniversitedeki akademisyenler kullanabilir. ULAKBİM’in üniversitelere ücretsiz olarak sağlığı programlar arasındadır. Bildiğiniz üzere ULAKBİM, Turnitin programını da üniversitelere ücretsiz olarak sağlamaktadır.

iThenticate Programı İntihali Nasıl Yakalıyor?

iThenticate programı, 8 kelime algoritmasına dayalı bir şekilde çalışmaktadır. Buna göre yan yana 8 kelime aldığınızda intihal çok rahat bir şekilde yakalanabilir. Eğer, cümleleri daha kısa tutar ve içeriği özgünleştirirseniz yakalanma ihtimali neredeyse yok.

iThenticate Ne Kadar Sürer?

iThenticate programında yapılan analizler tahmini olarak 10 – 20 dakika arasında sürmektedir. Çok yoğun olursa eğer 1 saate kadar çıkabilmektedir.

iThenticate ve Turnitin Farkı Nedir?

iThenticate ve Turnitin farkı şu şekildedir; İThenticate’e yüklediğiniz herhangi bir havuza alınmaz, akademisyen sildiğinde içerik komple yok olur ancak Turnitin’de böyle değildir. Turnitin’e yüklediğiniz içerikler bir havuzda toplanır ve sonraki intihal kontrollerde kullanır.