İntihal

Plagiarisma İle Ücretsiz İntihal Oranı Hesaplama

Plagiarisma İle Ücretsiz İntihal Oranı Hesaplama

Plagiarisma, bir intihal denetleyicisidir. Yapılan bir çalışmanın ne kadar özgün, ne kadar çalıntı olduğunu ortaya koymaktadır. İntihal, bir başka çalışmadan alınan bilginin ya da cümlenin; alınan çalışmaya atıf yapılmadan, kendine aitmiş gibi kullanılmasıdır. Bu intihal denetleyici genellikle makale ve tez çalışmalarında kullanılmakla birlikte herhangi bir yazılı içerikte kullanılabilmektedir.

Bilmelisiniz ki intihal ciddi bir suçtur. Bir çalışma hazırlamak isterken farkında olarak ya da olmayarak suç işlemek, olumsuz bir duruma neden olacaktır. Özellikle son zamanlarda internet üzerinden ulaşılabilecek kaynakların artmasıyla intihal denetleyicilere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tür denetleyiciler öğretmenler ve öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Plagiarisma Programı Nasıl Kullanılır?

Plagiarisma türevi yazılımlardan bazılarının komplike bir kullanıma sahip olabilmektedir. Fakat bu yazılım için böyle bir durum söz konusu değildir, kullanımı son derece kolaydır. Dilerseniz şimdi bu programı nasıl kullanacağınızı birlikte adım adım inceleyelim.

Plagiarisma Programı Nasıl Kullanılır?
 • Adım 1: İlk adım herhangi bir arama motoruna giriş yapmaktır.
 • Adım 2: Bu yazılımı kullanmak için herhangi bir şekilde kurulum sürecine ihtiyaç yoktur. Tarayıcınızı açtıktan sonra arama kısmına http://plagiarisma.net/tr/# adresini kopyalayıp yapıştırarak direkt olarak siteye gidebilirsiniz.
 • Adım 3: Plagiarisma; txt, html, rtf, doc, docx, xls, xlsx, pdf, odt, epub, fb2, pdb dosyalarında tarama yapmaktadır. Bu adımda hazırladığınız içeriği koyalayıp ekranda karşınıza çıkan bölüme yapıştırarak, URL girerek veya Drive’den dosya yükleyerek devam edebilirsiniz.
 • Adım 4: Dosyanızı yükledikten sonra sonuçları görmek için “intihal raporu” butonuna tıklamalısınız.
 • Adım 5: Butona tıkladıktan sonra çalışmanızın benzersizlik oranı yüzde şeklinde karşınıza çıkacaktır.
 • Adım 6: Son adım olarak, sayfanın sonunda göreceğiniz buton ile intihal raporunuzu PDF olarak veya e posta yoluyla alabilirsiniz. Bu raporda benzersiz cümleleri ve intihal içeren cümleleri detaylı bir şekilde bulacaksınız.

Keşfet: İntihal Programı

Plagiarisma Güvenilir Mi?

Plagiarisma, rahatlıkla kullanabileceğiniz bir özgünlük denetleyicidir. Bu türdeki tüm yazılımlar gibi zayıflıkları ve hata yapma ihtimali mevcuttur fakat problemli metinlere tespit etmede son derece başarılıdır. Bu intihal denetleme aracının güvenilir olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz. Bununla birlikte bu tür programlarda sonuçların bir yapay zeka ürünü olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle özellikle yayınlanacak çalışmalar için bir editör tercih edilebilir.

Plagiarisma Ücretsiz Mi?

Plagiarisma, ücretsiz bir intihal kontrol aracıdır. Bu aracı kullanmak için ücretsiz kaydolan üyeler günde 3 defa belge taraması yapabilmektedirler. Bunun yanında her bir denetleme 2000 kelime ile sınırlı tutulmakta ve her cümle en az dört kelime ve 30 karakterden oluşmak zorundadır. Bir günde sınırsız sayıda intihal kontrolü yapabilmek için belirli bir ücret talep edilmektedir.

Plagiarisma İntihal Düşürme Nasıl Yapılır?

Plagiarisma intihal düşürme için ilk olarak bir intihal raporuna ihtiyaç duyulmaktadır. İntihal düşürme; hazırlanmış bir çalışmanın intihal oranını aşağıya çekme işlemi olarak tanımlanabilmektedir. Şimdi bu işlemin nasıl gerçekleştirileceğini öğrenelim.

 • Adım 1: Bu işlem için söz konusu yazılım aracılığıyla kontrol gerçekleştirdikten sonra sayfanın alt kısmında bulunan “Sonuçları PDF oluştur” butonu veya e posta ile bu rapor edinilebilmektedir.
 • Adım 2: Bu araçta intihal düşürme için kullanılabilecek belirli bir renklendirme sistemi bulunmaktadır. Bu sisteme göre aldığınız intihal raporunda “sarı” renk ile işaretlenen cümleler benzersiz içerik, “gri” renk ile işaretlenen cümleler kopya anlamına gelmektedir. Böylece intihale neden olan cümleleri tespit edebilirsiniz.
 • Adım 3: Değiştirilmesi gereken cümleleri tespit ettikten sonra, bu gri renk ile işaretli cümleleri değiştirerek veya uyarlayarak intihal oranını düşürebilirsiniz.

İntihal oranı düşürmek için kullanılan bazı yöntemler şunlardır:

 1. Kelimeleri eş anlamlılarıyla değiştirmek.
 2. Kelimeleri yakın anlamlılarıyla değiştirmek.
 3. Cümle dizilimini değiştirmek.
 4. Pasif cümleyi aktif; aktif cümleyi pasif hale getirmek.
 5. Cümleyi yeniden yazmak.

Yorum Yap