Seminer Dersi

Sunum Yaparken Arka Plan Rengi Ne Olmalı? Hangi Renkler?

Sunum Yaparken Arka Plan Rengi Ne Olmalı?

Sunum yaparken arka plan renginin nasıl olacağına öncelikle sunumun içeriğine bakarak karar verilmelidir. Sunum içeriği çocuklara hitap eden bir sunum ise arka plan rengi pembe mavi ya da karışık renkli olabilir. Çocukların yaşına göre de değişe renkler daha küçük yaşta ki çocukları sunum yapılırken ekrana bağlı tutmak için çizgi karakterler veya ilgi çekici tasarımlar kullanılabilir. Büyük insanlara yanı yetişkinlere bir sunum yapılırken ise direkt olarak siyah veya beyaz renk arka plan tercih edilir.

Slayt sunumunu en çok öğretmenler ve öğrenciler kullanılır. Okul hayatı boyunca her öğrenci yüzlerce kez sunum hazırlar. Bu sunumların arka planı genelde beyaz üzerine siyah yazı olarak kullanılır. Daha dikkat çekici slayt sunumları hazırlamak için maddelendirme yaparak ve resim dosyası ekleyerek sunum yapabilirsiniz.

Sunum Yaparken Hangi Renkler Kullanılmalı?

Eğer yapılan slaytta sunumun içeriği resmi bir içerik ise arka fon siyah, lacivert ya da bordo renk olmalıdır. Bu şekilde daha resmi ve şık bir görünüm ortaya çıkmaktadır. Slayt sunumu yaparken yazılar sol tarafa yaslı şekilde olmalıdır. Sebebi ise resmi sunumlar da yazılar sola yaslı kullanılır. Ayrıca sunum kaç sayfa olursa olsun tüm arka plan aynı olmalıdır. Bu daha resmi ve daha güzel bir sunum elde etmenizi sağlayacaktır. Farklı arka planlar kullanmak karşıda ki kişilere sizde biraz kötü etki bırakılmasına sebep olabilir. Bu işi yeni yapıyor ya da ilk defa slayt hazırlıyor gibi görünebilirsiniz.

Sunum Yaparken Hangi Renkler Kullanılmamalı?

Sunum yetişkin insanlara yapılıyorsa kesinlikle karışık ve farkı renkler kullanılmamalıdır.. Arka plan da yazı renkleri de tek renk olmalıdır. Örneğin arka plan beyaz yazı rengi siyah olarak kullanım gayet yaygındır. Resmi bir arka plan ve yazı rengi bu şekildedir. Arka planlar ve yazı renkleri sunum sırasında sizin hakkınızda sunumu izleyenlere bilgi verir. Bu yüzden arka plan ve yazı rengi bu konuda oldukça önemlidir.

Slaytta Arka Plan Rengi Nasıl Yapılır?

  • Adım 1: Kullandığınız slayt sunum programında tasarım kısmına tıklayın.
  • Adım 2: Arka plan özelleştir ya da arka plan değiştir kısmına gelin.
  • Adım 3: İstediğiniz rengi oradan seçtikten sonra deneme yapıp size uygun olduğunu düşündüğünüz renkte karar verin.
  • Adım 4: Daha sonra kaydet sekmesine tıklayın. Böylece istediğiniz arka planı slaydınıza eklemiş olacaksınız.

İlginizi Çekebilir: Makale Okuma Siteleri