Tez Hazırlama

Bitirme Tezi Nasıl Yazılır? 6 Adımda Yazın

Bitirme Tezi Nasıl Yazılır? 6 Adımda Yazın

Bitirme tezi, son sınıfta yüksek not oranına sahip bir projedir. Bu proje ile akademik yeterliliğiniz ölçülür ve notlandırma yapılır. Bitirme tezi, başarı ile tamamlanmış bireyler üniversiteden mezun edilir.

Lisans bitirme tezi ya da yüksek lisans tezleri çoğunlukla aynı formatlarda işlenerek yazılır. Adım adım yapılması gereken birkaç kural vardır. Bu kurallara uyulduğu takdirde kesinlikle akademik anlamda hem başarılı bir tez gerçekleşmiş olur hem de ilmek ilmek işlediğiniz üniversiteyi bitirmeniz için fırsat doğar.  Bitirme ödevi nasıl hazırlanır? Sorusuna 6 madde ile cevap verilebilir;

 1. Konu Seçimi Aşırı Önemlidir.
 2. Araştırma Metodu Seçilmelidir.
 3. Okuma Ve Not Alma Aşaması.
 4. Başlık/Önsöz/Özet/Giriş Bölümleri İyi Ayarlanmalıdır.
 5. İç Ve Dış Kapak Düzenlenmelidir.
 6. Genel Kurallar Ve Sayfa Düzeni Ayarlanmalıdır.

1. Konu Seçimi Aşırı Önemlidir

İçindekiler

Bitirme tezi nasıl hazırlanır? Sorusunun en önemli cevabı ve yazım aşamasına gelmeden önce yapılması gereken şey; iyi bir konu seçmektir. Unutmayın ki yazınızı bu konu çerçevesinde geliştirip, şekillendireceksiniz. Uzun uzun araştırmalar yapılması ve sizin istediğiniz bir konunun olması şart.

İlgi duyulmayan ve sevilmeyen konu üzerinde çalışmak ne kadar kötü olabilir ki? Gibi bir yanılgı var. Bu yanılgıya sakın düşmeyin. Senelerce verdiğiniz bir emeğin sonucunda sadece sevdiğiniz ve akademik anlamda sizi ileriye taşıyacak konu hakkında çalışmak emin olun tezin kalitesini arttıracaktır.

Not: Tez konusu belirleme aşamasında zorluk çekiyorsanız ilgili yayınımıza göz atıp kolayca konu seçimi yapabilirsiniz.

2. Araştırma Metodu Seçilmelidir

Bitirme tezi konusu nasıl seçilir? Konusunu konuştuk. Sevdiğiniz ve çalışmaya değer bulduğunuz konu üzerinde gideceksiniz. Şimdi araştırma metodu geliştirme zamanı. Bir plan oluşturun. Kaynaklara iyi bakın ve konuların araştırılabilir olduğundan emin olun.  Sonra da kaynakları seçin. İyi ve nitelikli kaynaklardan çalışın ve verileri toplamaya başlayın!

3. Okuma Ve Not Alma Aşaması

Konu ve kaynaklar seçildi. Artık okuyup not alma aşamasına gelindi. Burada da seçici olmanız çok önemli. Sizin işinize yarayan yerlerin altını çok iyi çizin ve tezinizde kullanacağınız bilgileri bir yere not edin. Bu arada intihal yapmamak adına sakın kopyala – yapıştır yapmayı da düşünmeyin. Bunun için ücretsiz intihal programları yayınımızdan faydalanabilirsiniz.

4. Başlık/Önsöz/Özet/Giriş/ İçindekiler/Sonuç Bölümleri İyi Ayarlanmalıdır

Bitirme tezi nasıl yazılır? Başlığımızın en kritik ve asıl yerine geldik. Gerekli aşamaları geçtiyseniz artık yazım aşamasına geldiniz demektir. Burada kurallara uygun güzel bir makale çıkartmak için dikkat etmeniz gereken bir takım noktalar bulunuyor.

Tez Hangi Bölümlerden Oluşur?
 • Tez başlığı

Başlığınız ne çok uzun ne de çok kısa olmalı. Özellikle ilgiyi dağıtacak kadar uzun olmaması sizin yararınıza.  Örnek verecek olsak; “Sosyal Psikolojinin Siyasetçiler Üzerinde Etkisi” gibi bir başlık ideal sayılabilir.

 • Önsöz

Burada kurum ve kuruluşlara teşekkür edilir. Eğer bir bilgi ya da kaynak almışsanız onların isimlerini geçirebilirsiniz. Görüşlerinizi yazmanız yeterli.

 • Özet

Bitirme tezi sayfa düzeninde özet, giriş ve sonucun çok önemli yeri vardır bunu unutmayın. Genellikle buralar en çok okunan kısımlardır. Bu yüzden özet bölümünde, elde edilen önemli gördüğünüz sonuçlar yazılmalıdır. Amaç; okuyucunun tez hakkında bir fikir elde etmesini sağlamaktır. İlk paragrafta konuyu tanıtın ve kapsamı adım adım açıklayarak devam edin. Edilgen yapılı fiilleri kullanmayı da unutmayın.

 • İçindekiler

En sık karşılaşılan konulardan biri kesinlikle bitirme tezi içindekiler nasıl hazırlanır? Sorusudur. Ayarladığınız her başlığı tek tek içindekiler bölümünde geçirmek Word sisteminde çok kolay. Sadece sizler yazıyı yazarken başlıkları düzgünce yazıyorsunuz sonra Word otomatik olarak sizin yerinize hallediyor. Bu yüzden Youtube’dan yardım alarak kolaylıkla yazabilirsiniz.

 • Giriş

Okuyan kişinin tezi anlayıp değerlendirmesini sağlayacak ana kısım burasıdır. Temel bilgilerin kesinlikle burada yazılması gerekir. Konuyu seçme sebebiniz, konunun sizin için neden önemli olduğunu iyice aktarmalısınız. Ön bilgilerle yazdıklarınızı desteklemelisiniz. Son olarak da tez kitabınızın sonraki bölümleri için ipuçları verip merak uyandırmalısınız.

 • Sonuç

Burada bitirme tezinden elde edilen bölümleri yazmanız gerekiyor. Bir değerlendirme yaptığınızı unutmadan hareket etmelisiniz. Tezinizin konusunu tanımlayın ve kullandığınız yöntemleri sıralayın.

5. İç Ve Dış Kapak Düzenlenmelidir

Bitirme tezi kapağı ve devamında yazılması gerekenler sırasıyla;

 • Dış kapak yazımı
 • İç kapak kısmı
 • Ön sayfalar bölümü
 • İçindekiler kısmı
 • Önsöz kısmı
 • Özet yeri
 • Abstract (İngilizce Özet)
 • Tez Metin
 • Giriş Kısmı
 • Ana Metin Yazımı
 • Sonuç Bölümü
 • Kaynaklar
 • Ekler şeklinde devam eder. Burada dış kapak;

Beyaz karton bir cilt üzerinde olmalı. Üniversite adı ve fakülteyle birlikte bölüm adı bulunmalıdır. Tezinizin türünü seçmeli, Tez adını da belirtmelisiniz.  Daha sonra kendi ad soyadınız, Tez yapanların adları ve soyadları, Tez danışmanı (unvanı ile birlikte) konulmalı. Son olarak yer ve yıl eklenmelidir. İç kapak dış kapak ile aynıdır bunu unutmayın.

6. Genel Kurallar Ve Sayfa Düzeni Ayarlanmalıdır

Bitirme tezi Word kuralları ile yazılabilir. Makale yazımlarında genellikle APA 6 kuralları kullanılır ve Word programları bu yazım şeklinde yazılır. Noktalamalara ve sayfa düzeninize dikkat etmelisiniz. Tez yazım aşamalarının hepsini layıkıyla yerine getirmelisiniz.

Bitirme Tezi Kaç Sayfa Olur?

Bitirme tezi ne kadar olmalı? Sorusu akademik kadronun isteğine göre şekillenebilir. Fakat genelde 50 ile 60 sayfa arasında istenmektedir. Yine de çalışmaya ve kişi sayısına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu konuda dikkatli olmalı ve istenileni tam olarak vermelisiniz.

Kaynakça Nasıl Olur?

Kaynakça yazılırken önce yazarın adını belirtmelisiniz. Sonra eser adı mutlaka geçmelidir. Daha sonra yayın evi ya da kitapevinin adını geçirin. En son bölümde de eserin basım şehri ve yılını eklerin. Aralara “,” işaretini koymayı da unutmayın. Bitirme tezi kaynakça nasıl yazılır? Konusu da bu işlenir.


Yorum Yap