İntihal

Resim, Grafik ve Tablo İntihale Girer Mi?

Tablo İntihale Girer Mi
Turnitin intihal raporu alma

Resim, grafik tablo vb. olan her şey direkt olarak bir çalışmadan alındıysa intihale girmektedir. Kişiler, bu tarz verilerin intihal programında görünmeyeceğini düşünebilirler ancak bu tamamen yanlıştır. İntihal programları, grafik ve tablo gibi detayları da görebilmektedir. Direkt olarak bir çalışmanın tablosunu çalışmanıza eklediğinizde intihal olarak karşınıza çıkacaktır.

Bir başkasının araştırmasını, fikirlerini veya yorumlarını kaynağı belirtmeden kullanmak direkt olarak intihaldir. Sahtecilik hem ahlaksız bir durum hem de bir suçtur. İntihalden kaçınmak için kopyala yapıştır yapmamanız tercih edilir. Bu kopyala yapıştır yapma durumların da direkt olarak kopya testinde yüzdelik olarak kaç kopya olduğu hatta bu kopyaların nereden alındığı görülmektedir. Bu özgünlük testleri, kâğıtlardaki intihalleri tespit etmek için bazı intihal programını kullanmaktadır. İntihal olarak kabul edilen makaleler hazırlayan kişilerin makalelerin de yüzde kaç intihal olduğu çıkar. Ayrıca tablo, şema gibi tüm unsurlarda eğer kopyalandıysa yani birebir aynı ise onlar da intihal sayılmaktadır.

Grafik İntihale Girer Mi?

Bir belgenin intihal olmaması için direkt olarak yazarın ağzından ve düşüncelerinden oluşması gerekmektedir. Eğer ki bir internet sayfasından ya da kitaptan aynı cümleleri aynı tabloları ve hatta tablo içerisinde ki verileri kullanırsanız diret olarak intihal testlerine yakalanırsınız.

Tablolar ve şemalar intihal programlarında görünürler. Resimler görünmezler yani intihal yüzdesinde karşınıza intihal olarak çıkmazlar. İntihal aynı zamanda kopya içerik demektir. Bunu ifade etmenin birçok yolu vardır. İntihal, kopya, çalıntı gibi.

Patent ihlalinden kaçınmanız gerekmektedir. Patentli işlemin kullanımı, patent sahibinden yazılı izin gerektirir. Kâğıdınıza bu izni eklediğinizden emin olun yoksa başınız biraz ağrıyabilir. Telif hakkı ihlalinden kaçının. Makalenizde telif hakkıyla korunan bir amblem kullanıyorsanız, yazılı izinle makalenize eklediğinizden emin olun.

Keşfedin: İntihal Raporu

intihal dusurme hizmeti