Yüksek Lisans

Yüksek Lisans Yaparken Araştırma Görevlisi Olmak Mümkün Mü?

Yüksek Lisans Yaparken Araştırma görevlisi olmak

Yüksek lisans yaparken araştırma görevlisi olmak 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’na göre mümkündür. Mevzusu geçen yönetmeliğin 7.maddesinin 1.fıkrasında ‘’ Araştırma görevlisi kadrosuna başvurabilmek için en az lisans mezunu olmak ve ilana ilk başvuru tarihi itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olmak’’ hükmü yer almaktadır.

Bu hüküm incelendiğinde yüksek lisans yaparken araştırma görevlisi olabilmek mümkündür. Bunun için dikkat etmeniz gereken özel şartlar vardır. Örnek vermek gerekirse bir yerde yüksek lisans yapıyorsanız ve aynı zamanda araştırma görevlisi olmak istiyorsanız ‘’Üniversite araştırma görevlisi ilanı özel şartlara’’ bakmanız gerekmektedir.

Baktığınız ilanda şöyle bir şart geçiyorsa; ‘’Hemşirelik bölümü lisans mezunu olmak’’ o üniversitede araştırma görevlisi olabilirsiniz.


Yüksek Lisansta Araştırma Görevlisi Nasıl Olunur?

İçindekiler

Yüksek lisansta araştırma görevlisi olabilmek için ilk olarak üniversite araştırma görevlisi ilanının şartlarına bakılmalıdır ve daha sonra ALES ve YDS’ye girmek gerekmektedir. Lisans puanınız yüksekse, ALES ve YDS’den güzel puanlar aldıysanız çalışma alanınız da uygunsa ilgili üniversitede araştırma görevlisi olarak işe başlayabilirsiniz.

Yüksek Lisans Öğrencisi Araştırma Görevlisi Olabilir Mi?

Yüksek lisans öğrencisi araştırma görevlisi olabilir. İlgili yönetmeliğe göre araştırma görevlisi kadrosuna başvurabilmek için lisans mezunu olmak yeterlidir. Üniversite özel şartlarda sadece lisans mezunu şartı varsa araştırma görevlisi olabilirsiniz.

Araştırma Görevlisi Olmak İçin Yaş Sınırı Var Mı?

Araştırma görevlisi olmak için üst yaş sınırı 35’dir. Alt yaş sınırı ise bulunmuyor çünkü en az lisans mezunu olan kişi araştırma görevlisi olabilir.

Yüksek Lisans Yapan Kişiler Akademisyen Olabilir Mi?

Yüksek lisans yapan kişiler akademisyen olamaz. Akademisyen olmak için en az yüksek lisans mezunu olmanız gerekir. Akademisyen olmak istiyorsanız ilk olarak yüksek lisansı bitirip daha sonra üniversitenin özel şartlarını takip etmeniz gerekmektedir.

Yüksek Lisans Bitince Akademisyen Olunur Mu?

Yüksek lisans bitince akademisyen olunur. Üniversitelerin akademisyen ilanlarında özel ilanlar vardır. Örnek vermek gerekirse; sosyoloji yüksek lisans mezunu olmak. Bu tarzda bir özel ilan görürseniz yüksek lisansınız da bittiyse başvurabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Yüksek Lisans Okuyan Lisans Okuyabilir Mi?