Genel

Ders İçerikleri Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

ders icerikleri belgesi
Turnitin intihal raporu alma

Ders içerikleri belgesi, üniversitelerde her dönem için alınan derslerin isimleri, sınıf kodları, eğitmeni, kredi notu ve dersin içeriğini gösteren belgenin adıdır. Öğrenci için ders içerikleri belgesinin gerekli olduğu durumlar vardır. Örneğin, öğrenci başka bir üniversiteye geçmek istiyorsa ve daha önceki dönemlerden aldığı dersleri başka bir bölüm ya da üniversite için saydırmak istiyorsa, öğrencinin bu belgeye ihtiyacı vardır. Öğrenci, fakülte sekreterliğine ders içerikleri belgesi ile giderek sorumlu tutulduğu dersten muaf olabilmektedir. Fakülte sekreterliği bu belge sayesinde öğrencinin daha önceden almış olduğu dersleri ve alacağı dersleri incelemekte ve aynı dersler için muafiyet vermektedir.

Çift anadal ve yan dal programlarında, yatay geçişlerde ders içerikleri belgesi, ders saydırabilmek ve aynı dersi tekrardan almamak için gereklidir. Bölüm danışmanı, sunmuş olduğunuz belgedeki dersleri inceleyerek, sizi o derslerden muaf tutmakta ve böylece aynı dersi yeniden okumanız gerekmemektedir.

Ders İçerikleri Belgesi Nereden Alınır?

Ders içerikleri belgesini alabilmek için, öğrencinin okuduğu ya da mezun olduğu üniversitenin öğrenci işlerine gitmesi gerekmektedir. Öğrenci işleri, detaylı ders içerikleri belgesini öğrenci için hazırlamakta ve öğrenciye talep doğrultusunda teslim etmektedir. Bazı üniversiteler, ders içerikleri belgesini kampüs bilgi sistemine yükleyebilmektedir. Bunun için üniversitenin web sitesine girerek, her bölüm için ayrı olan ders içerikleri belgesini indirmeleri gerekmektedir.

Ders İçerikleri Belgesi Nasıl Alınır?

Ders içerikleri belgesini üniversiteden almak için:

  • Okuduğunuz ya da mezun olduğunuz üniversitenin öğrenci işlerine giderek talepte bulunun.
  • Öğrenci işleri size talep ettiğiniz bölüm için ders içerikleri belgesini hazırlayacaktır.
  • Bazı üniversiteler için bu tür işlemlerden ücret alınabilmektedir.

Ders içerikleri belgesini online olarak almak için:

  • Üniversitenin web sitesine giriş yapın ve ders içerikleri belgesi olarak sunulan dokümanı indirin.
  • Yalnızca almış olduğunuz derslerin içeriklerini görmek istiyorsanız, kampüs bilgi sistemine girerek oturum açmanız gerekmektedir. Burada karşınıza çıkan menüde anahtar kelimeleri aratarak ders içeriklerini bulabilirsiniz.
  • AÖF ders içerikleri belgesi online olarak alınabilmektedir.

Ders İçerikleri Belgesi E Devletten Alınır Mı?

Hayır, ders içerikleri belgesi e devletten alınamamaktadır. E-devlet üzerinden yalnızca öğrenci belgesi ve transkript belgeleri alınabilmektedir ve yalnızca devlet üniversiteleri için geçerlidir. Ders içerikleri belgesini teslim alabilmek için, üniversitenin web sitesinden indirilmeli ya da öğrenci işlerine danışılması gerekmektedir.

Keşfedin: Öğrenci Bilgi Sistemi Nedir?

intihal dusurme hizmeti