İntihal

5 Adımda Ücretsiz İntihal Hesaplama Nasıl Yapılır?

5 Adımda Ücretsiz İntihal Hesaplama Nasıl Yapılır?
Turnitin intihal raporu alma

Ücretsiz intihal hesaplama, oldukça basit bir şekilde istediğiniz ve güvendiğiniz bir program üzerinden hesaplanmaktadır.  Basit olmasına karşın aslında en zor bölüm kesinlikle yazının %100 özgün olmasını sağlamaktır. Bu durum tamamen size kalmış ve yazdığınız yazıyı nasıl biçimlendirdiğiniz ile alakalı bir durumdur.

Ücretsiz bir şekilde kullanılan programlar, özellikle tez yazımında ya da web sitelerinde yazı eklemede sizin en büyük yardımcınız olmaktadır. Benzerlik oranı hesaplama sayesinde istediğiniz şekilde özgün yazılar oluşturmanız mümkündür. Dilerseniz şimdi nasıl hesaplanır birlikte değerlendirelim.

Ücretsiz İntihal Hesaplama Nasıl Yapılır?

İçindekiler

 • Adım 1: Ücretsiz intihal hesaplamak için öncelikle yazıyı doğru ve net bir şekilde yazmak gerekmektedir.
 • Adım 2: Yazdığınız yazı bittikten sonra herhangi bir web tarayıcısı açın ve burada kullanmak istediğiniz intihal programlarından birinin adını girin. (Turnitin, Duplichecker, Plagism…)
 • Adım 3: Burada yapmanız gereken artık sadece yazıyı kopyalayıp program içine yapıştırmak. Ya da Word dosyası halinde eklemeniz de bir seçenek olarak karşınıza çıkmaktadır.
 • Adım 4: Şimdi program bir tarama yapacak ve intihal oranınızı hesaplayacaktır.
 • Adım 5: Tarama bittikten sonra intihaliniz hesaplanmış olacaktır.

Ücretsiz intihal hesapla için çok basit adımları takip etmek ve intihal programlarına hakim olmak gerekmektedir. Aksi taktirde istediğiniz gibi bir özgünlük oranı yakalamanız mümkün değildir. Bu yüzden yukarıda bulunan adımları iyi anlamalı ve doğru bir şekilde hareket edilmelidir.

intihal dusurme hizmeti

İntihal Kaç Olmalı?

İntihal oranı tezlerde ve normal web yazılarında farklı olabilmektedir. Tezlerde intihal oranı için aşağıdaki başlıkta ayrıntılı bir şekilde belirtilmiştir. Ancak web yazılarında bu durum biraz daha farklıdır. Özellikle Google sizden tamamen özgün yazılar istemektedir. Bu da %0 gibi bir intihal olarak karşımıza çıkmaktadır.  Bu durum bazen göz yumulabilecek bir seviyeye de gelebilmektedir. Genelde %5’ten fazlası web ortamında sıkıntı yaratmaktadır.

İntihal Nasıl Azaltılır?

İntihal Nasıl Azaltılır?

İntihal azaltma yolu birden fazladır. Fakat en etkili şekilde intihal azaltmak için tek bir yol bulunmaktadır. Bunlar aşağıda adım adım belirtilmiştir. Bu adımları tam anlamıyla takip ederseniz çok rahat bir şekilde intihalden kurtulmanız mümkündür.

 • Adım 1: İlk olarak yazıyı (makaleyi) yazmanız gerekmektedir. Burada kaynakları kullanarak ya da kendi bilgilerinizden faydalanarak doldurmanız sizin işinizi hızlandıracaktır.
 • Adım 2: Yazıyı yazdıktan sonra makalenizi çeşitli intihal programlarına sokmanız gerekmektedir. Bunlar; Turnitin, Duplichecker, Copyspace, Smartseotool gibi programlardır. Yazınızı eklemek için birini seçin.
 • Adım 3: Site içerisinde genel hatlarının bulunacağı bir rapor karşınıza gelecektir. Bazı yerlerde eğer intihal bulunuyorsa intihal azaltmak için yapmanız gereken öncelikle bu cümleleri belirlemek olmalıdır. İntihal oluşturan cümleleri bir kenara alın.
 • Adım 4: Şimdi not aldığınız bu cümleleri değiştirme zamanı. Öncelikle cümlelerin anlamları için aynı anlama gelecek ve yazı içerisinde sırıtmayacak uygun cümleleri bulun. Daha sonra yazı içerisinde değişikliğe gidin. Ayrıca yazının genelinde bu cümlelerin yerini değiştirin. Ancak dikkat edin sakın anlam değişikliği yaratmayın.
 • Adım 5: Bu şekilde anlam farklılığı yaşanmadan kolaylıkla intihali değiştirmeniz mümkündür. Özgün bir akademik çalışma için her cümleyi bu şekilde yapmanız çok iyi olacaktır. Fakat sakın %0 gibi bir intihal oranı oluşturmayın. Çünkü bu durum da hiç inandırıcı değildir %5-10 arasında bir intihal genellikle uygundur.

Turnitin Programı Ücretsiz Mi?

Turnitin programı, ücretsiz bir programdır. Bununla birlikte en güvenilir intihal programları arasında hatırı sayılır bir yeri bulunmaktadır. Özellikle akademisyenlerin bir numaralı programı olarak göze çarpmaktadır. Özellikle tez gibi birçok yazı üzerinde çok başarılı taramalar gerçekleştirmektedir. Programı tam anlamı ile kullanabilmek için;

 • Adım 1: İlk olarak Turnitin’i herhangi bir web tarayıcısında aratın.
 • Adım 2: Daha sonra programa giriş yaparak üye olun.
 • Adım 3: Şimdi Orta derecede bir İngilizce bilmeniz gerekiyor. Yoksa çeviriden yardım alın.
 • Adım 4: Yönergeleri takip edin ce intihal hesaplama işlemini gerçekleştirin.

Tezlerde İntihal Kaç Olmalı?

Tezlerde intihal oranı üniversitelerde %20 olarak belirlenmiştir. Ancak üniversite hocalarının bu konuda özel istekleri bulunabilmektedir. Daha fazla ya da daha az olmasına izin veren akademisyenler bulunmaktadır. Bu durumda kesinlikle öncelikle danışman hocanızdan bilgi almanız gerekmektedir. Aksi taktirde istenilenden fazla olması sizin akademik hırsızlık yapmanıza ve tezin geçersiz olmasına neden olabilmektedir.