Tez Hazırlama

Yüksek Lisans Tezi Nasıl Yazılır? 4 Öneri

Yüksek Lisans Tezi Nasıl Yazılır? 4 Öneri

Yüksek lisans tezi, yüksek lisans derecesinden başarılı bir şekilde mezun olmak için yazılması gereken bitirme ödevidir. 4 dönem boyunca alınan teori ve pratik derslerinden yapılan çıkarımlar tez içerisinde gösterilmelidir. Dilerseniz, yüksek lisans tez yazımı hakkındaki detaylara geçelim;

Yüksek Lisans Tezi Nasıl Yazılır?

Yüksek lisans tez hazırlama, lisans programını bitirdikten sonra akademisyen ya da herhangi bir yerde akademik personel olarak çalışmak isteyenler için ilk aşamadır. Lisans ortalaması ve üniversiteler tarafından açıklanan kadrolara göre yüksek lisans öğrencileri işe alınır. Akademik personel olma açısından oldukça fazla öneme sahiptir. Yüksek lisans tezi yazmanın amacı; lisans bittikten sonra çalışmalar yaparak akademik personel olma yolunda emin adımlarla ilerlemektir.

Ayrıca belirtmek isteriz ki yüksek lisans tezi kaç sayfa olmalı? Sorusunun cevabının net bir yanıtı da yoktur. 65-70 sayfalık tezler olduğu gibi 200 küsur sayfalara dayanan yüksek lisans tezleri de oldukça yaygındır. Bu sebepten dolayı tez aralığında kaç sayfa olması gerektiğini söylenmemelidir. Konuya göre farklılık gösterir. Üniversitelerin istekleri ve akademik personelin amacı doğrultusunda yazılmalıdır. Yüksek lisans tezi yazmak belli başlı konulara ve tekniklere dayanır.

4 Adımda Yüksek Lisans Tezi Hazırla

4 Adımda Yüksek Lisans Tez Hazırlama

Yüksek lisans tez yazımı  yazmak için 4 temel ve basit adım bulunur. Bu adımlar yazması oldukça kolay fakat uygulamaya koyması bir o kadar da zordur. Yazacağımız adımları teker teker uygulamanız gerektiğini de unutmamanız gerekir. Yapacağınız çalışmalar kesinlikle sizin geleceğinizi şekillendirecektir.

Adım 1: Konu Seçimlerinde Oldukça Dikkat Edilmesi Gerekir.

Öncelikli olarak yapılması gereken şey, ilgi çekici ve bölüm ile alakalı düşünülmemiş, yapılmamış konuları seçmektir. Ayrıca biraz da sevdiğiniz ve üzerinde çalışmak istediğiniz konuyu seçmelisiniz. Unutmayın ki uzun bir süre Yüksek lisans bitirme ödevi üzerinde çalışacaksınız. Bu yüzden hem eğleniyor olmanız hem de konudan verim alıyor olmanız çok önemlidir. Şimdi;

  1. Tez üzerinde çalışmak istediğiniz konuları kafanızda şekillendirin. Bu sevdiğiniz ve okumaktan çok hoşlandığınız bir yazarın çalışması ya da konusu da olabilir ya da farklı bir konuyu bölümünüz ile bağdaştırmak da. Fakat yapmanız gereken yüksek lisans teslim süresinin en önemli bölümünü kaplayan konuyu seçmek olacaktır.
  2. Eğer herhangi bir konu bularak hangi açıdan bakacağınızı bilemezseniz araştırma yapmalı ve yazmayı düşündüğünüz konuların önceden yazılmış tezlerine bakmanız gerekir. Özellikle üniversite arşivlerinde oldukça fazla örneğe denk gelebilirsiniz.
  • Temel Soruyu Doğru Şekilde Belirlemek Gerekir.

Tezlerin genellikle dayandığı temel durum ve sorular bulunur. Bu yüzden çalışma alanınıza yeni bir soru kazandırmayı hedeflemeniz ve doğru sorulara odaklanmanız gerekir. Bu yeni sorulara verilecek yeni cevaplar akademik anlamda hep sizin peşinizden gelecektir. Bu yüzden doğru cevapları vermeden doğru soruları bulmak gerekir.

Yüksek lisans tezi örneği incelemek bu noktada size büyük artılar getirecektir.  Özellikle tez aşamasının en etkin bölümlerinden biri olan gelişme bölümünde hazırlanan cevaplar, bu bölümü oluşturan malzemeler bu soruların temel dayanak noktasıdır bunu sakın atlamayın. Doğru soruları belirlemek hem sizin için kolaylık getirecek hem de organizasyonunuzu arttırmanızı sağlayacaktır.

  • Soruların Cevabını Bulmak İçin Ne Olması Gerektiğini Bilinmelidir.

Hazırlanmak istenilen tezin soruları ve konusu belli olduktan sonra cevapları nerede bulmak gerektiğini bilmek çok önemlidir. Ne yapılması gerekiyor hangi bölümlerden, hangi kaynaklardan yararlanması gerekiyor bunu bir liste halinde belirlemek önemlidir.

  • Danışmanı Seçmek Çok Önemli.

Bir yol gösterici seçeceğinizden dolayı doğru danışmanı seçmek çok önemlidir. Öğrencileri seven, onların gelişimi için ve özellikle yüksek lisans tez bölümleri kısmına hakim insanlardan seçim yapmak gerekir. İlişki kuracağınız insanı iyi belirlemek ve buna göre hareket etmek çok önemlidir. İletişim noktasında zorluk çekeceğiniz insanların yanında olmamak gerekir.

Adım 2: Kaynakları Belirleyip İyi Tarama Yapma.

Yüksek lisans tezi nedir? Sorusunun en net cevaplarından biri doğru kaynaklardan yararlanma ve doğru literatürde tarama yapmaktır. Nerede, ne aradığını bilmeniz gerekir. Kaynaklarınızı alfabetik bir künye biçiminde ayarlamanız önemlidir. Bir liste hazırlamak ve o listeden kaynakları yavaş yavaş giderek çalışmak gerekir. 

Sonrasında ilk çalışmanız gereken kaynakları belirlemeniz gerekir. Tez için bulduğunuz doğru soruları, doğru cevaplar ile birleştiğinizde önemli bir tez ortaya çıkacağı için doğru cevap kaynaklarını iyi belirleyin. Aynı zamanda APA kurallarını uygun bir şekilde yüksek lisans tezinize yansıtmalısınız. Kısacası üyesi bulunduğunuz endüstrinin tez yazım kurallarını iyi öğrenin.

Adım 3: Planlama Yapıp Tez Bölümlerine İyi Çalışın.

İlk olarak sizden yüksek lisans tez önerisi yazmanız gerekirse de bu bölümleri takip etmeniz önemlidir. Tezi soru listesini iyi hazırlamak ve tezin bölümlerini teker teker ince ayrıntılar ile belirlemek gerekir. Özellikle giriş-gelişme-sonuç bölümleri iyi şekillendirilmelidir. İyi bir şekilde tez bölümlerine odaklanmak ve planlama yapmak gerekir. Sakın kısa zamanda hallederim gibi bir yanılgıya düşmeyin. Çok büyük bir hatadır.

Adım 4: Yazım Aşamasına Geçiş.

Günlük kısa kısa yazılar da olsa kesinlikle yazmanız gerekir. Yavaş yavaş etkili bir şekilde başlanmalıdır. Kendinizce yazma teknikleri oluşturun ve yüksek lisans tezi kaynakçada APA kurallarına dikkat edin. Metin içi kaynakça gösterimi ve intihal olmadan yazmak kesinlikle önemlidir. Yazım aşamasına başlamadan ilk olarak içindekiler bölümünü yazmanız işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Yüksek Lisans Tezi Yazdırma Suç mu?

Yüksek lisans tezi para karşılığı yazdırma kesinlikle suçtur. Hem yazan hem de yazdıran suça alet olmuş demektir. İntihal ve kopyacılığa girdiğinden dolayı da eğer yüksek lisans bitmişse yakalandığı andan itibaren kişinin emekleri boşa gider. Bu bağlamda kesinlikle emek hırsızlığı yapmamak ve kanunlar önünde suç işlememek için tez yazımlarında bu tip girişimlerde bulunulmamalıdır.

Bu girişimler kanun önünde de suç görüldüğü için yapılacak herhangi bir hata hem akademik kariyeri engelleyebilir hem de adli anlamda sicilinize işler. Bu nedenle herkesin emeğinin, hakkının almasını sağlamak adına para ile tez yazdırılmamalıdır. 


Yorum Yap