Doçentlik

Doçentlik Kriterleri Değişti Mi? Son Dakika

docentlik kriterleri degisti mi 2024

Üniversitelerarası Kurul ve YÖK tarafından alınan karar ile Mart 2024 döneminde başvuru yapacak olan doçent adayları için başvuru kriterleri değişmiştir. Mart 2024 döneminde ilk kez uygulanacak olan kriterler ÜAK’ın resmi web sitesinde 2023 yılı Ağustos ayı içinde duyurulmuş, Ekim 2023 döneminde başvuru yapan adayları kapsamamıştır. Doçentlik kriterleri değişti mi? Sorusunun daha net cevabı için değişen kriterler üzerinden ilerleyelim:

Yeni Doçentlik Kriterleri 2024 Genel Özeti

İçindekiler

docentlik son dakika

Yeni doçentlik kriterleri 2024 yılında belirlenmiştir. Bu kriterleri genel bir özet şeklinde sunacak olursak:

  • SCI-E ve SSCI dergilerin çeyreklik dilimlerine ilişkin bir puan sistemi uygulamaya alınmış ve dergilerin Q değerleri ayrı puan alınabilir hale getirilmiştir. Dergilerde Q değerleri önem kazanmış ve özellikle Q1 ve Q2 dergilerde yayın yapmış olmak çok daha önemli hale gelmiştir. Adayların bu değerdeki dergilerde zaten yayını bulunması durumunda ise puan durumunda güncelleme yapmaları gerekmektedir.
  • Book Citiation Index’teki kitaplar ile CPCI İndex’te yer alan bildirilerin puan değerlerinde yükseltme yapılmıştır.
  • Eski kriterlere göre puana dâhil edilmeyen BAP projelerinden yeni kriterlere göre artık puan alınabilecektir.
  • Ders verme zorunluluğu 4 dönem olarak güncellenmiştir.
  • Diğer değişiklikler daha çok temel alanlar içerisinde yapılmış olup genel olarak kitapların da bildiri ve makaleler gibi indekslenmesi önem kazanmıştır.

Doçentlik başvuru danışmanlığı yapan kişiler, bu kriterler ve daha fazla detay üzerinden başvuruyu yapmaktadır.

Doçentlik Kriterleri Ne Zaman Değişir?

ÜAK tarafından yapılan bilgilendirmeye göre kriterlerde yapılan değişiklikler 2024 yılı Mart ayı itibarıyla uygulanacağı bilinmektedir. Aksi bir durum belirtilmediği sürece kriterler Mart 2024 itibarıyla geçerli olacak ve adaylar bu kriterlere göre puanlarını hesaplayacaktır.

İlgili Hizmet: Doçentlik Dosyası Hazırlama

Doçentlik Kriterleri Değişecek mi?

Doçentlik kriterleri değişti ve artık adaylar, ÜAK resmi web sitesinde yer alan ve indirilebilen yeni doçentlik kriterlerine göre dosya hazırlayacaklar. Bu sistemde temel başvuru alanlarının her biri için ayrı güncellemeler yapıldı ve puan alınan/alınmayan eserlerin durumlarında da doçentlik şartları değişti.

Yeni Doçentlik Kriterlerinde Ne Değişti?

Yeni kriterlere göre yapılan değişiklikler daha çok temel alanlar özelinde görünmektedir. Adayların daha kapsamlı ve uzun vadeli bir süreç sonunda başvuru yapması beklenmektedir. Örneğin daha önce iki dönem olan ders verme şartı dört döneme çıkarılmıştır. Bunun gibi her bir telem alana özel değişiklikler ÜAK resmi sitesindeki kriter kılavuzundan incelenebilmektedir. Temel alanlar kapsamında başvuru puan şartlarında anlaşılmayan noktalar olması durumunda mesai saatleri içerisinde adaylar ÜAK ile iletişime geçebilirler.

Doçentlik Başvuru Süresi Uzatıldı Mı?

Doçentlik başvurularında adaylara tanınan resmi başvuru süresi on gündür ve adayın son gün mesai bitimine kadar Doçentlik Bilgi Sistemi’ne giriş yaparak yayınlarını yüklemesi ve başvurusunu tamamlaması gerekmektedir.

Doçentlik kriterleri son dakika ÜAK tarafından bir açıklama ya da bilgilendirme yapılmaması durumunda, yapılan son güncelleme dikkate alınarak puanlama ve başvuru yapılmasını gerekli kılmaktadır. Bu nedenle Mart 2024 itibarıyla başvuru yapacak olan adayların kriterleri kendi temel alanlarına göre incelemesi ve başvurularını dikkatli bir şekilde yapmaları önem taşımaktadır.

Faydalandığımız Haber Kaynağı: Yeni Doçentlik Kriterleri 2024