Makale İndeksleri

İ10 Endeksi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

İ10 Endeksi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

İ10 endeksi yazarın daha önce atıf almış olan makalelerinin sayısını gösteren bir derecelendirme yöntemidir. Oldukça basit bir sistemi vardır. Google Scholar tarafından yapılan bu derecelendirme yazarın daha önce eklenmiş olan makalelerinden en az 10 kez atıf almış olanların sayısını göstermektedir.

İ10 endeksinin geliştiricisi doğrudan Google Scholar olarak bilinmekte. Bu endeksin amacı her bir yazarın makaleleri arasında yer alan ve en az 10 atıf barajını geçmiş olan makalelerin sıralanmasıdır. H endeksi ile birlikte değerlendirildiğinde ortaya yazarın makalelerinin ne oranda atıf aldığı gibi bilgiler çıkıyor. Bir örnekle açıklamak gerekirse;

A yazarının toplam 100 adet (her biri en az 10 kez atıf almış) makalesi bulunsun. Bu makalelerin h endeksi 70 olsun. H endeksi 70 ise 100 makaleden 30 tanesi 70’den az atıf almış demektir. H endeksine oranla i10 endeksi daha kolay anlaşılabilir. İ10 endeksi yazarın 10’dan fazla atıf alan toplam makale sayısını gösterir.

İ10 Endeksi Nasıl Hesaplanır?

İ10 endeksini hesaplamak için h endeksi ile bağlantılı bir şekilde hesap yapmak gerekir. öncelikle i10 endeksinin tek başına hesabı oldukça kolaydır. İ10 endeks hesabını birkaç madde ile örneklendirelim.

  • İ10 endeksi 1 ise yazarın 10’dan fazla atıf alan 10 makalesi var demektir.
  • İ10 endeksi 3 olan bir yazar için şu bilgiyi elde ederiz; yazarın 10’dan fazla atıf almış 30 adet makalesi var demektir.
  • İ10 endeksi 0 ise yazarın 10’dan fazla atıf alan makalesi yok demektir.
  • Bir yazarın 870 adet 10’dan fazla atıf almış makalesi olsun. Bu durumda yazarın i10 endeksi 87’dir.

Basitçe i10 endeksi yazarın 10’dan fazla atıf alan makale sayısının 10’a bölünmesi ile oluşur. 100’den az makale olması halinde ise küsüratlarda bir önceki onluğa yuvarlama yapılır.  Yeteri kadar atıf almış makale sayısı 86 ise i10 endeksi 8 olarak hesaplanır.

İ10 Endeksi Nasıl Öğrenilir?

  • Adım 1: Google Scholar’a giriniz.
  • Adım 2: i10 indeks öğrenmek istediğiniz akademisyenin adınız arama yerine yazınız.
  • Adım 3: Profiline giriniz. Profilin sağ tarafında yer alan grafikte i10 indeksi görebilirsiniz.
#image_title

İ10 Endeksi Kaç Olmalıdır?

İ10 endeksinin elde edilmesi için atıf sayısı 10 ve üzeri olmalıdır. İ10 endeksi akademik bağlamda Google Scholar tarafından önemlidir. 10 sayısının özel bir değeri bulunmuyor. Yapılan araştırmalara göre akademik bağlamda bulunan makalelerin sadece %25’lik kısmı 10’dan fazla atıf alıyor. Makale ne kadar çok atıf alıyorsa o kadar çok okunuyor ve değer buluyor demektir. Makalelerin nitelik durumu ile atıf alması arasında doğru bağlantı olduğunu göz önünde bulundurursak i10 endeksi önemli bir sıralama ölçütü olarak karşımıza çıkar. Bir yazarın i10 endeksi ne kadar yüksek ise çalışmalarının atıf alma oranı da o kadar yüksek demektir