İndeksler

H İndeksi Nedir? Nasıl Hesaplanır ve Öğrenilir?

H İndeksi Nedir?

H indeksi, yayınları bulunan bir kişinin yayınlarında sahip olduğu üretkenlik düzeyinin ve alıntı etkisini belirli kriterler ile ölçen bir ölçüm aracıdır. Sadece Türkiye bağlamında değil uluslararası geçerliliği bulunmaktadır.

H indeksi bir akademisyen için üretkenliğini ve alıntı düzeyini ortaya koyan bir ölçektir. Bu noktada h indeksinin ortaya çıktığı ilk an olan 2005 yılından bu yana sevildiği bilinmektedir. Jorge E. Hirsch tarafından bir araç olarak üretilmiştir. H indeksi isimlendirmesindeki “H” kullanımı da ölçeği bulan bilim insanı olan Hirsch’in baş harfidir.  

H İndex Nasıl Hesaplanır?

İçindekiler

H index hesaplama için kaç makaleniz olduğunu ve makalelerinizin her birinin ne kadar atıf aldığını bilmeniz gerekir. Ardından aşağıdaki adımlar teker teker uygulanır.

 • Makaleler atıf alma sayısına göre çoktan aza doğru listelenmelidir.
 • Listeleme sırasında atıf sayısı çoktan az olana doğru 1-2-3-4 şeklinde bir listeleme yapılmalıdır.
 • Listede yer alan sayının atıf sayısına eşit olması ya da büyük olması durumuna gelene kadar liste uzatılmalıdır.
 • Liste numarası ile atıf sayısı arasında eşitlik ya da benzerlik ortaya çıkması halinde h indeksi noktası tespit edilmiş olacaktır.

H İndex Kaç Olmalı?

H index akademisyenin konumuna göre farklı beklentiler içeren bir ölçüttür. Örneğin bir akademisyen henüz akademisyenlik ile yeni tanışıyorsa h indeksinin muhtemelen 4-5 civarında olması beklenir. Bir doçentin h indeksi puanının en az 10 olması beklenir. Profesörler için ise en az 15 puan beklentisi mevcuttur.

Beklentiler Türkiye şartlarında geçerli olan beklentilerdir. En az 10 yıllık olan bir profesörün mutlaka h indeksinin 25’den büyük olması beklenir. Bu noktada h indeksi beklenenden düşük olan akademisyenler akademik camiada olumlu karşılanmaz. Düşük h indeksi mevcut çalışma sayısının azlığına, çalışmaların atıflardaki sayısının azlığına bağlı olarak ortaya çıkar.

H indeksinin ne kadar yüksek olursa o kadar iyi olduğunu söylemek gerekir. Bir akademisyenin h indeksi hesaplamasının yüksek olması akademik yeterliliğini ve çalışmalarının üretkenliğinin de yüksek olduğunu gösterir. Bu nedenle h indeksi ne kadar yüksek olursa o kadar başarı söz konusu olur.

İlginizi Çekebilir: İ10 İndexi Nedir?


H İndexi Nasıl Öğrenilir?

H indexi öğrenmek için şu adımları takip ediniz;

 • Adım 1: İlk olarak buraya tıklayarak Google Scholar platformuna giriş yapınız.
 • Adım 2: Arama yerine H indexini öğrenmek istediğiniz akademisyenin ismini yazınız ve profilini bulunuz.
 • Adım 3: Profiline tıkladıktan sonra sağ tarafta H index yer alacaktır.

Bonus: Scopus üzerinden de h index öğrenebilirsiniz.

H indexi öğrenmek için akademisyenin çalışmalarını atıf alma sayısına göre sıralaması ile başlar. H indeksi hesaplanırken en çok atıf alan makaleden en az atıf alan makaleye kadar sıralanmalıdır. Makalelerin liste sırası ile atıf sırası arasında eşitlik ya da liste sırasında büyüklük olduğu anda h indeksinin noktası belirlenmiş olur.

H indeksini öğrenmek için çalışmalarınızı ve her bir çalışmanızın atıf alma sayısını sıralamanız gerekir. Atıf alma sayısına göre sıraladığınız çalışmaları yukarıdan aşağıya listeleyin. Liste numarası ile atıf sayısı arasında eşitlik olması ya da liste numarasınının yüksek kalması halinde h indeksi noktası belirlenmiş olur. 

H İndeksi 1 Ne Demek?

H indeksi 1 demek, akademisyenin atıf alan makaleleri arasında konum ile h indeksi arasında eşit ya da konumun büyük olduğu ilk noktanın olduğu yerdir. Bir akademisyenin tek bir makalesi varsa, bu makale ne kadar çok atıf alırsa alsın h indeksi 1’den yüksek olamaz. Öte yandan bir örnek ile akademisyenin makaleleri üzerinden h indeksini hesaplayarak örnek verelim.

H indeksi 1 olan bir akademisyenin en az 1 tane en az 1 atıf alan makalesi var demektir. Bu kişinin bir makalede 100 atıfı olsa dahi h indeksi 1 olarak hesaplanır. Ortada tek bir makale söz konusu olduğundan h indeksinin daha yüksek olması mümkün değildir.

H İndex Nasıl Arttırılır?

H index arttırma yolu, akademisyenin çalışmalarında özgün ve üretken olması ile mümkündür. Çalışmalar ne kadar özgün ve üretken olursa atıf alma oranı da o kadar artar. H indeksini yükseltmek için oluşturulan çalışmaların nitelikli olması gerekir.

Daha fazla akademik çalışmada daha fazla üretkenlik ve özgünlük söz konusu oldukça atıf alma oranı da artacağından H indeksi puanı da yükselecektir. H indeksini arttırmak için takip edebileceğiniz birkaç öneri;

 • Çalışmada çok fazla atıf yapmamak,
 • Çalışma özgünlüğünü arttırmak,
 • Çalışmada üretkenliği arttırmak,
 • Üretken ve verimli çalışma sayısını arttırmak.

Google Scholar H İndeksi Nedir?

Google Scholar h indeksi akademisyenin en az h sayıda atıf almış olan h sayıdaki yayını olduğunu ortaya koyan bir indekstir. H indeksi akademik bağlamda akademisyenin çalışmalarının ne kadar özgün ve üretken olduğunu ortaya koyan bir metriktir.

#image_title

Bir akademisyenin h indeksi 4 ise; 4’ün üzerinde atıf almış olan en az 4 yayını olduğunu anlayabilirsiniz. Bu durum akademisyenin çalışmalarının çoğunluğunun atıf alma oranının ne kadar yüksek olduğunu ortaya koyar. En çok atıf alan çalışmalar en özgün olanlardır. Özgünlük beraberinde çalışmadan daha fazla atıf alınmasını da mümkün kılar.

Google Scholar, Google’ın akademik çalışmalarının bulunduğu bir arama bölümüdür. Scholar üzerinden yapılan araştırmalarda ortaya çıkan h indeksi akademisyenin çalışmalarının özgünlüğünü ortaya koyar. 

İlginizi Çekebilir: İntihal Raporu Alma