Makale Tez Hazırlama

Tez ve Makale Farkı Nedir? Benzerlikler Nelerdir?

Tez ve Makale Farkı Nedir? Benzerlikler Nelerdir?

Tez ve makale farkı olarak ilk söylenebilecek şey, tezler yükseköğretim programından öğrencilerin akademik bir derece alması ve nitelik kazanması için yazdıkları metinlere denmektedir. Makale ise genel olarak bakıldığında tezden daha uzundur ve bir çalışmanın geniş araştırmalarını kapsamaktadır. Aynı zamanda bir tez, çeşitli makalelerden bilgilerden oluşabilirken bir makale detaylı araştırmalar yapılıp yazılarak özgün olması gerekmektedir.

Tez ve makale arasındaki farklar incelendiğinde genel kapsamda bakılırsa çoğu lisans öğrencisinin tez yazması gerektiği bilinmektedir. Makale yazmak için o konuda uzman olmak gerektiği düşünüldüğünde yazarın bilgi kapasitesi en büyük farklardan biri olarak görülmektedir. Makale, genellikle bir konuda bilimsel anlamda yetkin olduğunuzu göstermek adına yazılmaktadır. Tezler daha çok lisans süreci boyunca akademik yetkinliği göstermek adına yazılmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Kaynakça Nasıl Gösterilir?


Tez ve Makale Benzerlikleri Neler?

Makale ve tez benzerlikleri aslında öyle tahmin edildiği kadar fazla değildir. 4 adet benzerlik bulunmaktadır ve bu benzerlikler genel nitelik taşımaktadır. Bu benzerlikler dışında birçok noktada tez ve makale birbirinden ayrılmaktadır. Genel olarak incelediğimizde;

  • Hem tez hem de makale bilimsel içerik taşımaktadır. Yani ikisi de bilimin ışığında oluşmaktadır ve bilimsel çalışmalara öncülük etmektedir.
  • Tez ve makale bilgi verme açısından oldukça önemli nitelik taşımaktadır. Yani bir konu ile ilgili öğrenebilecek en kapsamlı bilgiler tezlerde ya da makalelerde bulunmaktadır. Genelde tez yazımlarında makale araştırmaları yapılması da aslında iki türün de birbirini desteklediğini göstermektedir.
  • Tez ve makale arasındaki benzerlikler arasında ikisinin de araştırma geliştirme faaliyetleri sonucunda oluşması olarak örnek verilebilmektedir. Araştırmaların akademik bir dille yazımına ve insanların bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmasına hizmet etmektedirler.
  • İki tür de bilimsel nitelik taşımaları açısından oldukça öğretici olarak bilinmektedir. Çalışmaların çoğu bilimsel nitelikleri barındırmaktadır. Bu kapsamda öğretici içeriklerin varlığı da oldukça yüksek olarak bilinmektedir. 

Makale Kesin Sonuçlara Varır Mı?

Makale Kesin Sonuçlara Varır Mı?

Makalelerin kesin sonuçlara varması yazılan makaleye göre farklılık göstermektedir. Eğer bir makale bir teori üzerinde yazılmış ve hipotezi açıklamaya çalışıyorsa bu açıklama başka biri tarafından farklı açıdan ele alınabilir ve değişiklik gösterilebilir. Fakat aynı zamanda yazılan bir makale kesin hükümleri içererek literatürde yerini alabilir.

Kesinlik bildiren makaleler genellikle hesaplamaların bulunduğu ve işlemlerin içerisinde olduğu makaleler olarak bilinmektedir fakat bu demek değildir ki değiştirilmez hükümler içermektedir. Kısacası bir makale değişebilir ve güncellenebilir olduğu gibi tam tersi kesin sonuçlara vararak bir konuda tek kaynak olarak da kullanılabilir.

Tez Kesin Sonuçlara Varır Mı?

Tez kesin sonuçlara varması yine yazılanların doruluk derecesine bağlıdır. Bir tez, makale gibi değişebilen hükümler içerebilmektedir. Aynı zamanda değişmez ve kesin sonuçları da içerisinde barındırabilmektedir. Bu yüzden bir tezin kesin sonuçlara varmasının ön koşulu yazılanların değiştirilemez bir içeriğe sahip olmasıdır.

Tez yazacakların ilgisini çekebilir: Tez Konusu Nasıl Bulunur?


Yorum Yap