Lisans

Ağız ve Diş Sağlığından Hemşireliğe Geçiş Var Mı?

Ağız ve Diş Sağlığından Hemşireliğe Geçiş

Ağız ve diş sağlığı öğrencileri hemşireliğe geçiş yapabilir. Ağız ve diş sağlığı 2 senelik bir ön lisans programıdır. Bu bölümden mezun olan öğrenciler, eğitim hayatlarına devam etmek isterlerse DGS sınavına girerek, bir lisans programına geçiş yapabilirler. Ağız ve diş sağlığı bölüm öğrencilerinin DGS ile geçiş yapabilecekleri bölümler arasında hemşirelik bölümü de yer almaktadır. Yeterli puanı alan öğrenciler üniversitelerin hemşirelik bölümlerine yerleşerek eğitim hayatlarına devam edebilirler. Geçiş yaptıktan sonra, eğer iki bölüm arasında ortak dersler varsa ve öğrenci bu ortak dersleri başarı ile tamamladıysa, hemşirelik bölümünde bu dersler muaf tutulur ve sınıf arkadaşlarıyla aynı dönemde mezun olabilir.

Ağız ve Diş Sağlığından Diş Hekimliğine Geçiş Var Mı?

Ağız ve diş sağlığından diş hekimliğine geçiş hakkı bulunmamaktadır. Ağız ve diş sağlığı bir ön lisans programı olduğu için, mezun olan öğrenciler eğitimlerine devam etmek isterlerse bazı 4 senelik programlara geçiş yapabilirler. Bunun için DGS sınavına girmek ve yeterli puan almak gerekir. Sınavdan yeterli puan alan öğrenciler, tercih yaparak kazandıkları okul ile eğitim hayatlarına devam edebilirler. Ağız ve diş sağlığı öğrencileri pek çok lisans programına geçiş yapabilir. Ancak bu programlar içerisinde diş hekimliği yer almamaktadır.

Ağız ve Diş Sağlığı DGS Geçiş Bölümleri

Ağız ve diş sağlığı öğrencilerinin DGS ile geçiş yapabileceği bölümler şu şekildedir:

  • Acil Yardım ve Afet Yönetimi
  • Hemşirelik
  • Sağlık Yönetimi
  • Sosyal Hizmet

Mezun olduktan sonra öğrenim hayatına devam etmek ve bir lisans programından mezun olmak isteyen ağız ve diş sağlığı bölümü öğrencileri, DGS sınavına girerek puanları dahilinde yukarıda listelenmiş bölümlere geçiş yapabilirler.