Genel

PhD Ne Demek? Açılımı Nedir? Ne Kadar Sürer? PhD MS Tanımı

PhD Ne Demek? Açılımı Nedir? Ne Kadar Sürer? PhD MS Tanımı

PhD, lisansüstü eğitimin ardından alınan doktora eğitimini ifade eden bir kısaltmadır. PhD programları, alana göre değişmek ile birlikte genellikle 4 yıl sürmektedir.

PhD açılımı şu şekildedir; PhD, Latince Philosophie Doctor söz öbeğinin kısaltılmış halidir. Felsefe doktoru anlamına gelmektedir. Ancak bu unvanı almak için felsefe alanında doktora yapılmasına gerek yoktur, philosopie sözcüğü burada bilgi sevgisi anlamında kullanılmıştır. Yani alanı üzerinde en üst düzey araştırmaları yapan kişi manasına gelmektedir. PhD aslında tüm doktora dallarını kapsamaz, doktora programları içinde bir alt daldır. Ancak temel bilimler, mühendislik, ekonomi, hukuk gibi pek çok farklı alandaki doktora programları PhD programlarıdır.

PhD Unvanı Ne Demek?

İçindekiler

PhD unvanı, doktora eğitimini tamamlamış kişilere verilen bir unvandır. Kişinin doktora eğitiminde gereken dersleri aldığı ve kabul edilen bir doktora tezi yazdığı anlamına gelmektedir. Tıp doktoru olmayan kişiler doktor unvanını ancak PhD yaptıklarını belirterek kullanabilir.

PhD Seviyesi Nedir?

PhD seviyesi, doktora düzeyinde yürütülen eğitim faaliyetleri anlamına gelir. Aynı zamanda doktora eğitimini tamamlamış kişiler için de kullanılır. PhD seviyesinde eğitim almış kişiler, alanları hakkında detaylı dersler almış ve kapsamlı bilimsel araştırmalar yürütmüştür.

PhD Ne Kadar Sürer?

PhD programlarının süresi çalışılan alana göre değişmek ile birlikte genellikle 4 yıl sürer. 4 yıllık programların iki yılı ders, iki yılı ise tez hazırlığı aşamalarından oluşur. Bütünleşik doktora olarak bilinen PhD programları beş ila yedi yıl sürebilmektedir. Bu programlar, yüksek lisans eğitimine katılmadan doktora eğitimi alınmaya başlanan programlardır. Lisans eğitimini tamamlayan kişiler bütünleşik doktora programları aracılığı ile doğrudan PhD eğitimine başlayabilir. Bu nedenle bu programların süresi daha uzundur.

Doktora En Erken Kaç Yılda Biter?

Türkiye’deki hemen hemen tüm doktora programları dört yıllıktır. Yurtdışında ise doktora programlarının süresi üç ila altı yıl arasında değişebilmektedir. Bu nedenle Türkiye’de doktora en az dört en çok 7 yılda tamamlanırken, yurtdışı doktora programları en az üç, en çok altı yıl sürmektedir.

İngiltere’de Doktora Kaç Yıl Sürer?

İngiltere’de doktora programlarının süresi üç ila 6 yıl arasında değişebilmektedir. Doktoranın yapılacağı alana göre doktora süresi değişir. Genellikle temel bilimler ve mühendislik alanındaki doktora programları daha uzun sürelidir. Kimi doktora programları belirli araştırma ve projelere katılım biçiminde gerçekleşmektedir. Bu türden programlara kabul edilmek daha zordur, ve süreleri araştırmanın süresine göre değişebilir. Ancak bu türden programlara katılımda burs alma şansı daha fazladır.

Yüksek Lisans ve Doktora Kaç Yıl Sürer?

Ülkemizde yüksek lisans programları iki yıl, doktora programları dört yıl sürer. Yani yüksek lisans ve doktorayı hiç sene kaybetmeden 6 yılda bitirmek mümkündür. Yurtdışında yüksek lisans ve doktora programlarının uzunluğu üniversiteden üniversiteye değişmektedir. Yüksek lisans programlarının süresi bir ila üç yıl arasında değişirken, doktora programları üç ila altı yıl sürebilir.

Ülkemizde sayıları giderek azalmakla birlikte, yabancı ülkelerin bir kısmında bütünleşik doktora programları bulunmaktadır. Bu programlar lisans derecesini bitirmiş öğrencileri kabul eder. Bütünleşik doktora programlarının süresi normal doktora programından daha uzun olsa da bu program sonucu hem yüksek lisans hem de doktora derecesi elde edilebilir. Genellikle bütünleşik doktora programlarının giriş koşulları oldukça ağırdır.

Dr Öğretim Üyesi Ne Oluyor?

Dr Öğretim Üyesi, yardımcı doçentlik yerine getirilmiş bir unvandır. Üniversitede kadrolu ders veren, doktorasını tamamlamış ancak henüz doçentliğini almamış akademisyenlere doktor öğretim üyesi unvanı verilmektedir. Bu unvan 2018 yılından beri akademide kullanılmaktadır. 2018 yılından önce doktor öğretim üyesi unvanı yerine yardımcı doçent unvanı kullanılmaktaydı.

Hukuk Doktorası Kaç Yıl Sürer?

Hukuk doktorası 4 yıl yani 8 yarı yıl sürer. 4 yıl boyunca 90 akts doldurulduğunda ve “Doktora Yeterlilik Sınavına Hazırlık” dersinden 30 akts’yi doldurmuş kişiler doktorasını tamamlayabilir.

Bütünleşik Doktora Kaç Yıl Sürer?

Bütünleşik doktora yüksek lisans ve doktoranın tek çatı altında birleştirilmesidir ve 5 yıl sürmektedir. 5 yılda yeterli akts’yi alanlar doktorasını başarıyla tamamlar.

Doktora 4 Yıl Sürer Mi?

Doktora 8 dönem yani 4 yıl sürer. 4.yılın sonunda yeterli akts’yi doldurduysanız ve savunmanızı başarılı bir şekilde yaptıysanız başardınız demektir.


Yorum Yap