Lisansüstü Eğitim

Tezsiz Yüksek Lisans Nedir? Şartları ve Ücretleri

Tezsiz Yüksek Lisans Nedir? Şartları ve Ücretleri

Tezsiz yüksek lisans, tez yazımı olmadan bir senede bitebilen yüksek lisans çeşididir. Lisans mezunların dört senelik eğitimlerini bitirmelerinin ardından akademik düzeyde unvan alabilmek adına yapılan yüksek lisans çeşidine denmektedir. Burada ALES gibi bir sınav şartı aranmamaktadır. Tez yazılması yerine de dönemlik projeler verilmektedir. Oldukça sık bir şekilde başvurulan yüksek lisans çeşidi olarak da bilinmektedir.

Özellikle özel sektörde devam etmek isteyenler ve rakiplerinden bir adım önde bulunmak isteyenler için oldukça makul bir seçenektir. İş yaşamı için bu çeşit yapılan akademik çalışmalar kazancın artmasında doğrudan etkilidir. Terfi almak istiyorsanız ya da işinizde yükselmek için ortam arıyorsanız bu seçeneği değerlendirmek gerekmektedir.

Tezsiz Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

İçindekiler

Tezsiz yüksek lisans yapma için öyle karmaşık şartlar bulunmamaktadır. Ayrıca üst üste gelen sınavlara girmeye gerek yoktur.  Akademik kariyer düşünmeyenlerin rahatlıkla başvuru yapabileceği ve eğitimlerini alabileceği bir seçenek olarak görülmektedir. Daha az zorlanmak adına oldukça iyi bir seçenek olarak ön plana çıkmaktadır. Tezsiz yüksek yapabilmek için;

 • Adım 1: İlk etapta kesinlikle bir üniversitenin lisans bölümünden mezun olmak gerekmektedir. Bu 4 senelik sürecin sonunda tezsiz bir şekilde yüksek yapmaya hak kazanılır.
 • Adım 2: Tezsiz yüksek yapma için daha sonra ortalamanın önemi büyüktür. Başvuru değerlendirmelerinde ortalamalar değerlendirilecektir. Bu yüzden kesinlikle okurken ortalamanızın iyi olmasına özen göstermeniz gerekir.
 • Adım 3: Artık mezun olduğunuz anda gitmek istediğiniz üniversitelerin başvurularını takip etmek gerekmektedir. Başvuru şartlarını ve başvuru için gerekli belgeleri de bu zaman diliminde hazırlamanız oldukça iyi olacaktır.
 • Adım 4: Başvuru zamanı geldiğinde artık ALES şartı olmadan başvuru yapılabilmektedir. Fakat YDS ile yabancı dil sınavına girmek iyi bir seçenek olacaktır. Fakat illa yabancı dil zorunluluğu bulunmamaktadır. Son olarak da başvuruyu yapıp beklemek gerekir.

Tezsiz Yüksek Lisans Şartları Nelerdir?

Tezsiz Yüksek Lisans Şartları Nelerdir?

Tezsiz yüksek lisans şartları için kesinlikle bir takım şartlar bulunmaktadır. Bunlar herkesin kolayca bulaşacağı belgelerdir. Fakat bu belgelerin tamamını öğrenebilmek için üniversitelerin web sitelerine bakılması gerekilmektedir. Gitmek istediğiniz üniversite gerekli bütün maddeleri size verecektir. Fakat genel olarak istenilen şartlar;

 • Özgeçmiş bulunması gerekmektedir. (Yüksek lisans için özel hazırlanmalıdır)
 • Lisans Diploması (Diploma aslının noter onaylı fotokopisi bulunmalıdır)
 • Transkript olması önemlidir (Mezun olmamışsanız mevcut transkriptiniz ile başvuru yapılabilir)
 • Adli sicil formu (e-devletten üzerinden rahatlıkla temin edilebilir)
 • Başvuru ücretinin dekontu. (Önce ödeme yapılmalı daha sonra eklenmeli.)
 • Yabancı dil bilgisini gösteren belge.(Zorunlu değildir fakat yapılsa iyi olur)
 • Askerlik durum belgesi
 • Başvuru formunun bulunması gerekir (Üniversitelerin web sayfalarından veya yerlerinden alabilirsiniz)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Tezsiz Yüksek Lisans Yapınca Ne Olur?

Tezsiz yüksek lisans yapmak akademik kariyer düşünmeyenler için oldukça önemlidir. Bu şekilde yüksek lisans yapıldığında iş hayatı için oldukça pozitif etkiler yaratmaktadır. Lisans eğitiminden sonra devam edildiğinde hem bir konuda uzmanlaşma hem de maaş artışı için elverişli olacaktır.

Tezsiz Yüksek Lisans Yapınca Akademisyen Olunur Mu?

Bu şekilde akademisyenlik kesinlikle olmaz. ALES ve YDS yanı sıra tez olmadan akademisyen olmak imkânsızdır. Akademisyen olmak isteyenlerin kesinlikle tezli yüksek lisans yapması gerekmektedir. Kısacası akademisyen olmak için 2 senelik bir eğitimle birlikte doğru çalışmalar yaparak tez yazmak gerekmektedir.

Tezsiz Yüksek Lisans Ücretleri Ne Kadar?

Tezsiz yüksek lisans için bir takım ücretlere tabii olmanız gerekmektedir. Bu üniversite, üniversite bölümü ve devlet – özel ayrımına göre bir takım ücretler bulunmaktadır. Bu ücretler 2021 senesi itibarı ile;

Devlet Üniversiteleri İçin İstenilen Yüksek Lisans ÜcretleriVakıf Ve Özel Üniversitelerin Yüksek Lisans Ücretleri
Tezli Yüksek LisansÜcretsizdir.8.000 TL -60.000 ₺
Tezsiz Yüksek Lisans4.000 TL – 16.000 ₺9.000 TL – 80.000 ₺
Uzaktan Yapılan Yüksek lisans4.500 TL – 11.500 ₺6.400 TL – 34.500 ₺
2021 Yılı Tezsiz Yüksek Lisans Ücretleri

Şeklindedir. Fakat değişimlere ve değişikliklere göre bu fiyatlarda farklılık olabilir. Buna dikkat etmek ve doğru bir şekilde başvuru yapmak oldukça önemlidir.

AÖF Tezsiz Yüksek Lisans Yapabilir Mi? Kaç Para?

Aöf tezsiz yüksek yapma, gibi bir imkân bulunmaktadır. İstenildiği taktirde kolaylıkla yapılabilmektedir ve program uzaktan devam etmektedir. Program için gerekli olan şartlar buradan kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Ayrıntılı bir şekilde okunmalı ve işlemlerin doğru olarak yapılması önemlidir. Bu noktada AÖF iyi bir seçenek olabilir.

Aöf tezsiz yüksek lisans ücreti; ders başı 120 lira olarak 2021 senesi için belirlenmiştir. Buna göre program için gerekli derslerin toplamı 3960 lirayı bulmaktadır.,


Yorum Yap